Operatívny leasing

thirstymonk
9. jún 2024

Čauko, snažím sa nejako "logicky" pochopiť význam operatívneho leasingu pre bežného človeka a nejako mi to uniká.
Vlastne by to malo byť o tom, že si zoberiem auto bez vstupného kapitálu (akontácie) a jazdím na ňom jak chcem a kde chcem. Za to mesačne platím nejaký dosť vysoký poplatok (okolo 300€ a to som kukal len základné modely, ktoré stoja okolo 16-17 tisíc).

Po uplynutí dohodnutej doby (ani som sa nedozvedel, že akej...) v podstate auto odovzdám tam, kde som ho zobral.

No a nejde mi tu dajako do hlavy, že...
Ja platím povedzme 300€ mesačne za auto, ktoré nie je moje. Zrejme v tom poplatku sú aj všetky možné poistenia, asistenčné služby a pod... Tankujem ale asi za svoje. Tzn. za rok zaplatím 300 x 12 = 3600€. Za 5 rokov to je teda 18 000€, čo už je v podstate viac ako pôvodná hodnota automobilu. Napriek tomu po piatich rokoch to auto nie je moje... dáva to nejaký zmysel, že prečo by som ja ako človek mal ísť do operatívneho lizingu?

Alebo mi niečo uniká? Poraďte plz, kto vie, celý život jazdím na starých shitoch a teraz hľadám najvhodnejší spôsob financovania. Keďže na účte nemám 50 tisíc na poriadne auto a tie hovienka s 1.0 motormi a 44kW nechcem, tak musím ísť týmto smerom. Diky, čau.

egonsk
9. jún 2024

@thirstymonk operativny leasing ma zmysel pre podnikatelov a zivnostnikov, lebo si odpisuju cele splatky a vydavky jednoduchym sposobom. Pre beznu fyzicku osobu ma zmysel iba vtedy, ked chce luxusne auto na ktore nema aby si ho kupil, ale ma dost na zvysenu splatku. Auta moze menit aj pocas lizingu, takze kludne sa moze pred susedmi frajerit, ze jazdi kazde 3 roky na najnovsom BMW/Lexus/atd...

thirstymonk
autor
9. jún 2024

Takže ak chcem dajaky hyundai kombi, tak to proste nema zmysel hej? Hyundai ma ešte nejake financovanie Refresh, či jak sa vola, ale zatiaľ som o tom nezistil viac info.

sejbipi
9. jún 2024

Práve toto riešime s mužom. On je szčo ale kým nemáme státisíce na účte ročne, tak mi to príde nevýhodné.

dadis
9. jún 2024

@thirstymonk Ved si zober spotrebny uver, preco rozmyslas vobec nad leasingom? Ani financny nie je taky vyhodny ako uver. Operativny je dobry pre firmy.

weronika2
9. jún 2024

Operativny leasing je len prenajom zariadenia..to co chces ty, aby ti po uplynuti zakladnej doby leasingu napr tych 5 rokov auto patrilo a odkupil by si si ho za nejaku symbolicku sumu sa vola financny leasing...

egonsk
9. jún 2024

@thirstymonk vies, ja vravim, ze vzdy je lepsie nieco vlastnit, ako si to iba poziciavat. A je dobre sa prikrivat takou perinou na aku clovek ma. 😉
Pri operativnom lizingu je sice auto poistene, ale su rozne vyluky, ktore ak nastanu, tak to cvaknes so svojho.

thirstymonk
autor
9. jún 2024

@dadis Lebo jeden spotrebny už mam...

thirstymonk
autor
9. jún 2024

@weronika2 Ja nechcem, aby mi auto patrilo, len mi to pride jak dobre svinstvo, že ho za 5 rokov preplatim a aj tak mi nepatri :D

thirstymonk
autor
9. jún 2024

@egonsk No tak mi poraď inú perinu, ktorá je lacnejšia ako hyundai. Take, že by som nemusel voziť decko v kufri a do kopca ísť 70 na dvojke... to vlastne vylučuje väčšinu dnešných "hovienok" s 1.0 vysávačom pod kapotou a pidi kufrikom.

