Osobný bankrot a konkurz.

adriana2109
21. nov 2019

Dobrý deň viem že je tu skupina založená na túto tému ale nikde som to nemohla nájsť prosím vás o radu... starí rodičia si dali návrh na osobny bankrot... babka uviedla formu splatkoveho kalendára dedko formu konkurzu... dedkovi prišlo rozhodnutie o schválení babke ešte nie... ako to bude teraz s tým zánikom bezpodieloveho vlastníctva majú nárok speňažiť im dom? Nedá sa to už žiadno anulovat? Ja sa v tom vôbec nevyznám ani oni nevedia poriadne povedať čo ako popodpisovali no proste celé zle

fokuska
22. nov 2019

@adriana2109 No velmi tazko tu niekto poradi ked vlastne nevies a teda ani my nevieme co vlastne podpisali.
Riesili to priamo cez centrum pravnej pomoci alebo cez nejakych "sprostredkovatelov"?

adriana2109
autor
22. nov 2019

@fokuska cez centrum právnej pomoci

fokuska
22. nov 2019

@adriana2109 Tak najlepsie je obratit sa priamo na nich aby presne vysvetlili aky je postup, preco ma jeden jeden sposob a druhy ma iny, aky to ma dopad na spolocny majetok atd.
Skus ist s nimi ty, alebo niekto komu doveruju, ked oni sami tomu celemu mozno uplne nerozumeju.

adriana2109
autor
22. nov 2019

@fokuska práve včera tam boli a bolo im povedané že prídu odompretoze konkurzom zaniká bezpodilove vlastníctvo a bude im vydaná suma 10 000 eur

adriana2109
autor
22. nov 2019

Lenže on dedko zrejme nevedel čo je konkurz a aký to bude mať dopad na do preto by som chcela vedieť či sa to nedá anulovat tam im povedali že nie ale tomu sa mi moc nechce veriť že by nebola ina možnosť

adriana2109
autor
22. nov 2019

@adriana2109 navyše ten pán bol na nich vraj arogantný

fokuska
22. nov 2019

@adriana2109 No neviem o tom, ze by sa to dalo nejak zrusit, ked uz mu prislo aj rozhodnutie.
A o dom pridu, ved tak to je, ze sa majetok ma spenazit a pouzit aspon ciastocne na uhradu zavazkov.
AKy ba to malo zmysel keby im ostal majetok a len tak by sa zmazali vsetky dlhy?

jana91701
22. nov 2019

@adriana2109 bolo by dobré vedieť, kvôli akej sume išli do konkurzu, či bola veriteľom banka, nebankovka, komu dlžili vlastne peniaze.
A ako vlastne prišli na nápad, vyhlásiť osobný konkurz?
Najistejšie riešenie by bola situácia, keby na dome bolo viacero spolumajiteľov, v tom prípade by najneskôr do dátumu dražby mohol odkúpiť dedkov podiel.

fokuska
22. nov 2019

@jana91701 Nemohli by to napadnut? Pokial viem, tak nemoze teraz predat svoj podiel, lebo budu ukrateni veritelia... alebo to funguje inak?

jana91701
22. nov 2019

@fokuska preklep, osobný bankrot.
Dedko nemôže predať, dom pôjde do dražby a keby tam figuroval ešte aspoň jeden spoluvlastník, má právo odkúpiť tento podiel.
Ak je dedko výlučný vlastník, bude to problém.

fokuska
22. nov 2019

@jana91701 No ano v drazbe ma moznost odkupit tento podiel, ale dedko peniaze nedostane. Pojdu na uhradu jeho zavazkov. Cize v principe ten druhy spojumajitel zaplati cast ejho dlhov...

jana91701
22. nov 2019

@fokuska vyhľadaj si na nete Verejný ochranca práv, na Slovensku je ich viac a mala by si ho spolu s dedkom urýchlene kontaktovať, tu Vám poradia väčšinou bezplatne.

fokuska
22. nov 2019

@jana91701 To uz malo patrit autorke ;)

jana91701
22. nov 2019

@fokuska dedkovi sa odpočítajú pohľadávky, zvyšok mu vyplatia, ale dom by zostal aspoň v rodine, len ten niekto z rodiny musí mať peniaze, alebo možnosť vziať úver na vyplatenie.

jana91701
22. nov 2019

@fokuska no to malo patriť @adriana2019 , preklep😉

fokuska
22. nov 2019

@jana91701 Ano, pokial dlhy neprevysuju hodnotu jeho podielu v dome.
V podstate aby dom sotal v rodine, tak potrebuju aby niekto uhradil jeho dlhy... asi nikto taky nie je, inak myslim, ze by to uz urobili a nenechali to zajst az takto daleko.

Ale dolezite je @adriana2109 ake su to dlhy, v akej vyske, u koho... ci to ozaj museli riesit az takto ze vyhlasit bankrot.

jana91701
22. nov 2019

@adriana2109 no ak babka dala návrh formou splátkového kalendára a súd to schváli, aspoň nepríde o svoju časť domu.

fokuska
22. nov 2019

@jana91701 Za predpokladu, ze babka ma "svoju cast" domu. Ak je v BSM, kedze su manzelia, tak to nie je take iste.

jana91701
22. nov 2019

@fokuska BSM zruší súd na základe návrhu na konkurz.

fokuska
22. nov 2019

@jana91701 Aha...a hned aj vysporiada?

jana91701
22. nov 2019

@fokuska no hneď nie, ale vysporiada a dedkova polovica pôjde do konkurzu.
No len najvyšší čas riešiť, aby nepriśli o polovicu domu, dúfajme, že sa deti a vnúčatá dajú dokopy a nejako to zachránia.

jana91701
22. nov 2019

@fokuska a ešte jedna vec, centrum právnej pomoci si po konkurze vyžiada náhradu za právne zastúpenie, takže každý, kto má nehnuteľnosť, si takúto pomoc musí nakoniec aj zaplatiť.
To mnohí nevedia, nakoľko právna pomoc sa u nich poskytuje bezplatne len pre nemajetných.
V podstate by na to mali upozorniť, podľa mňa je to zákernosť, preto bol ten pán taký arogantný🙄🙄🙄

nellydick
28. dec 2019

@jana91701 to je blbosť 🤣
Za právnu pomoc v konkurze si CPP nepýta žiadne peniaze.
Dlžník spláca len 500 eur (po 14 eur mesačne) ktoré mu CPP požičalo pre správcu. CPP z toho nič nemá.