Pociťujete zdraženie potravín?

mareka49
13. feb 2022

Ahojte ako to mate?
Ja nás považujem za rodinu s priemerným až slabšom príjmom a teda mam s tým problém.
Cena napríklad olej, pekárenské vyrobky, aj syry salámy meso..
Robím také medzinákupy takmer každý deň a teda kukám ako puk ze 13 eur a v košíku jogurty, trocha zeleniny, hygienické potreby, pečivo a par drobnosti.
(Robíme aj veľké nákupy ako kartón mlieky, pakel toaletakov, meso na 2 týždne, trvanlivé potraviny asi 2krag mesačne).
Varím denne obyčajne jedla a toto zdraženie celkom vidím cítim a začínam aj prežívať.
Dotýka sa to len skupín co majú na stravu dajme tomu 400 500 aur a ostatní nič?
Dosť ma to trápi, lebo jest sa musí a fakt to odkrajuje celkom dosť a to nekupujem lososy suši a podobne.
Mam si zvyknúť alebo co?
Dakujem za nazor

pininka1
13. feb 2022

@mareka49 my na tom niesme sice nejako zle, ale pocitujem to poriadne. Tak isto sa zhrozim ked vidim kolko co stoji a pritom niesom ten typ co by sledoval kolko co stoji. Ale uz mi to riadne udiera do oci.

mamina0078
13. feb 2022

Ja uprednostnujem kvalitne potraviny v akcii ale ak nieco nie je v akcii tak priplatim plnu cenu. Mesacne na stravu dam 100€/osoba (neratam kaviaren, obedy cez tyzden v praci ale na druhej strane aj vecere mame na 99% varene). Tych 100€/osoba mi naozaj nepride vela a jeme ranajky, desiatu, obed -vareny, olovrant, veceru - varenu.

deti95060810
13. feb 2022

áno musíš sa prispôsobiť... šetriť kde sa dá.
napísala si že na stravu máš 400-500e - ale záleží od toho pre koľkých ľudí je určená táto suma...
keďže mám dobrú pamäť na čísla, ja vidím zdraženie takmer každý cent - samozrejme potravín ktoré ma zaujímajú a ktoré potrebujeme často...

mareka49
autor
13. feb 2022

Tých 400 500 je odhad, nevycislovala som to presne ale 200 mi dá partner na tie "drobné" naukupy, tie sa mi akosi kotulaju rýchlejšie v poslednej dobe a možno 3 4 nákupy okolo 60 urobíme spolu ešte..
Sme 3clenna rodina

moonlight1210
13. feb 2022

V priemere mi to skocilo o 20-30 eur na vikendovy nakup. Platievala som cca okolo 80€, teraz to ide okolo 100€ a viac.

ladycat2021
13. feb 2022

@mareka49 do obchodu chodime, len raz za tyzden .. ak sa zabudne nieco kupit, tak dodatocne pojdeme a dokupime .. inak platime 100-150€ za tyzdenny nakup pre 2 osoby

sofia1
13. feb 2022

@mareka49 ano vidím to od januára 🤑keby aspoň tie potraviny stali za to.kazdy deň nakupujem a nikdy tam nič nie je a každý deň 30e.

danieli
13. feb 2022

Nikdy som nesledovala cenovky, ale 2 tyzdnovy velky nakup vosiel do 150€ a to uz aj s lososom😂 teraz nestiham zmurkat, ked vidim cenu…

peter0123
13. feb 2022

@mareka49 tiež sme na tom podobne, nákup u nás 95€ ako nič...keďže bývame 5 km od hraníc, tankujem a nakupujem u susedov. Napr.olej v akcii vyšiel v prepočte
na 1,35€.

nikpa
13. feb 2022

@mareka49 volako extra som na ceny nepozerala, skôr na kvalitu. Ale teraz keď vidím na másle 3,4€ a 1kg hrozna 4,5€ tak som zhrozená. Predtým mi tie ceny prišli také primerané k našim príjmom ( hovorím o našej rodine) teraz je to určite cez... No jesť sa musí ale už viac premýšľam pri nakupovaní.

