Plán obnovy

6. okt 2023

Ahojte dievčatá viete mi niekto poradiť...Plán obnovy dotácia od štátu...máte niektorá skúseností ako to celé realizovať,ako to funguje.. na čo to môžem využiť? ( oprava strechy, omietky alebo nová kúpelňa) ďalej sa chcem opýtať, že musím najskôr si zaplatiť za rekonštrukciu sama a oni mi to potom preplatia? ďakujem za odpoveď.

jarka_black
6. okt 2023

Rekonštrukcia musí dosiahnuť úsporu energií. Čiže novú kúpeľňu nie 😀 Nebudem opisovať ich web, všetko je tam. Už som zopár domov rátala. Ak nie je nič zateplené, nie je problém dosiahnuť úsporu 70%.
Peniaze treba najprv mať, aj banky spolupracujú. Vyplatenie dotácie trvá dlho, lebo záujemcov je veľa.

vorkola
6. okt 2023

cakam aj ja, co stym maju skusenosti, akosi sa o tom mlci.

panda21
6. okt 2023

Spraviš certifikát pred a po. Musí byť úspora. Pofotis dom pred a po. Zaplatis a oni potom nejak vypočítajú, koľko ti pošlú. Ale je to nadlho. Aj schvaľovanie aj poslanie peňazí..

leskky
6. okt 2023

Na zmluvu sme čakali skoro 5 mesiacov....poslali sme im ju na opravu a ešte stále neprišla 😁 treba ti certifikáty, ohlasku...kľudne napis

terezka1947
7. okt 2023

My tiež zvažujeme...ale už máme vymenené okná,čiže išlo by o zateplenie,možno strechu.
Len sa bojím,že nedosiahneme tu úsporu,na kt.je ta dotácia "viazaná" a nedostaneme ju.
Je pravda,že som to až tak podrobne nečítala,lebo vždy ma stopne práve to,že už to po výmene okien nemá zmysel😔

jarka_black
7. okt 2023

@terezka1947 Okná tvoria malú plochu. Tak sa nebojte. Ak ste okná menili nedávno, dajú sa tiež uplatniť. Či dotáciu získate, budete vedieť vopred. Zateplenie sa navrhuje tak, aby ste požadovanú úsporu dosiahli.

panda21
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
terezka1947
7. okt 2023

@jarka_black okná sme menili 2r.dozadu.

jarka_black
7. okt 2023

@terezka1947 Ak po 1.2.2020, môžete si okná uplatniť.

zalka
7. okt 2023

@jarka_black ahoj si v tom doma? Či len skúsenosti?
Asi len výmenou okien drevené dvojsklo za plast trojskok stačiť nebude, čo nazenie %? Nevieš poradiť?

jarka_black
7. okt 2023

@zalka Dvojsklo s Ug=1,1 vs trojsklo s Ug=0,6 W/(m2K) - trojsklo ušetrí necelých 50% tepla. Ak niekto už vymenil staré netesné okná s Ug=2,9 za dvojsklo, ušetril 70% a viac na úniku tepla oknami. Čiže upgrade z dvojskla na trojsklo, pokiaľ okná sú v poriadku, nie je nutný, ani návratný, ani to nie je cieľom dotácie.
Ak niekto dal hneď trojsklo, ušetril 80% a viac na stratách oknami.
Naozaj sa treba zamerať na tie opatrenia, ktoré za preinvestované euro prinesú najväčší efekt: neprehľadné konštrukcie.

jarka_black
7. okt 2023

@zalka Dom sa posudzuje ako celok. Nie iba pôvodné okná s novými

zalka
7. okt 2023

@jarka_black hej viem ale okrem okien dáko nič netreba riešiť...dom zateplený solar na streche, zateplené podkrovie...už len tepelné čerpadlo a fotovoltiku poprípade rekuperacia není.
Okná meniť chceme lebo sa brutálne rosia v zime, nemáme radiátory ale len podlahové vodné kúrenie .
A ak by šlo nejak využiť dotáciu bolo by fajn.

