Platí sa daň za predaj na bazári?

luciafar
19. mar 2014

Manzel ma presviedca ze nesmiem predavat veci po detoch cez bazar lebo ze vraj to je opakovany prijem a tym padom musim podat danove priznanie a ked tak neurobim tak ma mozu az stihat za danovy podvod. Neviem si predstavit ako by som podala danove priznanie za prijem z predaneho pouziteho oblecenia. A potom...to by museli pokutovat asi 70 % mamiciek na Slovensku. Co na to poviete?

janinah
19. mar 2014

a preto mm ani netuší čo kde predávam,aby mi do toho nekecal 😉

ada558
19. mar 2014

To by si musela mať aj registračnú pokladňu, lebo predávaš tovar konečnému zákazníkovi a keby si podala daňové priznanie, tak by ti mohli dať pokutu, lebo ju nemáš. Ja som túto vec konzultovala s daňovým úradom a bolo mi povedané, že pokiaľ to nie je predaj za účelom dosahovania zisku, ale len pre "vlastnú potrebu" - predávam veci, ktoré moje deti vyrástli a už ich nepotrebujem, tak príjem zdaniť nemusím. Samozrejme, keby sa do toho niekto obul, tak by to nemuselo prejsť, ale to by museli zavrieť pol Slovenska 🙂 🙂 🙂

danulicek
19. mar 2014

danove priznanie by mali predavat len predajcovia, ktori ponukaju novy tovar (mnohi to ale nerobia, najma ked si vsimnes taky mimibazar...) alebo pripadne taki, ktori predavaju svoje vyrobky. myslim vsak, ze aj tam existuje hranica zarobku, kde danove nemusis podavat. ale to nie som si uplne ista, neviem, ako to funguje. na pouzity tovar sa to nevztahuje, pokial ho nepredavas za ucelom zisku (sekac) - teda danove priznanie nemusis podavat.

sarra01
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majka99999
19. mar 2014

Musela by si dosiahnut urcitu vysku prijmu, predpokladam, ze tisice nezarobis. 🙂 A hlavne tvoje naklady by boli vyssie, lebo vec, co kupis za 20 eur nepredavas za 30, ale za menej ako nakupnu cenu. 😉

evita68
19. mar 2014

no niektoré tu fakt srandy píšete, že @sarra01 - DPH s tým čo má? dvojité zdanenie ? 🙂 @ada558 - akú registračnú pokladňu, načo by jej bola pri predaji cez net? 🙂

ale odpoveď je: nie, pri predaji tovaru po svojich deťoch nemusíš mať živnosť, a tieto príjmy nezdanuješ

xenicka13
19. mar 2014

Tak toto by ma nenapadlo ani vo sne 😀

lucia814
19. mar 2014

ja sa moc v danovych povinostiach nevyznam, ale cisto logicky ked kupis teplaky za 10e a potom ich za 5e predas tak si 5e v minuse, a potom vlastne nemas z coho odvadzat dan z prijmu

havana_frost
19. mar 2014

Okrem mnohých správnych odpovedí ešte pridám, že aký príjem sa zdaňuje, musí byť taxatívne vymedzené v zákone o dani z príjmu 595/2003 v § 5 - 8, konkrétne toto v § 6 príjmy z podnikania a takéto tam skutočne nič nie je.

lintu
16. jan 2016

Ahojte žienky 🙂
Nech nezakladám ďalšiu tému, skúsim teda otvoriť túto staršiu... Doma sa kopí množstvo malých vecí na oblečenie, doma sa kopí množstvo prečítaných kníh... Priestor na nové vzniká jedine ich pomalou likvidáciou. Vyhodiť ich úplne mi príde ľúto, preto ich rozmýšľam ponúknuť ďalej cez bazár. Googlim si tu už pár hodín, čo je k tomu potrebné. Popravde sa v tých termínoch trochu strácam, resp. ani neviem vyhľadavaču stručne povedať, čo vlastne hľadám. Tak reku sa teda skúsim popýtať vás. Možno mi niektorá budete vedieť poradiť 🙂 Ako som vyrozumela aj tunak z niektorých diskusií na MK, za predaj použitých vecí so ziskom pod 500€ za rok sa daň z príjmu nepodáva, všakže? Ako je to však s tou sústavnou činnosťou? Ak sa mi vecička/kniha za isté obdobie nepredá, z obehu je automaticky stiahnutá a preto ju musím vystaviť znova... Prvky sústavnosti? Tú vec mám predsa stále doma a chcem sa jej zbaviť. Čo ak mám navyše niekoľko kusov z danej kategórie? Nie rovnakých, len jedno spadá pod kategóriu oblečenie, druhé pod kategóriu knihy, tretie kuchynský riad a pod. Opäť prvky sústavnosti? Predať jeden kus a potom čakať rok, aby som mohla predať druhý kus, mi príde také kus divné 😖 Tak ako to je teda? Ide naozaj len o rozpredávanie vlastného majetku.
Ďakujem vopred za všetky rady 🙂