heln
13. feb 2022

@mareka49 no tak dnes ma zaskocilo, ako zo dna na den zdrazel nutrilon 3, v dm a v tescu stal necelych 14€, v akcii som ho kupovala za 12€, teraz vsade cena okolo 16€. aj ked uz maly pije um len vecer a obcas v noci, ale uz si bude musiet pekne pomaly zvyknut na kravske.

ninka99865
13. feb 2022

Áno presne rovanko… len tie platy sú stále rovnaké 🙂

solida1
13. feb 2022

Pociťujem to najmä od januára, ako veľmi vyskočili ceny potravín. Tak som sa aj ja nastavila ináč ako donedávna. Bývame na dedine, jedny potraviny (Coop),ceny neskutočné. Tak si teraz urobím väčší nákup 1x týždenne, keď som s deťmi na hudobnej v meste, pečivo zamrazím, prípadne plánujem obmeny napríklad s chlebom (hovorím o desiatach - raz maslový chleba + šunka, na ďalší deň napr chleba vo vajíčku, kým ho neminieme a pod.) Osvedčilo sa mi tiež naplánovať si varenie, na nákup s lístkom, lebo ináč skončí vo vozíku oveľa viac. A raz za čas inventúra v mrazáku 😉. Zistila som, že takto minieme oveľa menej. A hlavne nič sa nevyhodí.

michaela789
13. feb 2022

My necítime nejakú biedu, ale skôr nevychádzame z úžasu. Do obchodu chodieva manžel A to zakaždým, čo príde tak kuká na bloček, že čo tam stálo koľko a ako to, že za bežný nákup typu pečivo, šunka, zelenina, ovocie dal 15e..... Je to obrovský rozdiel.... Myslím, že veľa rodín musí utahovat opasky. A asi preventívne začneme aj my. Keby aspoň tie potraviny boli v kvalite.... Ale čo si budeme hovoriť....

zuzubb007
13. feb 2022

Neskutocne stupli potraviny a to okolo 20 %, cize ked clovek platil 400 euro teraz da 500 a citit to teda poriadne na kazdom nakupe

nikyball
13. feb 2022

Ja som si to všimla a neviem ako to budú zvládať ti, ktorí doteraz žili od výplaty do vyplaty

bodkolienka81
13. feb 2022

@mareka49 my teda lososa, krevety a spol kupujeme, ale tiez len ziiram na blocek, ako pozdrazovali "zakladne" veci (maslo, olej, vseobecne mliecne vyrobky..).
Paradoxne u "luxusnych" potravin som to nespozorovala (zatial).
Ale teda riesim to tak ako vzdy, ked je "nas" produkt v akcii, tak beriem viac kusov a mrazim/spajzujem..

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzka1117
13. feb 2022

Áno veľmi zdraželi a ešte ževraj ceny porastú. Tak sa musíme pripraviť.

pinkgirl
13. feb 2022

Všetko šlo už po minulom lete hore. Základné potraviny múka, mliečne výrobky, mäso... Sama predavačka mi pri blokovaní vravela že už viac x kontrolovala ako nablokovala zákazníka, lebo sa jej nezdala výsledná cena - bola vysoká.
Viac druhov potravín kupujem dlhodobo a teraz sú napr.za 250g už o 20c drahšie - to je na kile 0,8€ a tak je to euro tu, euro tam - za koruny by to nikdy tak odrazu neskončilo o 25-30 korún.
A mám pocit, že už aj zo stolového oleja sa platí daň ako za minerálne oleje ...u nas v MilkAgre mi až oči vyskočili keď som videla pýtať za 1liter oleja Raciol repkovy 2,99€ 😬.

