Oplatí sa kúpiť a prenajímať chatu?

9. feb 2024

Ahojte, ste tu určite také čo máte chatu a prenajímate ju. Máme možnosť kúpiť dobrú chatu za výbornú cenu na západe Slovenska, kontaktné na Duchonke, chcela by som ju prenajímať, otázka je oplatí sa to? Tie čo máte skúsenosti idu chaty skôr v lete alebo aj v zime občas? Museli by sme brať hypotéku okolo 60000 zvyšok máme hotovosť vráti sa to z prenájmov alebo ani nie? Ďakujem

tiezjedna
9. feb 2024

Nikto nemá čarovnú guľu, aby ti povedal čo bude... O chatu je treba sa starať oveľa viac ako o dlhodobé prenájmy, budú sa vám tam striedať hostia podstatne častejšie. To treba mať hlavne na pamäti. Osobne nedám ani korunu za prenájom, ktorý nie je bezchybný, čo sa týka čistoty, pohodlia a vybavenia. Neviem ako je na tom Duchonka teraz, bývalo to super miesto, takže ak nežije už len zo zašlej slávy, určite má tá investícia veľký potenciál👍 Akurát neviem, či by som si na to brala hypotéku. V tom ja osobne vidím riziko. AK príde niečo nečakné, ako napríklad kovid, je to v háji. Chatu nepredáš obratom ako byt.

autor
9. feb 2024

@tiezjedna ja nechcem vedieť čo bude, ale na skúsenosti ostatných či chaty fungujú. Ako sa stará o chatu viem, moji rodičia kedysi mali a aj som brigádovala na upratovaní chát, Duchonka žije v lete, v zime sa toho bojím, ešte som našla takú dobrú chatu v okolí Beckova ale ako to tam je vôbec neviem chodím tam len pracovne

slovenka753
9. feb 2024

Kolo izieb a pre kolo hostí.

autor
9. feb 2024

@slovenka753 8 izieb kapacita do 25 ľudí

belllinka
9. feb 2024

a budeš niekoho platiť, kto sa ti tam bude o to starať každý týždeň, keď odídu hostia? A myslím, že o Duchonku sa mimo leta nikto nepobije a tiež brať hypo, keď sú teraz také vysoké úroky, tiež nič moc. Radšej by som zobrala garzónku na dlhodový prenájom.

lucik194
9. feb 2024

prenajom Ti pojde tak 50/50 na Duchonke, nie je to celorocna prevadzka. V zime minimum, na jar a jesen len vikendy.

za mna nie dobra investicia, ta chata na seba nikdy nezarobi.

fuha, teraz ked pozeram, to mas velku chatu.

autor
9. feb 2024

@belllinka nie starať sa o to budem ja, byt máme v prenájme ale chcela som niečo takéto

belllinka
9. feb 2024

nepracuješ? Ako ďaleko odtiaľ bývate?

autor
9. feb 2024

@belllinka robím HO, občas mám pracovné cesty do Nového mesta nad Váhom ale to je cez týždeň na otočku a bývame asi 15 min odtiaľ

belllinka
9. feb 2024

Veď si urob taký predbežný náčrt, koľko ešte treba do tej chaty investovať, koľko sa platia energie, koľko preplatíte na hypo a za koľko ju budete prenajímať. Ja si myslím, že to nie je dobrý nápad

ibatanecnica
9. feb 2024

podľa mňa nie je Duchonka nejaké terno. 25 ľudí je dosť. Neviem či všetci budú mať aj spoločné wc, kúpelka, kuchyňa. A akým spôsobom ju chcete prenajímať, či cena za celok alebo na počet ľudí, či pri obsadenosti 3 izbie, dáte zvyšné aj niekomu cudziemu alebo bude chata iba pre ,,jednu partiu,, Ale ak by som ja mala ísť na chatu tak 25 ľudí nezoženiem, ani 15 a mať tam dalších možno 10 ľudí s ktorými budem zdielať wc, sprchu, tak to nie. A ešte keby sa mi tam mali motať nejaké deti. Mne sa to zdá - príliš vysoká suma, príliš vysoké riziko. Ja by som do toho asi nešla.

melanta
9. feb 2024

Nie, nešla by som do toho v tejto lokalite, mimo leta to neprenajmeš, kto by tam išiel a prečo a aj v lete to nie je príliš vyhľadávaná oblasť. Navyše, píšeš, že ty sa o to budeš starať, že veď máš HO a nemáš problém dochádzať. Predstav si, že dnes ti odtiaľ odchádza 20 ľudí a dnes ďalších 20 prichádza. Fakt to budeš stíhať? To nestačí iba prezliecť periny a povysávať. Musíš všetko vyluxovať, ako v hotely všetky plochy. My máme aj rekreačnú nehnuteľnosť, ale vyberala sa lokalita, kde je celoročná veľmi vysoká návštevnosť. Duchonka ozaj nie.

