Oplatí sa kúpiť byt na prenájom v Rajke alebo v Malackách?

zizayah
11. jan 2022

Dobry den.
Mam v plane kupit 1-2i byt na prenajom (bez hypoteky).
Byvam na zahori a tak uvazujem o Malackach, avsak za sumu ktoru mam kupim aj v Rajke (na bratislavu mam prilis nizky rozpocet a v banke peniaze nechavat nechcem).
Mate niekto skusenost s prenajmami v tychto lokalitach?
Dakujem za akykolvek postreh.

ivkazba
11. jan 2022

Ak by som mala poradiť múdre riešenie, tak hypo a byt v BA. Argument, že nechceš nechávať peniaze v banke, je dosť hlúpy. Dnes máš úrokové sadzby na hypo nízke, byty v BA rastú výraznejšie ako napr. v Rajke či Malackách, prenájom je jednoduchší (myslené v štýle, že skôr niekoho zoženieš). Neviem si predstaviť, že si niekto prenajme byt v Rajke a bude za prácou dochádzať do BA. Kto pracuje v BA, chce bývať v BA. A ešte k tomu argumentu, že peniaze v banke nechávať nechceš. Predstav si, že aj ľudia, ktorí majú na účte milión, ak chcú kúpiť investičný byt na prenájom, tak si zoberú hypotéku. Lebo ak ich peniaze môžu niekde zarábať, tak ich nebudú míňať na byt, ktorý si môžu kúpiť za úrok 0,5%. A tým pádom im zarába aj byt aj peniaze. Robím s tým odkedy hypo existujú na našom trhu, radšej by som išla do hypo a bytu v BA ako síce bez hypo ale MA alebo Rajka.

dominidi
11. jan 2022

Byvam v prihranicnej oblasti, ale na dome a neviem si vybachvalit. Osobne by som ale do Rajky nesla, je to vsak uhol pohladu a tisice Slovakov su tam naopak spokojni. Dochadzanie do Ba je to najmenej, kedze sa napojis na dialnicu a o 10min si v petrzalke.

ivkazba
11. jan 2022

@dominidi lenže je rozdiel bývať vo vlastnom v Rajke a iné dochádzať do Rajky do prenajatého bytu.

dominidi
11. jan 2022

@ivkazba v com konkretne?

falbala132
11. jan 2022

@dominidi napríklad v tom, ze to co minie na dopravu do BA moze dat do kusok väčšieho nájmu v BA a zároveň ušetrí aj čas na cestách. Plus ak nema nájomník auto, tak dupľom.

falbala132
11. jan 2022

@ivkazba myslim ze tym, ze nechce peniaze nechávať v banke myslel, ze ich nechce sušiť na úcte, ale chce ich investovat, nie? Tak som to aspon ja pochopila.

c_est_la_vie
11. jan 2022

Zasa suhlasim s @ivkazba. Ak si prenajat byt, radsej v mieste, kde pracujem/ studujem. Ludia sa stahuju na dedinu skor kvoli rodine a moznosti kupit si dom za dostupnejsiu cenu. Byt na dedine mi pride take nudzove riesenie kvoli budgetu, ani vyhody bytu ( dostupnost), ani domu ( sukromie).

No a ja osobne by som sa nebala do hypoteky. Ta je vo vyske 1%. Inflacia sa odhaduje na minimalne 6-7 percent tento rok. Takze este na tom ziskas.

zizayah
autor
11. jan 2022

@ivkazba dakujem za dotaz.myslim ze slovo "hlupy" je trochu silne a nie vhodne zvolene. svoje hypoteky mam na ine nehnutelnosti. Toto je relativne maly obnos po mojej mame ktory chcem takymto sposobom zuzitkovat.

dominidi
11. jan 2022

@falbala132 Pozri, zijem tu cca 9 rokov.. 8 rokov vo vlastnom dome, ktory sme kupovali ako investiciu a nesedel nam az tak, ale vedeli sme ze sa zuroci..vybyvali sme ho a predali s velkym ziskom..
Teraz som cca rok v najme a riesime kupu dalsej nehnutelnosti.
Ver mi, ze najmy a hlavne v rajke idu ako teple rozky a ona hlada investiciu, ci som to zle pochopila?

