Ošetrovanie člena rodiny a sociálne poistenie

diabambulka
24. jan 2013

Ahojte, chcem sa poradiť, lebo netuším a tápam. Som na materskej dovolenke, bola som pripoistená v sociálnej poisťovni, aby som mala lepšiu materskú, lenže sa to medzičasom zrušilo. Teraz mám choré deti a vraj by som si mohla ešte vybaviť očerku, ako na to a čo mám urobiť, poraďte mi prosím. Netuším čo mám zaplatiť, koľko a ako postupovať a či mám vôbec nárok. 1.1. 2012 mi vznikol nárok na materskú, ktorú som poberala do 25.8.2012, ale bola som na rizikovom a tak som brala nemocenské počas tehotenstva, neviem či to má nejaký vplyv na to že vlastne som už počas tehotenstva neplatila do soc. poisťovne, lebo som bola PN. Dobrovolne poistená som bola od 12.10.2010. A PN som bola od 5.9.2012.Mám vůbec ešte na niečo nárok ? ďakujem za hociakú info. Tinka

zuzulica
25. jan 2013

Keď si začneš platiť ten celý balíček dobrovoľného, čo je najnižšie cca necelých 140e mesačne, tak myslím, že budeš mať nárok z dobrovoľného, aj od prvého dňa, ale len na minimum. Najlepšie zavolať, alebo zájsť osobne na sociálnu, oni ti to presne vypočítajú.