Oplatí sa mi platiť dobrovoľné nemocenské poistenie?

minami
18. sep 2012

V aprili 2012 mi skoncila RD a v praci som dostala vypoved. Dovtedy sa mi nepodarilo otehotniet, maleho mi mohli zobrat do skolky az od septembra. O tehotenstvo sme sa teda prestali pokusat, nechceli sme tlacit na pilu a tak som sa rohodla, ze pojdem na Urad prace s tym, ze si od septembra najdem pracu, maly pojde do skolky a ja zacnem pracovat. Avsak koncom jula som zistila, ze som tehotna. Mala som rozne zdravotne problemy a tak sa zaujimat o to, ci mi vznika narok na materske bolo to posledne, co ma zaujimalo. Teraz som to zacala riesit, len neviem, ci uz nie je neskoro. Do riadneho terminu porodu mi ostava 25 tyzdnov, lenze aby mi vznikol narok na matersku, musim si DNP platit nepretrzite 26 tyzdnov (aspon tak nejak som to pochopila), takze teraz neviem, ci uz nie je neskoro zacat si to platit, lebo ak mi narok na materske nevznikne, peniaze mi uz nikto nevrati. Mam nejaku moznost urobit nieco ine pre to, aby som matersku dostavala alebo mam len smolu, ze som otehotnela neskor - po ochrannej lehote, prip. som sa o matersku zacala zaujimat neskor? Neviem, ci som to napisala dost zrozumitelne, ale ak mi niekto vie poradit, budem vdacna za kazdu pouzitelnu info.

sympa1
18. sep 2012

myslim ze nemas narok na matersku. DNP nestihas, zbytocne platit.asi budes dostavat hned rodicovsky 196 ci kolko je teraz....

euka210
23. sep 2012

no tych 26t platilo, ja som tak platila cca 50e/mesiac...ale to bolo pred novym zakonom, ktory tusim plati od januara ci ako a ked viem, tak by si si musela platit vsetky poistenia, co sa Ti neoplati a teda aj keby si splnala 26t (co nesplnas) tak sa to uz neda....proste to cele DNP v podstate zrusili, resp. dali take podmienky, ze nezamestnany nema sancu, este tak zamestnana, ze nieco plati zamestnavatel :(

jankagun
26. sep 2012

jj,to uz nestíhas, ono to vychádza presne mesiac pred tym ako by si otehotnela,cize keby si si platila od juna,tak mas narok.ale neoplati sa to teraz platit,kvoli tomu,ako tu baby spomenuli,ze si musis zobrat k tomu vsetky pripoistenie a to by ta vyslo mesacne vyse 100 eur,myslim ze mi vypocitali cca 160 eur/mesacne 😖

moon1979
26. sep 2012

jediné, na čo budeš mať nárok je rodičovský príspevok, na materské nesplňaš zákonom stanovené pravidlá a ani pripoistenie by ti už nepomohlo, keďže by si do pôrodu nestihla splniť podmienku 270 dni nepretržitého poistenia ... a aj keby si stihala, z minima je mesačná platba 120 eur a materská by ti vychádzala 210 eur, co je oproti rodičovskému len zanedbatelný rozdiel ...