Plánovanie bábätka - finančná stránka

katica2011
16. sep 2014

Ahojte mamičky a nemamičky. Ja by som sa Vás chcela spýtať, ako to bolo, keď ste boli tehotné, na materskej a rodičovskej dovolenke po finančnej stránke. Na koľko ste sa mohli spoliehať na partnera, priateľa či už na manžela. Nakoľko si platím úver na dom, tak sa toho bojím.......ako by som to zvládala, keby som nanešťastie zostala sama s bábätkom. Po bábätku na jednej strane už veľmi túžim, ale tu je to ALE. Človek nikdy nevie. Vopred ďakujem za odpovede a pripomienky 🙂

anetkaadamko
16. sep 2014

som už na druhej materskej, dom máme na úver.................takže skoro polka mojej materskej a potom neskôr celá rodičovská pôjde na úver....................manžel platí elektrinu, vodu, vlastne všetko ostatné .....strava....plienky......

eeffka
16. sep 2014

@katica2011 no v prvom rade na "priatela, alebo partnera" by som sa nikdy v zivote nespoliehala, a aj na manzela len na 50%. Vzdy sme gazdovali doma tak aby sme vysli s peniazmi ak by aj jeden prisiel o prijem.
Na MD som bola 6m a na druhej sme si uz mohli dovolit byt doma rok. Ak si platis "sama svoj" dom, nespoliehala by som sa na nikoho a uz toboz nie na chlapa, to uz skor ma mamu a sestru.
Takých tu uz bolo co slubovyli hory/doly a potom vzali roha za 30minut...

katica2011
autor
16. sep 2014

@eeffka tak práve to, že sa nespolieham veľmi.........ale som zvedavá na iné názory, ako to v reálnom živote funguje u iných, aké male skúsenosti.......ja som skôr pesimista ako optimista.

katica2011
autor
16. sep 2014

@eeffka aj ja s tým rátam, že asi po 6 mesiacoch by som nastúpila do práce.

siska53
16. sep 2014

@katica2011 ja som doma uz 4,5roka. Ja som bola dost setrna,ani moj drahy nerozhadzuje,takze sme nasetrene mali...a oblecko pokupuju aj pribuzni,ci si vymienam.s kamoskou,tym,ze mi naplanovane vyslo,tak sme nemuseli ani kocik dalsi kupovat,cast oblecka nosi aj dcera po synovi,kupujeme lacnejsie,no vcelku kvalitne veci-lidl,tesco alebo v Madarsku. A to si vravim,ze daktore veci sme ani nemuseli kupovat,len kamoska mi to dala neskor,ked sme uz kupili aj my a dakedy clovek neodola a kupi tomu deculu aj daco,co je vlastne zbytocne..
Pre syna zas mame po synovi svagrininej kamosky tiez vela veci,zimne bundy ma tak,ze vlani mu boli o dost vacsie,teraz uz budu tak akurat ..

Keby daco,tak sa odstahujem k nasim a vratim sa do prace,co by ine cloveku ostalo?,myslim,ze aj ked skromnejsie,zili by sme...mnohi nemaju na dovolenky co kopec hraciek a handier,zato ziju pekne a v zhode,deti vychovane a skromne,dolezite je,ze su spolu..

P. S. Zobrati nie sme.

bonaqa2013
16. sep 2014

@katica2011 pomaly s tými plánmi. Keď som išla na materskú - týždeň pred porodom, tak sa ma vedúci pýtal, kedy prídem do práce. Moja odpoveď: Záležať bude od dieťaťa, v akom zdrav. stave bude. nevedeli sme pohlavie , preto dieťa. Pri porode sa može situácia raz dva zvrtnúť. Ale za 3 - 4 mesiace som naspať.
Dcéra sa narodila, všetko OK, mama mi ju už nechcela opatrovať - zhoršil sa jej zdrav. stav. Keď mala dcéra 2,5 roka, narodila sa ďalšia, a potom o 18 mesiacov ešte ďalšia. Pri poslednej sme prežili menší šok, pretože v 5 mesiacoch jej diagnostikovali DMO, hluchotu.... A tak som doma už 8,5 roka a či ešte niekedy pojdem do práce? Neviem. starám sa o dieťa - pretože nemáme ho kde dať - špec. MŠ zrušili. Človek mieni, Pán Boh mení...

