Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla - posudzovanie príjmov

corazon7
22. jan 2023

Ahojte, chcem sa opytat, ci ma niekto aktualnu skusenost s vypoctom maximalneho prijmu. Syn ma preukaz ZTP, vozime ho denne do specialnej ZS a v zakone je len uvedene, ze osoba ZTP nesmie mat vyssi prijem ako 5 nasobok zivotneho minima. No ja potrebujem vediet, ako sa to pocita, ked sa posudzuju prijmy rodiny. Manzel pracuje a ja som nezamestnana. Vie mi niekto napisat, aku sumu nesmieme presiahnut ako osoby zijuce v jednej domacnosti, resp aky je tam limit?

Vopred dakujem.

zalka
22. jan 2023

Príjem osoby s ŤZP, ktorý sa zisťuje na účely peňažných príspevkov, sa potom určí tak, že súčet všetkých príjmov osôb posudzovaných spoločne sa vydelí počtom týchto osôb (teda osoba s ŤZP a ostatné spoločne posudzované osoby).

Príklad : Osoba s ŤZP žije iba s manželom. Jej priemerný mesačný príjem je 777 €, priemerný mesačný príjem jej manžela je 333 €. Príjem osoby s ŤZP, ktorý sa zisťuje na účely peňažných príspevkov, je (333 + 777) /2 = 555 € mesačne.
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

1.7.2022 - 30.6.2023 234,42 € životné minimum x 5 = 1172,1e

corazon7
autor
22. jan 2023

Aha, takze ak manzel zarobi viac ako 1172 eur, tak nema vyznam ziadat? Alebo aky je teda strop na osobu?

chrobak7
14. dec 2023

@zalka Viem, že uplynul nejaký čas od zadania otázky, ale podľa mňa treba to ŽM vynásobiť počtom osôb v domácnosti. Je predsa rozdiel mať príjem 1000 € pre dvoch rodičov s jedným dieťaťom ZTP a dvoch rodičov, čo majú 4 deti z toho jedno ZTP.

ŽM v súčasnosti je :
268,88 eur mesačne - prvá plnoletá osoba (označenie ZM1)
187,57 eur mesačne - ďalšia plnoletá osoba (označenie ZM2)
122,77 eur mesačne - nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa (označenie ZM3)

My sme príspevok dostali pred 7 rokmi, takže budúci rok budeme asi znovu žiadať. Len neviem, či nám to znovu vyjde, lebo syn sa už osamostatnil.

Dali ste si nakoniec žiadosť? Ako si dopadla?

zalka
14. dec 2023

@chrobak7 ja som nežiadala ... si sa pomýlila ... 🙂
a áno je to rozdiel či žiadajú rodičia s jedným dieťaťom alebo rodičia so 4 deťmi
ved je rozdiel či sa príjem rodiny vydelí 3 lebo rodina má 3 osoby alebo sa vydelí 6 lebo rodina má 6 členov.
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

chrobak7
14. dec 2023

@corazon7 Dali ste si nakoniec žiadosť? Ako si dopadla?

chrobak7
14. dec 2023

@zalka Viem, že ty si nežiadala, v príspevku bol odkaz na corazon, asi sa nedopatrením pri úprave textu vymazal.

zuzuliennka1
17. jún 2024

@chrobak7 ahoj, ziadali ste o prispevok na auto? ako to dopadlo?

chrobak7
18. jún 2024

Pred 8 rokmi, príspevok sme dostali. Teraz ideme žiadať znovu, asi v júli, keď budeme mať všetky posudky.