egonsk
9. jún 2024

@thirstymonk no popravde by som zrejme nesiel do noveho, iked srdce potom moze tuzit. Toyota aj 5-7 rocna je stale ako nova, navyse si lahko mozes overit stav a navstevy servisu online.
Je pravda, ze tie 3valce a oturbene vysavace ani ja nemozem vlastnit, lebo by nevydrzali zrejme do najblizsej vymeny oleja bez ujmy na zdravi mojom, alebo motorickom.
... s tym kopcom si mi pripomenul kedysi zazitok, ked sa mi pokazilo vtedajsie auto a pozicali mi novu fabiu HTP z blizkeho autobazaru. Siel som nou plne nalozeny do kopca a naozaj plakala na 2ke 😁😁😁 ... nechcel som si ani predstavit ako by to slo cez taku certovicu, alebo niekde do Slovenskeho raja, napr. Cingov 😅

thirstymonk
autor
9. jún 2024

@egonsk Kamarade, moj oco mal tu fabiu dvojkovu. 44kW, 1.2, uplne hovienko. Z polska do ždiaru sme sa nevedeli dostať, len na dvojke... Akože nech sa nikto nehneva, ale na motorke mam 52kW a 75Nm kruťak a ešte som nikdy nešiel ani na 5000 otačky (u motoriek bežne). A letim jak sokol i tak. Neviem, prečo to vôbec vyrabaju take hovienka, to fakt len nejakym blavakom do zapchy jedine. Tam by sa to hodilo, že to malo žere a malo CO produkuje. Lenže nejake CO ja mam hlboko u prdele, aj keby to produkovalo kilo CO na kilometer...

dadis
9. jún 2024

@thirstymonk Moji rodicia maju Skoda Kamiq s malym motorom a je to velmi zive. Nie je motor ako motor. Ten motor ma 115k

sasa1310
9. jún 2024

@thirstymonk prečo svinstvo? Veď by si ho mal 5 rokov prenajaté. Po 5 rokoch si môžeš prenajať iné. To máš ako s bytom. Prenajmeš na niekoľko rokov, splácaš toľko, koľko by si splácal hypo a na konci nemáš nič.

dadis
9. jún 2024

@sasa1310 Len 5r auto je este relativne nove. Leasingovka ho vie este pekne predat. Keby bolo tvoje, mozes "stare" auto predat a dolozit si do noveho

sasa1310
9. jún 2024

@dadis to isté som napísala

thirstymonk
autor
9. jún 2024

@dadis Ďakujem, ale o motoroch ma fakt nemusíš poučovať :D Tvoji rodičia maju kamiq s turbom a 115 koňoch nie je najmenej. Každopádne výkon tiež nie je 100% ukazovateľ, taký traktor má aj 150kW a ide 30 :D Podstatnejší je max. krutiaci moment.

Najlepšie auta čo som mal:
Honca civic 8g 2.2 diesel - kruťak 300 Nm
Ford Mondeo štvorkove 2.2 - kruťak 330 Nm.
Toto boli auta. Dnes tu najdeš dajaku daciu sandero s kruťakom 90. Veď to sa snaď nemože ani pohnuť.

banalu
9. jún 2024

@thirstymonk To je ako ked ides do podnajmu. Platis najom za byt, ktory nikdy nebude tvoj.

thirstymonk
autor
9. jún 2024

@banalu No však, to su vyhodene prachy a jediny, kto z toho ma zisk, je majiteľ nehnuteľnosti ne?

dadis
9. jún 2024

@thirstymonk Mala som octaviu s dvojnasobnym objemom motora aj vyssim krutiacim momentom, ale poviem ti jedno. Vyskusaj si s takym autom niekde pojazdit, inak neuveris.

banalu
9. jún 2024

@thirstymonk ano, ale ked raz nemas na to kupit byt, tak ides aspon do podnajmu nech mas kde zit. To iste s autom. Ak momentalne nemas na auto a nutne ho potrebujes tak je tu aj taka moznost 🤷‍♀️

thirstymonk
autor
9. jún 2024

@dadis teraz mam astru s krutakom 125Nm, je ro uplna klucenka. 😅 Mal som aj feldu, ta snad mala krutak 50. Ano a aj mondeo s 330. Mam skusenosti aj s tym aj s onym. Problem karoqu je, ze oturbeny 1.0 motorcek za stotisic km zdechne, kdezto na civicu som pri 200 tisic mal akurat tak cerstvo zabehnuty motor 😅 ale je pravda, ze nepozeme porovnavat benziny a diesle

lin_a
9. jún 2024

@thirstymonk corolla by sa ti do rozpoctu vosla nie?

thirstymonk
autor
10. jún 2024

Vzhladom na to, ze moj rozpocet je nula, tak asi ani nie...