anja27
13. feb 2022

@evamarek77 politikom to moze byt jedno ked zarobia par tisic a akoze to co predvadzaju za posledne mesiace neskutocna hanba. Takito ludia zarabaju tisice zato ze sa spravaju ako v krcme pomaly a my makame za par stoviek eur a este si mame utahovat opasky fasa. Nie je to len o potravinach. My sme pred rokom a pol kupili byt a teraz by sme nemali sancu. Tie iste byty teraz stoja o 20-30tisic viac 😡

marca12
13. feb 2022

@mareka49 kazdy to predsa pocitil,ved kazdy robi nakupy. Je jedno,ci das 300€ na stravu alebo 1000€ ten rozdiel citi kazdy. A citime to poriadne. Ja ako zacala korona menej chodim do obchodu,nechodim kazdy den,kazfy druhy,ale idem raz do tyzdna,vynimocne,ked nieco zabudnem alebo ak len pecivo treba a aj to chodim do miestnej pekarne. Tym vela usetris,ze nebudes chodit kazdy den,lebo vzdy nieco navyse prihodis,co sa zide.

tinka_1807
13. feb 2022

@mareka49 Myslím si, že každý pocítil ten obrovský rozdiel cien. Bohužiaľ dole to ale nepôjde. Treba zacat tlačiť na zamestnávateľov, aby zdvihli platy. Počas krizy sa natlačilo veľa peňazí a toto je výsledok ... Veľká inflácia.
Neostáva nám nič iné, ako to zvládnuť, kým sa ekonomika stabilizuje.

nana8989
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dreamss
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dreamss
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zmrzlinka2021
13. feb 2022

@evamarek77 aj keby sa zrusilo dph na potraviny, ceny by ostali rovnake - iba debil by znizil si ceny.
Dalsia vec, znizenie dph znamena automaticky stratu prijmov v statnom rozpocte, cize musime setrit a hladat moznosti. Napr. mozeme zrusit trojrocnu rodicovsku, bude iba do 1 roku dietata, podpora v nezamestnanosti - skratit zo 6 mesiacov na max 3 + hladat aj ine opatrenia...
Vzdy vsetko treba niekde zaplatit a vzdy to zaplatia ludia.
Netreba nadavat na politikov, treba riesit seba - ako mozem ja si zlepsit prijem, moje vzdelanie.
Tiez treba upustat od konzumu. Ked vidim co ludia kupuju v kosikoch, 9 z 10 ludi tam ma sladkosti, cipsy, haraburdy...

peter0123
13. feb 2022

@dreamss a čo vám(ľuďom) bráni aby to bolo už tento rok? My máme aj teraz všetko čo ste vymenoval až na kozy a zajace (deti mali zajace príliš radi). Bez postrekov , umelých hnojív , E-čok a podobne. Kto ochutnal domáce paradajky a tie z Tesca cíti ten rozdiel.

clovekoj
13. feb 2022

Na pár veciach som to zdraženie postrehol, ale poväčšine sa mi zdá že ceny sú podobné, alebo o nejaké centy vyššie. Pri väčšom nákupe mi to urobí viac o pár eur, čiže zatiaľ to zdražovanie nejako osobne nepociťujem na rodinnom rozpočte. A to nakupujem bežné veci, nič extra. A plat mám taký priemerný, pod priemerným slovenským platom.

zmrzlinka2021
13. feb 2022

@mareka49
Tym ze s nasim rodinnym prijmom som OK, a mozem povedat ze mame slusne platy, tak nemusime riesit veci ako ty. Ale uprimne, aj ja sama som v soku z tych cien a kupim par veci, 20 eur, prezeram blok, ci nieco nenapocitali zle...no nie... take su ceny...

Ja osobne si vsak myslim, ze vacsina ludi na slovensku sa maju ako prasce v zite. Ja ako dieta - my sme fakt dreli biedu... na vikend sa kupila JEDNA pastika - pecenovka - pre celu rodinu a bolo to na ranajky - v sobotu aj nedelu, ziadne take ako tu citam, ze ludia nakupuju masiska bio-eko, kopec ovocia, zeleniny... Bezne mi mamina davala na ranajky rozok s lekvarom, kakao...
Ale to som ja, a preto som na tuto temu ctiliva, lebo som zazila dost vazny nedostatok a dnes kricia aj ti, ktori by nemuseli, len nevedia hospodarit