cackaa
16. jan 2016

@lintu V žiadnom prípade nebudeš platiť daň z príjmov z predaja a ani daňové priznanie nebudeš riešiť. Môžeš tu predávať po svojich deťoch oblečenie v akomkoľvek množstve. Toto sa netýka len mamičiek, ktoré kupujú nový tovar za účelom predaja A tým pádom tvorby zisku. Tu už ide o klasické podnikanie.

lintu
18. jan 2016

@cackaa ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂 Ak by to malo byť inak, tiež sa mi to zdá trochu pritiahnuté za vlasy, len... Články po internete vedia niekedy dobre pomotať hlavu 😖

cackaa
18. jan 2016

@lintu Nie je za čo. Je na to aj jednoduché vysvetlenie. Všetok "spotrebák" (oblečenie, elektroniku, nábytok, autá...), ktorý kupujeme pre seba domov, sme predsa kupovali z príjmov, ktoré už raz zdanené boli.

dominikav123
18. jan 2016

tejto teme sme sa venovali v nasej advokatskej kancelarii na jednom skoleni.

Dan z prijmu by eventuelne mali platit zeny, ktore sa predajom veci (jedno ci novych pripadne obnosenych) zivia, ked to teda vykonavaju ako podnikanie, vo vlastnom mene, na vlastnu zodpovednosť s cieľom dosiahnut zisk. Lenze vtedy by mali byt bud registrovane ako SZCO, pripadne pravnicke osoby a k tomu sa viaze milion inych povinnosti....

viem, ze sa kontroluju portaly ako sashe.sk, kedze tam vela zien robi aj velke obraty a stale sa tvaria, ze nepodnikaju, pritom to tak nie je...ale predavat veci po detoch na MK podnikanim urcite nie je....cize ziadne dane

cackaa
18. jan 2016

@dominikav123 Súhlasím.

vera_alanko
18. jan 2016

ja to tu az tak nesledujem, ale myslim, ze som tu videla aj mamicky / damy, ktore este ani nenakupia na roznych a kazdemu dostupnych strankach a uz to ponukaju, su to vacsinou obchodiky s dobou dorucenia na par tyzdnov, bez zaruky vratenia tovaru, bez dokladu, bez vsetkeho (cest vynimkam), myslim, ze skor tieto by sa mali pytat a zaujimat o tuto temu.

kvetka08
7. feb 2017

Aby iní ľudia platili dane z každého príjmu, čo majú!!! My sa tu strachujeme z príjmu predaja trochu opotrebovaných vecí, lebo sme rady, ak sa nám pár EUR vráti a môžeme kúpiť deťom zasa inú potrebnú vec. A koľkí ľudia sa potešia, že naše trochu opotrebované veci môžu kúpiť v dobrom stave za rozumnú cenu, lebo inak by si to nemohli dovoliť.... Pomôžme si navzájom, ak si pomôcť chceme a vieme. Pozdravujem.

blueprincess
5. jan 2022

@luciafar Príjem z predaja hnuteľnej veci ako ostatný príjem je od dane oslobodený v plnej výške bez ohľadu na dobu vlastníctva tejto hnuteľnej veci, s výnimkou príjmov z predaja hnuteľných vecí, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov od ich vyradenia z obchodného majetku. Na účely zákona o dani z príjmov sa za hnuteľnú vec nepovažuje cenný papier. Ak je príjem z predaja hnuteľných vecí oslobodený od dane, daňovník takýto príjem v daňovom priznaní neuvádza a z tohto titulu daňové priznanie ani nepodáva

natallys
5. jan 2022

Z toho, že tu raz za čas niečo predáš nebudeš platiť dane. Nie je to tvoje živobytie a ani tvoj pravidelný príjem. Takže manžel nech sa nestrachuje a možno by bolo fajn ho do takýchto veci nezaťahovať