jarka_black
7. okt 2023

@zalka To treba komplexne. Nedávajte ďalšie zdroje tepla... Tieto veci počítam, čo a či sa oplatí.
Okná: najprv začnite teplotou a vlhkosťou. Tepelný most pod parapetom. Možno len treba upraviť vykurovací a vetrací režim. Riešenie možno stojí pár desiatok eur a nie tisíce. Keď tak sa ozvite.

zalka
7. okt 2023

@jarka_black no okná meniť tak či tak budeme...sú euro drevené...farba sa supe dole keď prší tak sem tam zateká (majú 20 rokov)...ako viem že Ackovy dom ťažko spravíme máme B certifikát čo si myslím, že nie je zlé na cca 70r dom s 25 ročnou nadstavbou.
Len dotácia by potešila.

terezka1947
8. okt 2023

@zalka my máme tiež sedlovu strechu,bohužiaľ časť okien sme menili pred r.2020. Ale časť po,no aj keď zateplime,problémom je u nás strecha. Je z časti súčasťou interiéru,čiže sa nedá celá zatepliť tak jednoducho😔takže stále manžel váha,či vôbec ma zmysel riešiť niečo,lebo nevieme,či tých 30%usetrime. No a naj investícia,čo nás brzdí úplne,llje likvidácia eternitovej strechy.
Chcelo by to nejakého experta,čo by nám poradil,len neviem,kde takého zohnať....

mira0611
8. okt 2023

Ja neviem ludia, zavolajte niekomu, kto robi energeticky certifikat, vsak on pojde von, pozrie sa. Vy mu poviete co chcete a on Vam to vypocita, ci vyjde matematika, alebo nie.
Moji krstny chceli zateplit strechu (plocha strecha), obvodovy plast, a vymenit zdroj tepla.
Prisiel pan, povedal vyjde Vam to, ale ked si date preplatit dreveny kotol, na plyn,.tep.cerpadlo... nevyjde to.
Lebo drevo ma nizky koeficint, a vsetko ostatne ma vyssie koeficienty, okrem toho je tam mat potrebne mat zateplenu aj podlahu, ak sa meni zdroj tepla.
Vyjde to napriek tomu, ze okna su vymene na dvojsklo.

jarka_black
8. okt 2023

@terezka1947 Zatepliť sa dá aj znútra.
Požadovaná úspora sa dosiahne výpočtom a návrhom hrúbky tepelnej izolácie.

terezka1947
8. okt 2023

@jarka_black áno,dá.....ale rozbiť sa polka domu nedá.
Bohužiaľ,dom je architektonicky veľmi krásne a priestorovo velkoryso riešený aj napriek tomu,že bol postavený pred 35r.,no bohužiaľ neveľmi prakticky na to,že niekedy bude potrebné riešiť či len strechu😔
Takže zapojila som sa,skôr pre výlev,lebo nemôžme sa odsťahovať celá rodina z domu a tak ho prerobiť, zatepliť.
A do zajtra je to tak,či tak nereálne😊
Ale aj tak ďakujem za odpovede,lebo mnohým možno pomôžu.

sheanorie
8. okt 2023

Na www.obnovdom.sk máte všetko podrobne rozpísané. Štvrtú výzvu spúšťajú zajtra.
Máte 2 možnosti: žiadosť pred obnovou/rekonštrukciou alebo žiadosť po rekonštrukcii, z Vašich zdrojov.
Účelom je úspora energie 30% a viac resp. 60% a viac t.j. nie obyčajná prerábka kúpeľne, alebo nové omietky 🙂
Zavisi, co konkretne je v podmienkach 4.vyzvy...
Zateplenie domu, podlahy nevykurovaneho podkrovia, podlahy. Vymena stresnej krytiny bola v 3.vyzve iba ak ste odstranovali azbest, inak nie.
Vymena napr. kotla na kondenzacny. Vymena starych okien za nove plastove, tepelne cerpadlo, atd... Vsetko zavisi od % uspory + trva to dlho, kym sa to schvali a dostanete zmluvu spat podpisanu, atd. (aspon prve 3 vyzvy). Vo 4.vyzve tvrdia, ze budu rychlejsi 😄