Doprava je naozaj najmenej. Rajka je nalepena na hranici a je vyborne dostupna, ziadne hodinove zapchy a podobne. Ak clovek nema problem dat 50e na dialnicnu 🙂
Okrem toho do Ba chodi aj vlak

zizayah
autor
11. jan 2022

@dominidi dakujem za normalny koment. 🙏🙏 Rady ohladne hypoteky a pod.fakt nepotrebujem , aj ked som pisala ze dakujem za akykolvek postreh tak som mysela postreh k teme, nie k hypotekam.
Cize mas dobru skusenost? Je to realne prenajatelne ? To si ma potesila 🙏 lebo mam k dispo nejakych 68-70tis a to by somtam uz nievo kupit dokazala.

dominidi
11. jan 2022

@zizayah ano, neviem porovnat so zahorim kedze som tam nikdy nezila, ale rajka je velmi vyhladavana, dopyt este stale prevysuje ponuku a ceny idu stale hore. Auto ma dnes uz pomaly kazdy a ak nie, bytovky v Rajke su v podstate vsetky do 10min chodze od stanice.

zizayah
autor
11. jan 2022

Priatelia dakujem ale ja fakt nehladam rady ako mam brat hypo a pod. Mam maly obnos penazi po mame "nazvys", hypoteku na dom na zahori a chalupu na kopaniciach bez hypo. Kedze som na Rodicaku, dalsiu hypo mi nikto neda aj keby som na kolenach prosila. Dalsi uver vsak nechcem ani nepotrebujem. Pytam sa na skusenosti s prenajmom nehnutelnosti v Rajke alebo v Malackach. Ci su tieto nehnutelnosti /byty v tychto koncinach prenajatelne alebo len stoja na realutnych portaloch. Nepotrebujem rady o uveroch, urokoch,co bolo, nebolo ako je a nieje, subjektivne pohlady kde by ste sli a nesli byvat vy a pod 🤦🤦 aj ked si cennim ze mi chcete poradit ale toto je fakt pre mna zbytocne.

zizayah
autor
11. jan 2022

@c_est_la_vie dakujem ja sa nebojim hypoteky. Hypoteka nieje pointa mojej otazky. Vysvetlujem vyssie v prispevku co a ako a preco .... Hladam skusenosti s prenajmom v Rajke a MA, nie rady k hypo ale vdaka.

falbala132
11. jan 2022

@dominidi tak ja vychadzam aj z toho, ze som tiez hladala nedavno "investicny" byt v Samorine, co je od Rajky cez rieku, ktory by som prenajimala, ale realitacka ma odhovorila, ze to nie je uplne rentabilne.

zizayah
autor
11. jan 2022

@falbala132 dakujem. Toto povazujem za info ktora ma dokaze usmernit a urobit si nazor.

pbra40
11. jan 2022

Malacky isli tiez velmi hore, za danu sumu kupis max 1izb byt

luccija
11. jan 2022

@zizayah kúpila by som byt v MA
Neviem v akých sumách sa pohybujú prenájmy a byty v HU, ale tiež si myslím, že človek radšej zostane v prenájme v Ba ako cestovať hore dole, ale možno je to len môj pohľad.Mas zistené koľko sa platia dane z prenájmu, alebo ako to je papierovo?
Buď by som kúpila pozemok na Záhorí, alebo byt na Zahori

ivkazba
11. jan 2022

@dominidi v tom, že ak si prenajmem byt, tak chcem bývať blízko práce a v meste a nie v byte na dedine a ešte k tomu za hranicami v HU. Robím S hypotékami vyše 15 rokov, vyše 10 s realitami a nevidím ako rozumné kupovať byt v Rajke s cieľom prenajímať ho. Mala som klientov, ktorí mali podobné nápady, nedali sa odradiť a potom to ľutovali.

