Platenie nájomného a fond opráv

zuzanajamriskova
5. feb 2014

Ahojte potrebujem sa poradiť...od novembra sme v podnájme...v januári nám prišlo vyučtovanie nájomného pre nás nakoľko je nás o jedného viac ako bolo pred tým.....našla som tam položku fond opráv...je vo výške 50 eur a zahrňa splátku zateplenia bytového domu no vyššou časťou sa skladajú obyvatelia domu na výstavbu vlastnej kotolne...otázka teda znie ...mám toto podľa vás platiť ja ako nájomca? ked sa ja nad tým tak logicky zamyslím ten byt nie je môj takže prečo by som to mala hradiť ja?! alebo sa mýlim? Prosím vás ak tým máte nejakú skúsenosti či už ako nájomníci alebo prenajímatelia budem veľmi rada ked my poradíte ako ste to riešili vy....dakujem

kaktusik007
5. feb 2014

@zuzanajamriskova zalezi, co mas v najomnej zmluve... ako ste sta dohodli. Ale ved je logicke, ze ked ten byt nevlastnis, tak ze vlastnik ti ten byt nenechava v uzivani len tak zadarmo 🙂

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@kaktusik007 no ved to že zmluvu ešte nemáme....oni sú trošku spomalený....a jasné že nie zadarmo ved platím aj nájom im navyše....len som chcela vedieť či im to mám spomenúť pri zmluve...či nemá niekto s tým skúsenosť

brumka
5. feb 2014

@zuzanajamriskova fond oprav a tak bymal platit majitel, akl nieje nieco ine v zmluve, u nas napriklad taky doklad davaju len majitwelom do ruk a podpis, podstate nikto iny to prebat nemoze

majusqa77
5. feb 2014

@zuzanajamriskova mne to najomcovia platili. mali sme dohodnutu zvlast sumu za uzivanie a zvlast za vsetky energie (najom-voda, teplo,....+elektrina+plyn) s tym, ze preplatok dostali, nedoplatok uhradzali

zabka88
5. feb 2014

@zuzanajamriskova fond opráv platí vlastník bytu, nevidím dôvod prečo by si sa mala skladať na potrebu úprav bytu v budúcnosti keď tam už v tom čase možno ani bývať nebudeš 🙂
keď som bývala v podnájme, túto položku sme odmietli platiť... dnes keď sama prenajímam, tiež toto nevyžadujem... príde mi to nefér...

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@brumka no my čo platíme na IDM ku tak tam je to všetko spolu...fond opráv plus teplo voda atd....takže to platím od novembra...len ma tak napadlo či mám ten fond platiť ja ked to nie je môj byt.....bohvie kedy sa aj bude stavať tá kotolna lebo vraj sa to už natahuje pekne dlho ...a ja sa na to budem skladať a ked ju budú stavať možno tu už ani nebudem bývať...

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@zabka88 presne toto som mala na mysli...

bajana
5. feb 2014

ked som ja prenajimala byt, tak som mala stanoveny najom - bolo to tolko, co som sama za byt platila + energie + nieco navyse....najomnici nemali tusenia, kolko z toho ide na fond oprav, samotny najom, atd. ... do toho najomcu nic nie je, podla mna...ak sa mu ciastka zda vysoka, tak ho nikto platit nenuti a moze si hladat podnajom inde....

brumka
5. feb 2014

@zuzanajamriskova je to ciste fond? lebo tam su polozky aj vytah osvetlenie. u nas to vsetko je na to jednom vyuctovani. mi ked sme boli v podnajme v rd platili sme jednotny najom, ked prisli nedoplatky vsetci sme sa rovnako skladali, ja sa skor divim ze taky papier mas ty a nie majitel, u nas to davaju osobne majitelovi alebo doporucene. ale mi sme teraz vo svojom

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@brumka tieto položky ako výťah osvetlenie spoločných priestorov máme zvlášť, potom je tam teplo, ohrev vody, spotreba vody atd plus fond opráv....a ten zahrna to sporenie na novú kotolňu

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@bajana no ja som bola s majiteľom na IDMku kde sa chodí platiť nájom tam im povedal že od januára budeme chodiť platiť my a že sme štyria..takže ona nám to všetko prerátala na 4 osoby aby neboli nedoplatky a čo vytlačila nové vyučtovanie na 4 osoby dala mne...a tam to všetko je...

brumka
5. feb 2014

@zuzanajamriskova treba as dohodnut s majietelom, normalne to byva ze najomca plati daku sumu a nevie o tom kolko co stoji ak su nedoplatky majitel to vyuctuje. mi sme raz mali podnajomnicku v jednej izbe a tiez nevedela kolko platime. s majitelom mate aku dohodu? lebo popravde taketo veci plati on a vy jemu stanoveny najom. mi tiez napriklad platime zateplenie a este nezatepluju a ked sa odstahujeme tak nam to nikdo nevrai ci tu budeme 1rok 20rokov

tak po tejto sprave co si napisala ze to mate na seba rozratane tak ano musis zapltati ty tych 50€

bajana
5. feb 2014

@zuzanajamriskova a platite aj nejaky extra najom priamo majitelovi? za to, ze byvate v jeho byte?

almea
5. feb 2014

@zuzanajamriskova Aj tak je jedno kolko plati majitel bytu za jednotlive polozky. S tebou sa dohodne na sume akej chce on. Plus samozrejme sa presne vyspecifikuje platenie energii. Ved na podnajme sa zaraba. Takze za normalnych okolnosti zaplatis nielen fond oprav, ale v niektorych pripadoch aj hypotekarny uver majitela.
Ale zalezi samozrejme na okolnostiach, mozno to mas od niekoho z rodiny a platis naozaj len skutocne poplatky.

