Oplatí sa poberať viac daňový bonus živnostníkovi?

lolobriadok
15. feb 2024

Ahojte dievčatá. Mám malú otázku. Tie čo pracujete a máte detičky a dostávate bonus oplatí sa to viac ako živnostník keď dostáva? Blbé komenty ako nemáš peniaze choď robiť alebo si si robila deti pre peniaze si nahajte. Keď môžem štát obrať o peniaze a viac tak to urobím. Ďakujem za info

petamich
15. feb 2024

nechapem otazke 🙂 ci sa to oplati zivnostnikovi viac ako komu? oplati sa to viac tomu, kto si moze viac uplatnit (ak mesacne) a keby aj nie v rocnom zuctovani zohladnia aj prijem druheho a doplatia pripadne co prvemu nevyslo

lolobriadok
autor
15. feb 2024

@petamich ospravedlňujem sa zabudla som napísať zamestnancovi ako zivnostníkovi.

lolobriadok
autor
15. feb 2024

@lolobriadok a myslím mesačne nie ročne

lahela
15. feb 2024

Živnostník ich nedostáva mesacne, môže si ich uplatniť raz za rok pri daňovom priznaní, výška záleží od zdanitelneho príjmu, takže každý si musí prepočítať čo sa mu viac oplatí

petamich
15. feb 2024

ono ak obaja mate dostatocnu vysku zakladu dane na uplatnenie plneho danoveho bonusu, tak potom je to v zasade jedno a potom sa rozhodnite, ci sa vam hodi mesacne alebo rocne, ak nemate, tak potom sa zamyslite ci chcete mesacne cast a potom v rocnom zuctovani si uplatni aj ten druhy alebo este zvazit podla vysky prijmu (no tazko povedat)

v konecnom dosledku ak spolu mate dostatocny zaklad tak by ste nemali byt ukrateni

my sme obaja zamestnanci, prijem mame dostatocny na uplatnenie, tak uplatnujem ja a mesacne 🤷‍♀️

lolobriadok
autor
15. feb 2024

@petamich ja mám dve detičky a nemám mesačne a ročne nič lebo si len priateľ ako živnostník uplatnuje a to ročne. A oplatí sa vám to mesačne viac ako ročne?

lolobriadok
autor
15. feb 2024

@lahela áno on má raz ročne.Len uvažujeme či by to nebolo lepšie mesačne a pre mňa ako on ročne.

lahela
15. feb 2024

@lolobriadok ak tebe vyjde plný bonus podľa príjmu mesačne a tie peniaze ti chýbajú, tak sa to oplatí tebe mesačne. Ťažko takto napísať, nevieme aké staré deti aké príjmy máte

lolobriadok
autor
15. feb 2024

@lahela za celý rok aký má príjem či mesačne treba vedieť?

lahela
15. feb 2024

@lolobriadok takto, on ako živnostník má určite účtovníčku, nech mu prepočíta koľko mu vyjde, nech prirata aj tvoj príjem

Ale ak máte dve deti do 18 rokov a tebe by napríklad nevyšiel plný bonus 280 eur ale napr len 180, mesačne pomôže a budúci rok aj tebe účtovníčka urobí daňové priznanie, prirata jeho príjem a je možné že tých 1200 doplatia, čo zas pomôže
To ako to vychádza jemu ti takto nevypocitam, je tam príjem, odvody, neviem či má paušálne výdavky, toto musíte riešiť s presnými údajmi s účtovníčkou

zuzanaete
15. feb 2024

Bez presnych cisel nedostanes odpoved. Vsetko zalezi od vasich prijmov a ci tie peniaze potrebujete mat kazdy mesiac alebo ste financne na tom ok a staci vam rocne obdrzat vacsiu ciastku alebo to pomoze zivnostnikovi znizit dane.

maba123
16. feb 2024

Ale zivnostnik di nemoze uplatnovat mesacne, ale iba rocne pri podani DP a ak ti nemas prijem, tak z coho ti maju dat danovy bonus , danovy bonus je odpocitatelna palozka z dane , nie peniaze ktore dostanes z nicoho

lolobriadok
autor
17. feb 2024

@lahela zistila som od mojej účtovníčky že sa to oplatí viac mne ako priateľovi. Ale ďakujem za informácie

lolobriadok
autor
17. feb 2024

@maba123 on si dáva ročne. A ja pracujem takže sa to oplatí mne viac ako jemu.

erika0802
22. feb 2024

Môj muž celý čas ako je živnostník poberal daňový bonus na deti . Odvody minimálne tak aj daňový bonus ponovom bol taký.
Od 1.1.2023 poberám daňový bonus ja ako zamestnanec kde mi platia riadne odvody všetko a to podotýkam som upratovačka vo firme a vychádza mi ročne odost viac ako dostal manžel .(vyplácajú mi to mesačne )

adaluc338
22. feb 2024

My mame rovnako, zivnostnik je manzel a moze si uplatnit za rok, mne vsak vychadza na zaklade mzdy cela suma, tak som si dala mesacne ako zamestnanec. Nevyhoda je ked som ocr alebo PN, stalo sa ze mi nevysla cela suma, ale tak som si poziadala spatne pri danovom priznani, o rok.Zalezi na tom ci tie peniaze potrebujes mesacne, lebo mate akurat penazi .a nic nazvys..alebo staci ti raz rocne a priplatis si k dovolenke.😁 pozor vsak aj u zivnostnika zalezi tiez aky ma "plat" ak plati minimalne tak mu mozno nevide cela suma.