ivkazba
11. jan 2022

@zizayah v každom prípade neodporúčam byt v Rajke ako investíciu s cieľom prenájmu. V príspevku vyššie píšem na základe akých skúseností mám tento názor.

dominidi
11. jan 2022

@ivkazba to je ale iba tvoj osobny postoj..su ludia ktori uprednostnia lacnejsi najom s tym, ze su ochotni stravit pol hodinu denne jazdou. Rovnaky cas a mozno viac by travili ak by byvali v dubravke ale pracovali v Petrzalke. Je to individualne. Z mojich skusenosti viem ze najmy pri hranici idu, ci prejmes byt za 300 e alebo dom za 800. Okrem toho nie kazdy vyhladava prepchate sidlisko a autorka sama konstatovala ze na byt v Ba aj tak nema.

Hadat sa s tebou nejdem, kazdy mame ine skusenosti.

zizayah
autor
11. jan 2022

@ivkazba vdaka. Jedna vec je ci je to rozumne podla vas z pohladu (ne)hypotek a druha ci je reale zaujem o tieto byty. Nie z domienok od compu ale z realbeho zivota. Aj tak vdaka .
Ps.pisala som hned v uvode ze o hypo nemam zaujem a ze ma zaujimaju skusenosti s prenajmom. Nie domnienky a subjekyivne nazory.

falbala132
11. jan 2022

ano, a dalsia vec k tej Rajke je teraz tieto korona opatrenia, pozri sa skor po niecom na Slovensku. aj studentske mesta su fajn, taka Nitra napr.

zizayah
autor
11. jan 2022

@dominidi presne vystihnute. a este dodam ze v nom absolutne neplanujem byvat. Mam dom a chalupu. takze ide cisto odlozenie maleho cashu ktory mam bez dalsieho zavazku. Resp.aby mi najom okrem energii sameho bytu platil aj energie na dome a chalupe. Takto to mam premyslene.

zizayah
autor
11. jan 2022

@falbala132 ano pozerala som. Vsetko nad rozpocet 😉

zizayah
autor
11. jan 2022

@pbra40 viem ze kupim 1-1,5i byt v MA.

dominidi
11. jan 2022

@zizayah este dodam ze nejde len o BA, ale vela ludi tu pracuje v AT a z Rajky sa napajaju rovno na AT hranicu..idealne bude ak si sem sama urobis vylet, popozeras sa ake su tu moznosti a dohodnes stretnutie kludne aj s viacerymi realitakmi, nezavazne.

zizayah
autor
11. jan 2022

Budem cakat a dufat ze sa najde niekto okrem dominidi co ma skusenost s prenajmom v tychto dvoch lokalitach a da mi realnu info. Nie co by bolo keby toto a toto nebolo.... 🙏

zizayah
autor
11. jan 2022

@dominidi ano to planujem. Dakujem. Posmelila si ma naozaj. Taketo info su pre mna podstatne . A dakujem ze si pochopila co som sa pytala 😂😂

dominidi
11. jan 2022

@zizayah ved ja netvrdim ani ze investicia v MA je zly napad, mpzno najdes lepsiu ponuku tam, treba si okukat obidve moznosti.
Ja som chcela iba pridat vlastnu skusenost, nam sa investicia v HU vyplatila. Okrem toho je teraz forint na tom este horsie ako bol, takze by si vedela usetrit ak vdaka kurzu.

moninah
11. jan 2022

@zizayah ja by som asi radsej v Malackach. Kamaratka ma byt v Bratislavskom satelite a s najomcami ma stale problem. Prenajima ho uz 7 rokov a vzdy musela pristupit na kompromis (zlava, dovolit zvierata, atd.) ak ten byt mechcela mat prazdny. V meste, aj ked mensom podla mna skor najdes najomcu. Na dedine je dopyt skor po domoch.