Platenie zdravotky a sociálky ako samoplatca počas roka

styrizuby
3. júl 2023

Ahojte,

prosim viete niekto poradit. Budem pracovat a zit v U.S. jeden rok, chcela by som si platit ako samoplatca odvody do socialky na dochodok. Je potrebne platit si to z maximalneho vymeriavacieho zakladu alebo staci z minimalneho (uvidim vobec niekedy tie peniaze a spravi mi to do buducnosti nejaky rozdiel, ci platim pocas jedneho roka z maxima ci z minima a do dochodku pojdem aj tak az za desatrocia). Do dochodku pojdem az za 30 rokov, ale asi by bolo dobre to tu platit, aby sa mi cas zapocitaval do odpracovanych rokov. Viaceri ludia mi hovorili, ze platit z maxima je pocas tohoto roku zbytocne, kedze realne sa pri vypocte vysky dochodku budu zohladnovat len posledne roky. Ako to prosim je? Rovnako zdravotka, musim si ju platit ako samoplatca pocas roku kedy na SK ani nebudem a v U.S. si budem musiet platit kazdy mesiac 1500 dolarov poistenie? Dakujem.

erikavesela
3. júl 2023

@styrizuby ked dorucis na zdravotku, ze si poistena inde, tak ti ju tu zrusia...inak musis platit zdravotku tu
Dochodok... uz davno neplati, ze sa vypocitava z poslednych rokov...vypocitava sa z celkovej odvedenej vysky a poctu rokov, co di odvadzala...to plati dnes....ci sa oplati?...odpoved zamestmanca socialnej poistovne...aby som bol na nule, co sa tyka platenia a vyplacania dochodku, musel by som sa pri mojom plate dozit vyse 100 rokov
A ake budu podmienky v case tvojho dochodku , nevie ani svaty...urob si nazor sama...

bublinka1426
3. júl 2023

@erikavesela myslim ze kazdemu je zrejme, ze tie peniaze NIKDY NEUVIDI naspat. a ktovie co bude o par desiatok rokov. 🙈

zuzanka.zuzu
3. júl 2023

😂😂😂 kludne plať, my čo zostávame v SR budeme len radi 😉 no ak nie si úplne sprostá, tak nie, poodhlasuj čo sa dá, nezabudni smeti na meste, osobomesiace u správcu a pod. 😉