janulina.k
16. sep 2014

@katica2011 tak my mame tiez uver. z muzovho platu zaplatime uver, elektriku, plyn, tv, mobily, internet a zijeme len z mojho RD. je to nesmierne tazke, pomahaju aj rodicia, ked mozu, ale i tak, niekedy sa cudujem ako dokazeme vobec z 200eur vyzit. snazime sa vykryt nejakymi brigadami, ja doucovanim, no urcite je to malo...zo zaciatku som z toho mala tazkosti, skoro depresie, ale nastastie sa snazim mysliet pozitivne. fin.zasoby sme mali, ale prisli v dome necakane niekolkotisicove vydavky a zasoby sa minuli. a beriem to tak, ze trva to iba chvilu, nie cely zivot, uskromnime sa, pretoze to stoji za to 🙂 🙂

maminaba
17. sep 2014

Zijem s dietatom sama od zaciatku, nikto nam na nic neprispieva. Na tuto situaciu som sa pripravovala, takze som si nechala dostatocne financne uspory. Mam stastie aj v tom, ze podnikam a moja praca sa dala vykonavat aj doma (pri dieta pocas jeho poobednajsieho spanku a po veceroch). Bolo to velmi narocne, ale z 200 EUR rodicovskeho prispevku by sme urcite nevyzili, vacsina z toho by sla na byvanie, ale treba aj jest, plienky nieco stoja, umele mlieko tiez, oblecenie a topanky - dieta rychlo rastie. Nie je to len o prijmoch, ale aj o efektivite vydavkov - oblecenie som kupovala cez internet od mamiciek, umele mlieko cez internet vo vacsich mnozstvach (nizsia cena) a pod.

vinifred
17. sep 2014

..tak to je smutné,nemôcť sa spoľahnúť na manžela,či partnera..dieťa by som v tom prípade nechcela aj keby som bola milionárova dcéra..

sam2
17. sep 2014

@katica2011 da sa to zvladnut... ja sa tiez na chlapa spolieham len na 80% 😀 Velke vydavky (dom, auto, energie) idu z jeho platu...ostatne viem zaobstarat aj sama. Ekonomicka samostatnost je pre mna stale velmi dolezita.Je pravda ze sa budes musiet trosku uskromnit, ale stoji to zato. Ak mas aj uspory, pripadne si na rodicovsej prrivyrabat, nehrn sa do prace tak skoro. Myslim si ze prve tri roky su najkrajsie v zivote dietata a mami... ja som tiez tvrdila ze sa po roku vratim. Teraz rozmyslam ako sa nevratit vobec, nechce sa mi 😀 😀

sam2
17. sep 2014

Este som zabudla, ze nemusis kupovat pampersky, nutrilon ( ak vsak babatku sadne len toto mliecko nic s tym neurobis), ci znackove veci... ale ak si nato potrpis vyhladavat znacky na bazaroch, alebo tu na konovi, kde sa to da kupit lacnejsie...moznosti je vela ako sa da zit, myslim dostojne normalne. V podstate dietatku staci malo. Ono nevie ci ma na sebe veci z NEXT alebo z LIDLA(mimochodom, tie su jedny z naj 😝 )

katica2011
autor
17. sep 2014

@sam2 do práce by som išla v tom prípade skôr, ak by som na dieťaťko predsa len zostala sama.......z 200 eur úver platiť a pre malého plienky, mliečko, výdavky na bývanie...........to by sme nezvládli. ☹

katica2011
autor
17. sep 2014

Ďakujem zatiaľ za príspevky 🙂

bluka2
17. sep 2014

@katica2011 S priatelom si delime vydavky aj "starosti" na polovicu: na materskej / otcovskej dovolenke budeme rovnako dlho - kazdy asi 8 mesiacov. A sme dohodnuti, ze ked niekto pride o pracu alebo nedajboze ochorie, ten druhy ho podrzi.

sam2
17. sep 2014

@katica2011 to je jasne...preto som spominala, ze ak mas nasetrene pripadne privyrabat si doma 😀 a nebud taky pesimista 😝

dionyzka
17. sep 2014

@katica2011 ... ja osobne by som skor riesila partnersky vztah ako financie. Nebudem si planovat babatko s niekym s kym uz dopredu tusim, ze by sa to mohlo zvrhnut a nebudeme spolu. Velke plany sa robit nedaju, nevies ake bude babatko, ako budes so zdravym Ty... ten partnersky vztah, pocit, ze ste na akekolvek problemy dvaja, je dost dolezity.