ahhola
9. feb 2024

Ide o to, ci chces chatu, alebo prijem z nej. Ci nevies, kam s peniazmi, nieco mas, nieco pozicias, ci tych 60 tisic za 20, 30 rokov nepreplaatis na margo toho, co z chaty horko-tazko vyryzujes. Budes byvat niekde nablizku, je to chata do 10 ludi, ci do kapacity autobusu? Tam boli velke podnikove chaty a nastava obmena generacii. Davalo by to zmysel ekonomicky, mozno😀ked by si tam byvala a prenajimala zaroven. V chate, penzione musi byt vidiet zenska ruka, srdce, atmosfera,nieco naviac. My sme tam boli vo vacsom penzione na zaklade dobreho chyru, ze chatar v piatok vari super gulas. Naozaj aj bol super, stravili sme tam fajn vikend, boli tam 2 svadby v dalsich hoteloch, pubisi prvy krat na chatach testovali kolko znesu pit. Na dalsi rok uz gulas osidil lacnym masom, vsetko tam pozarastane, nepokosene, neprivetive... Duchonka mohla slapat, ked sa do Juhosky dostali len vyvoleni, ceski turisti to utiahli. Teraz by z toho kvapkalo, ale neprsalo🌿

autor
9. feb 2024

@melanta viem ako sa upratujú chaty robila som to plus aj rodičia mali ķedysi chatu viem že to nieje prezliecť periny a nemám problém s tým
@ahhola nejde mi o extra príjem skôr aj ja chcem také letné sídlo s tým že ho prenajmem keď tam nebudeme. Duchonka je teraz vynovená a cez leto celkom plnka

ibatanecnica
9. feb 2024

autorka - ja by som to tak optimisticky nevidela. Ale spravte ako uznáte za vhodné.

autor
9. feb 2024

@ibatanecnica nečakám že na tom zbohatnem ale že to aspoň niečo hodí

kulumulu123
9. feb 2024

Ak byvas v okoli je to ok rataj s tym ze po kazdom prenajati aj ked iba 1den treba komplet upratat oprat postelne pradlo aj uteraky... Tiez rataj s tym ze ak ti tam pride stado opic tak sa co to znici vrazane nabytku - osobna skusenost...

kulumulu123
9. feb 2024

Skor si viem predstavit prenajimat nieco pidobne v okoli lyziarskeho strediska niekde na orave, v tatrach a tak...

autor
9. feb 2024

@kulumulu123 ako píšem upratovala som chaty a rodičia mali kedysi chatu viem čo to obnáša

elenka.k
9. feb 2024

Ahoj, ja síce s vedením chaty nemám skúsenosť, ale napíšem ti ako zákazník. Ja moji súrodenci s našimi rodinkami sa každý rok v lete stretávame na predlženom víkende, proste si robíme stretávku na odreagovanie, oddýchnutie .... Teraz bolo na mne nájsť nejakú chatu. Napíšem ti, je ich teda dosť, naša podmienka bola, že každá izba musí mať svoje wc, sprchu a musí byť wifi - samozrejme pre deti. Z 20 boli už 9 obsadené, niektoré boli samozrejme predražené a to o dosť - takže predpokladám, že majitelia do toho dosť investujú. Ale ako na mňa " súrili potvrdenie " aby nestratili iných záujemcov, predpokladám, že to ide.
Každé podnikanie má svoje riziko. Ak sa rozhodneš akokoľvek, držím palce.

kulumulu123
9. feb 2024

Ja pisem iba na margo toho ze ak byvas v okoli je to ok ak sa tam chces treapat 300km aby si prrzliekla postel po najme na 1-2 noci tak viac preazdis ako zarobis....

kleopatra114
9. feb 2024

Nie , osobne by som nekupila ani chatu v top destináciach ako sú tatry, Liptov , Orava . Ponúk je veľa , dopyt je prakticky len cez letné prázdniny , lyžovačky , nejake školské týždňové prázdniny a sem tam nejaký víkend celoročne .

autor
9. feb 2024

@kulumulu123 15 minút odtiaľ bývam
@elenka.k ďakujem aj za takýto pohľad
Každá izba nemá svoje wc na tejto chate bohužiaľ

katkaseiner
9. feb 2024

na Duchonke som davno nebola ale mne sa tam pacilo. Ak by sa jednalo o chatu ze tam vedia ist aj 3-4 nezavisle rodiny plus je to vyuzitelne aj pre vacsie partie, tak super. Ale cisto len pre partie 25 ludi . . asi radsej nie

autor
9. feb 2024

@katkaseiner dá sa to aj oddeliť a rozdeliť na 3 samostatné jednotky

elenka.k
9. feb 2024

a kto vie? ... možno raz v budúcnosti, budú zvyšné peniaze aj na prerabku a obnovu 😉

kulumulu123
9. feb 2024

Nevoem ak mam pisat za seba boli sme na duchonke cca 5r dozadu stanovat ja muz 5r dieta... Dcera si to uzila ale za mna teda nic moc.. Nic tam take nie je, mas problem ist sa niekam najest okrem toho jedneho bufetu co tam bol, ziadne pitraviny nablizku, nikde sa neda platit kartou.... Ozaj nemam pottebu sa tam vracat 😩

katkaseiner
9. feb 2024

tak potom super, verim ze aj v pripade dalsej pandemie by to islo, ved je to v prirode. Necakala by som ale ze na tom zbohatnem. Ked to mas blizko a robis z domu, vies so to cele ak manazovat. Mne sa napad paci a 60tis uver nie je totalne najhoršie. Ides kupovat hotovu chatu ci nieco co treba aj prerobit? Hlavne nezabudni ze to bude chciet kazdy v tip top stave za 5 korun na osobu a noc 🙈

denkatn
9. feb 2024

v najhorsom to riskni, stale tu chatu budes moct o rok predat a hypoteku z toho splatit. uvidis ci to nebude vela roboty. ale ceny nehnutelnosti asi uz nikdy nepojdu dole, ludi je viac a pozemky sa zastavavaju, takze cena dole nepojde ak sa chata nezdevastuje nejak

melanta
9. feb 2024

@kleopatra114 máme rekreačnú nehnuteľnosť v lokalite, kde je obsadená 52 týždňov v roku.