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@brumka problém je v tom že oni sú v tomto hrozný....vlastne sa o nič nestarajú aj elktrika chodí na ich meno do našej schránky (aj s ich menom) a ja to chodím platiť, potom zvlásť platim nájom a ešte im zvlášt na účet posielam peniaze čo si oni pýtajú na vrch...a zmluvu nie sú schopný urobiť už tri mesiace....

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@bajana ano samozrejem že ešte aj im navrch čo si vypýtali

jankastubka
5. feb 2014

Fond oprav je ale sirsi pojem ako len skladanie sa na kotolnu. Hradia sa z neho vsetky opravy v dome. Napr. Pokazi sa vytah, dvere, vsetko treba opravit a uhradit. Neda sa podla mna stanovit presny podiel najomnika nakladoch.
Ci sa to bude hradit alebo nie je predmetom dohody. Ale povedzme si pravdu, ak to nebudes chciet hradit, tak moze majitel o danu sumu navysit zisk z najmu. A aj tak sa k tej sume dostane.

bajana
5. feb 2014

@zuzanajamriskova to sa cudujem, ze tam vobec byvate...vsak jedneho pekneho dna vas mozu bez varovania vystahovat...

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@almea no je to byt maminej šéfky išli do domu a majú syna tak nechcel byt predať...najprv bolo že nám ho dajú len za náklady a ked prišlo k sťahovaniu tak že chcú aj niečo na vrch že ked sa niečo pokazí a tak...tak s tým by som ešte súhlasila no aj teraz napr. pokazila sa rúra čo tu mali a nie sú schopný zavoalť opravára už dva mesiace

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@bajana sú to známi...

brumka
5. feb 2014

@zuzanajamriskova na tvojom mietse bysom natahovala nech sa urobia poriadky v zmluvach alebo si najst iny prenajom. odkladaj si uctenky o zaplateni, aby si potom neskor nemala nahodou problem. a ked je vyuckovanie na vas rozratane u spravcu, tak ten fond musis platit ako tu pisala @jankastubka z fondu sa platia aj drobne aj vadsie opravy (prasknuta stupacka v byte, dvere na vytahu, dake svetlo, proste co treba)

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@jankastubka ja tomu všetkému rozumiem išlo my len o to že či im to môžem pri dohadovaní sa pri zmluve navrhnúť aby som nebola za idiota že čo to vlastne od nich chcem....či to už niekto takto riešil som chcela vedieť

brumka
5. feb 2014

@zuzanajamriskova a ked sa pokazila rura tak im ju odvez do domua kupte si svoju aked odidete ruru si zoberiete ako sa doprosovat opravy, lebo to ze sasa pokazila ich rura ktoru nevyuzivaju im moze byt jedno. nam sa v podnajme pokaazila pracka tak jasne museli sme si kupit novu a pri stahovani bysme si ju zobrali len sa aj ta pokazila

jankastubka
5. feb 2014

@zuzanajamriskova tak urob navrh zmluvy ty aspon si ho urobis podla svojich predstav. A ak im na to nezalezi aspon budes vo vyhode.
To ze chodi posta do schranky bytu, ktory je v podnajme je normalne. Nie kazdy si to chce prehlasovat na vsetkych instituciach. To ale neznamena, ze mozes majitelovi postu otvarat, pokial ste sa na tom vyslovne nedohodli. Takisto s hradenim energii.

brumka
5. feb 2014

@jankastubka to ma blbu situaciu lebo ked majitel na seky kasle a nezaplatila by jeho elektrinu na jeho meno tak ju pridu odpojit...byt nou spravim si poriadok v najme a v papieroch

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@brumka všetko si odkladám a ako sme sa nasťahovali tak si aj všetko každý mesiac odpisujem či už sptrebu vody energie radiatory...lebo ani to neboli schopný si prísť urobiť ked sme sa nasťahovali....

zuzanajamriskova
autor
5. feb 2014

@jankastubka
@brumka asi tak, on my tu už od začiatku rozpráva o tom ako to pojde prehlásiť aj elektrinu aj plyn na moje meno ale zatiaľ stále nič....proste dali klúče a nestarajú sa...a neviete my poradiť čo by taká zmluva mala obsahovať a ako by mala vyzerať?

jankastubka
5. feb 2014

@zuzanajamriskova na nete je kopec vzorov.

brumka
5. feb 2014

@jankastubka neporadim ale tych 50€ ak je vyuctovanie u spravcu na vas spravene musis zaplatit ty

majusqa77
5. feb 2014

@zuzanajamriskova prehlasit plyn a elektrinu na tvoje meno? to je hlupost jak mraky, to je na majitela.. ..daj mi meil, poslem ti ako vyzera moja zmluva...