katica2011
autor
17. sep 2014

@dionyzka ten partnerský vzťah je teraz v poriadku.......spolu sme necelý rok, na začiatku sme boli obidvaja toho názoru, že bábätko až neskôr.........o 2-3 roky. Lenže keď sme v kolektíve, kde je aj malé dieťa, tak na nás doľahne túžba po ňom. A tie "pochybnosti" sú možno aj pre to, že sa nepoznáme až tak dlho.........ale na druhej strane môžeš niekoho poznať aj x rokov, aj tak sa môže človek poriadne prekvapiť.

lll2010
17. sep 2014

@katica2011...ked bezdetny clovek mysli na financie a planovanie dietata, tak by ho asi nemal nikdy (moj nazor). Pri prvom synovi som chcela ist po rokou do prace, pretoze zijem v zahranici a rodic. dovolenka-platena je len 12 mesiacov. Jasle som samozrejme nenasla, az od 2 rokov, vsetko je katastr. preplnene, sukromne takisto. Od nastupu do nekrestanskych drahych jasli som bola s malym viac doma ako v praci. Diagnostikovali mu astmu a kazda zima je pre nas peklom. Skusobnu dobu som samozrejme "neprezila", dostala som od zamest. vypoved..co bolo jasne, ani sa mu necudujem. Takze ako pise uzivatelka vyssie, po porode sa zivot obrati o 360 stupnov a aj priority. V takychto situaciach potrebuje clovek partnera, co ho podrzi. Nie je nic moje ale nase. Problemy, starosti, peniaze a pod. Teraz pri druhom neplanujem nic....vsetko pride tak ci tak ako ma...nie ako si to naplanujem ja.....

katica2011
autor
17. sep 2014

@lll2010 mna zaujímali názory hlavne aj kvôli tomu..........že aký postoj mal priateľ, či už manžel po finančnej stránke..........či tú ženu podržal alebo sa vykašľal..........viem že u každého je to iné..........ale som zvedavá na skúsenosti iných žien v takýchto prípadoch.

heregova
17. sep 2014

@katica2011 môj manžel našťastie zarába dobre, ale neviem si predstaviť, že by som povedala, že sa na neho spolieham na 90% percent. Spolieham sa na neho na 120%. Z materskej zaplatím polovicu úveru, plyn a elektriku a ostatné on...teda aspoň ten prvý pol rok...tu nie som ja alebo on..tu sme my a naše dieťa, snažili sme sa všetko predtým si premyslieť, ale dokedy sa to dá odkladať? o pol roka mám 30 a zvládli to aj ľudia s menej peniazmi. Človek asi nikdy na 100% nebude pripravený a verím, že to zvládneme. Zvládneš to aj Ty, neboj...

sam2
17. sep 2014

@heregova jeden z najlepsich a najspravnejsich nazorov aky som v poslednom case na konovi citala 😉

terezka1947
17. sep 2014

@katica2011 myslim,ze v sucasnej dobe riesit otazku-ci a kedy planovat deti je velmi odvazne...ak si clovek uvedomi,kolko ludi ma problem vobec otehotniet 😒
aaale k tym financiam,ono vzdy sa nieco najde,,vzdy treba niekde peniazky,vzdy treba nieco zariadit...ale ak je clovek co i len trocha financne "porieseny",nemal by vahat....
inak,neviem...ale nie je u teba len problem s tym, aky bude tvoj partner otec,resp.ako sa zmeni k tebe,k dietatu po porode???citim nejaku neistotu z tvojich slov

suhlasim s tym,co pisala
@heregova ...na dieta su vzdy dvaja...a ak ho dvaja naozaj chcu...vsetko sa zvladnut da...

sue
17. sep 2014

Hm,ono tu sa vzdy riesi situacia po porode ...ale to zvladne kazdy....1000x horsie je financna otazka po 3tom roku zivota dietata...ak si sama,nedajboze bez prace. VDavky na dezi astronomicky rastu... Predtym mas narok aspon na matersku alebo rodicovsku,potom nemas nic,len v par pripadoch davky v hmotnej nudzi... Baby uz tu prosim neargumentujte nutrilonom,dojcenim a latkovymi vs pamperskami...vydavky nastanu po odplienkovani ;) v dobrom...