Ono ja presne poznam riesenie na tento problem. Tym, ze nemame teraz hypo, najidealnejsie by bolo zobrat americku hypo povedzme 50k a splacat 150€ mesacne. Za 35k sa kupi auto jak hrom a 15k by este ostalo na fasadu, altanok atd atd...

No len vysvetli to mojej manzelke 😅

dadis
10. jún 2024

@thirstymonk Tak ked si na nule, kupovat auto za 35k je kktina ako svet, aj ked na hypoteku. A to uz nejaky spotrebak mate. Ja sa tvojej zene necudujem. Preco viac nepracujes? Ved si pisal, ze robis len par hodin denne a si spokojny s platom...takto by si bol viac.. a ano, tie benziny s turbommasi dlho nevydrzia, ale nasi vela nenajazdia. Co mali predtym auto, boli po 4r na prvej STK a ten technik mojej mame vravi, ze to ma este v zabehu 🙈😅. Tak myslim, ze hitnut 100k na tom Kamiqu bude pre nich vyzva.

thirstymonk
autor
10. jún 2024

@dadis no hej, ja dam rocne tak 15-20k. A teraz co sme sa prestahovali, tak to bude este viac.
Preco viac nepracujem? Lebo nechcem byt jak moj oco, ktoreho sme videli rano 6:00-6:30 a vecer o 19:00 aj to kukal spravy a potom nas hnal do postele. Ja chcem, aby moje deti z otca daco aj mali. Takze im venujem cas. Syna bereme zo skolky za obedom, bo ked spi poobede, potom mu vecer niet rady. No a tak. Je to zlozite. Mohol by som pracovat 16 hodin denne a na auto si zarobit za pol roka. Ale to nechcem.

Na nule nie som, ale nemam proste par tisic na akontaciu. Okrem auta tu clovek samozrejme robi dvor, vezu so smykackou pre deti, plot a to mas dvesto evra sem,.dvesto tam. Do zimy nam treba este komin (400€) urobit danu kotolnu (400€), napojit kotol, aby sme uz v zime mohli kurit drevom. Takze tak. 😭

dadis
10. jún 2024

@thirstymonk Jasne chapem. Ale mas velke oci s tym autom, nemusis mat to naj. Ved ste mlada rodina, nemusis mat vsetko naraz, kup si nejaku spolahlivu jazdenku.

thirstymonk
autor
10. jún 2024

@dadis JAzdenku mám teraz šiestu. Pred dvoma týždňami do neho pošlo 500€. Oprava klimy, vymena tlmičov a tesneni. V strede križovatky mi praskol klinový remeň, to boli ďalšie prachy a ešte som ostal s deťmi visieť jak dilino. Proste jazdenkam už neverim. Mal som veľa jazdeniek a dokopy som dal do nich take prachy, že už som mohol mať fungel audi :D Preto jazdenka nie.

Celkom ma oslovuje tato kia stonic: https://www.kia.com/sk/nove-auta/stonic/zistit-... A je za dobrú cenu, len sa bojím, že do kopca bude stonať

thirstymonk
autor
10. jún 2024

@dadis Uplne naj by bola oktavia kombi. Ale ak chceš mať aspoň elektricky otvarane okna, tak ti treba 35 tisic.

dadis
10. jún 2024

@thirstymonk A kolko myslis, ze bude ta octavia bez nakladova? Iba si nahod do kalkulacky havarijne poistenie..octavka combi 1.9tdi ti vydrzala aj 400k km, ale tiez treba menit okrem oleja a filtrov rozvody, kotuce..a pozri si servisy Skody, uz su jedny z najdrahsich..kym mas auto v zaruke..a kazde auto starne, o 5 rokov bude na urovni 5rocnej jazdenky..tak si zrataj naklady za prvych 5rokov a o kolko ti klesne cena z noveho na 5 rocne. Kazdy by chcel nove auto, coby nie, ale nemyslim ze je pre rodinu, kde muz zarobi 20k rocne.

thirstymonk
autor
10. jún 2024

@dadis 33 800 € za minuly rok :D Minus socialne a zdravotne vypalne... :D

Ale o to nejde, proste dnes keď chceš kúpiť auto s normálnym motorom (čiže 1.8 liter a viac), tak už nekúpiš, lebo to už majú len možno nejaké audiny za 60 a viac tisíc... Vyrába sa kvantum nepodarených hovienok, ktoré sú podľa mňa vhodné tak akurát v blave do zápchy, majú výkon menší jak moja motorka a proste to nevyjde ani do kopca, obzvlašť, keĎ v aute sú 4 ľudia. Neviem načo sa to vôbec vyrába...