yanni
17. sep 2014

@sue preco by mali nastat problemy prave po tretom roku? Treba si hladat robotu. Ale nie na poslednu chvilu, kde uz dieta dovrsi tri roky a stat prestane platit. Stat v mojich ociach aj tak nie je povinny. Stat ti dieta neurobil. Ty si rodic, staraj sa. Na SK je aspon taka moznost, dostat nejaku tu kojunku do troch rokov. Aj ked to nie je vela. Ale viac ako nula v inych krajinach.
Treba mat aj pocas materskej oci a usi otvorene. A ked sa naskytne robota aj skor ako v troch rokoch dietata, tak to poriesit. Nie potom plakat, "uz nedostavam nic". To uz je neskoro.

tslobik
17. sep 2014

@sue Veď to, aj ja vravím......všade sa hovorí koľko bábätko stojí.....ale to je nič v porovnaní s tým, čo príde neskôr, keď začne chodiť do škôlky, školy.....To sú potom rôzne krúžky, veci do školy, výlety zo školy....a keď aj vychováva človek dieťa k skromnosti a hodnotám.......ťažko sa vysvetľuje, že nemôže mať to a to - čo majú iní spolužiaci. Deti vedia byť v kolektíve kruté......a v koľkých prípadoch bola aj šikana a to len kvôli tomu, že dieťa nemalo na značkové veci, mobil a pod. A pri bábätku sa toto riešiť nemusí (veci z druhej ruky, s nikým sa neporovnáva.....). Mne teraz bude končiť RD, sme na tom finančne nie veľmi dobre ale dá sa. Ale už sa bojím toho, ako pôjde malý do škôlky - ak ho vobec zoberú a ja do práce......cestovať bohvie kam, keďže bývam v skoro dedine a za prácou budem dochádzať a polovicu platu precestujem.

heregova
17. sep 2014

@sam2 dakujem, ale tak to pre mna je, sme v tom dvaja a moj manzel je pre mna teraz vsetkym, mojou oporou..neviem s nim neratat a ak by to tak bolo, preco by som si ho mala brag a byt s nim a mat s nim dieta?mozno mam nazor zastaraly, ale tak to citim...milujem rodinu a chcem ju mat so vsetkym, v dobrom aj v zlom

sue
17. sep 2014

@yanni nepochopila si ma 🙂 pisala som o tom,ze vobec nie je dolezite zaoberat sa prvymi tromi rokmi po porode 🙂 vtedy su davky zabezpecene. Po troch rokoch veku nastane otazka a ukaze sa,ci jerodic schopny alebo nie 🙂 vobec sa nestazujem,keby somto mohla ovpl,vnit,tak socialne davky -najmA tie dlhodobe zrusimuplne. Stat ma uplne inu ulohu ako suplovat prijem....

jankastubka
17. sep 2014

Mna ani nenapadlo sa zamyslat na tym, ze by som sa nespolahla na manzela. Ved po manzelstve su financie spolocne. Ja som napr v praci zarabala viac, teraz som na materskej. Rozpocet mame spolocny. Predtym nez sme planovali dieta sme si poriadne preratali ci nam to vyjde. Lebo matersku som si chcela uzit a nie sa ponahlat do prace. Ja viem, ze kazdy sme iny ale priznam sa, ze planovat si dieta s niekym, kde uz teraz pochybujes ako to vobec bude. A tiez planovat sa vratit do prace uz po pol roku, ved to dieta je este take malinke vtedy a potrebjje mamu. Ak by som mala tu moznost, radsej by som este zo rocik posetrila, aby som si to dieta mohla potom aj v klude vychutnat a nikam sa nenahanat.

junova
17. sep 2014

@katica2011 Ja sa na manžela spolieham na 100 percent. A on na mňa. Ja som si tento rok otvorila živnosť. Chcem byť uzitocnejsia🙂
My to máme urobené tak, že manžel všetko platí a ja rodičak a to čo zarobím živnosťou odkladám. Šetríme na dom. Kúpili sme si auto. Keď sa vrátim do práce, budem platiť aspoň stravu.

siska53
17. sep 2014

@sam2 mozno mu sadne mamino mliecko. 🙂) ja osobne som bola stastna,ze mozem dojcit,lebo okrem ineho to aj vyrazne usetrilo nas rozpocet. A ano,nekupujeme ani drahe plienky. Nastastie nam sadli tie lacnejsie.