Okolie mi hovorí, že až moc šetrím

17. okt 2022

Ahojte,chcem sa vyrozprávat.Okolie mi stále hovorí že až moc šetrím a nazývajú ma že som zgrloska.Mam výplatu,vyplatim čo treba poplatky,urcim príklad 50 eur mesačne na blbosti a ostatné peniaze ušetrím.Ked idem kupovať niečo navyše x krát rozmýšľam či danú vec potrebujem alebo nie.Bolo už aj také že som niečo kúpila a potom oľutovala že som to kúpila a dala za to peniaze.Podla vás som na tom až moc zle?Keď som bola ako dieťa nič som nemala navyše,nemala som pekné oblečenie,na jedlo len suché chleba s maslom.Rodicia mi nikdy nič nekúpili,ani na narodeniny a na sviatky lebo sme nemali na to.Viem že skrz to teraz v dospelosti tak šetrím aby som neake peniaze mala.Kamaratka hovorí že treba peniaze míňať že na to sú.Ze ona via aj celú výplatu minút na oblečenie hračky a veci pre deti.Ja to nedokážem.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikto2234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lindous
17. okt 2022

Myslím si, že ako vo všetkom treba nájsť zlatú strednú cestu ... dopriať si a vedieť sa aj potešiť (v takej miere, v akej si môže človek dovoliť), ale zase nie bezducho rozhadzovať...

melanta
17. okt 2022

Minúť celú výplatu na oblečenie a hračky ako tvoja kamarátka nemá s rozumom nič spoločné, ale ani si nič nekúpiť, pokiaľ máš prostriedky na to, aby si si aj odložila, aj niečo dopriala. Ak máš príjem a výdavky také, že si vieš ušetriť a vedela by si si dopriať popritom aj niečo pre radosť, tak to urob. V čom žiješ teraz inak ako keď si bola dieťa? Vtedy si nič nemala, lebo neboli peniaze, teraz si nič nekúpiš, lebo iba šetríš. Ak ti to situácia dovolí, tak sa nauč urobiť si občas radosť tým, že si kúpiš niečo nie preto, že to potrebuješ, ale preto, že ťa to poteší. A čo si myslia ostatní, to fakt by som neriešila.

liljana
17. okt 2022

1.Nespominaj svoje setrenie a nebudu ho komentovat. Ten co je nauceny rozhadzovat nechape toho, co je nauceny skromnosti. 2. Zlata stredna cesta. Nesetri iba kvoli samotnemu setreniu. Maj nejake ciele, po dosiahnuti sa odmenuj. Chod na dovolenky, cestuj, kup si nieco pekne do bytu. Rubas nema vrecka, uspory si na druhy svet nevezmes.

bagre
17. okt 2022

Ak si ty naozaj /aj vnútorne/ spokojná, tak je to ok. Nevidím zmysel v tom aby som minula celú výplatu len preto, že to robí niekto iný. A potom je zbytočne veľa vecí buď v dome alebo na smetisku.

tenerifka
17. okt 2022

"Okolie" nemusi vediet detaily z tvojho sukromneho zivota a bankoveho uctu, nezdielaj s nimi tieto sukromne zalezitosti, nikoho to nemusi zaujimat a ty budes mat pokoj, ako clovek nalozi so svojimi zarobenymi peniazmi je len a len jeho vec

kvetinka75
17. okt 2022

a čo koho do toho? Sú to tvoje peniaze, ty rozhoduješ čo s nimi. Vôbec by ma to netrápilo, čo si myslí okolie

evica17
17. okt 2022

Podľa mňa len nakupujes a minas uvedomele, nie že si zgrloska. Naco ti bude x-te tričko a zbytočne za to vyhodené peniaze. Ja napr oblečenie a všetky veci nakupujem v sekacoch a bazari, kvôli ekológii, nie primárne kvôli šetreniu peňazí. Ale čo si doprajem je že skončíme do cukrárne na kolác alebo do reštaurácie ,alebo kúpim domáci med a tým podporím lokálnych výrobcov,ľudí a podniky. A peniaze taktiež investujem do svojich detí,do zdravia,ich rozvoja,kurz angličtiny,dobrá škôlka, hudobný kurz a také.

zanta3
17. okt 2022

V tomto som dost podobna. Ale tak poviem si, ze co potrebujeme to mame a radsej ked tak miniem na nejaky spolocny vylet, obed, kavu, kolac alebo takto nieco. Ze by som kupovala oblecenie alebo hracky alebo taketo veci, tak to len ked je treba, alebo ked je nejaky sviatok.

zuzpar
17. okt 2022

Som na tom podobne, ale neriesim kto co hovori. Kazdy nech sa stara o seba a bude o vsetkych dobre postarane, tak sa to hovori nie? Ja proste tiez si nekupujem oblecenie bez hlavo. Ale proste az ked potrebujem, naco mam vyhadzovat peniaze za nieco, co je mozne, ze mi bude len v skrini visiet?

nerko
17. okt 2022

A pre toto nerozoberam moju financnu situaciu s rodinou ani kamoskami. Treba najst zlatu strednu cestu medzi setrenim a uzivanim si financii. Hlavne v tejto tazkej dobe. Vyrastala som v chudobnych pomeroch a tiez inklinujem k setreniu. A ked chcem nieco drahsie kupit vzdy si poviem, ako dlho musim na to pracovat, ci to fakt potrebujem…

macekovam
17. okt 2022

Ty šetrí. Je to v poriadku ak to tak cítiš ale ak budeš mat deti tak im dopraj to co si ty nemala... Keď aj drobnosti aby sa necítili rovnako ako ty teraz...

autor
17. okt 2022

@nikto2234 Až taký extrém som není,keď máme deravé ponožky zahodím a kúpim nové.
@lindous Práve to neviem dopriat si len tak.Kolkokrat si poviem že príklad objednám si pizzu lebo mám chuť naň.A potom sa zamyslím že ale to bude drahé aj že to donesú domov.Tak radšej kašlem na to.
@melanta V čom žijem teraz inak..Moje deti majú všetko čo potrebujú.Pekne oblečenie,na narodeniny a Vianoce darčeky.Chodim s ním na výlety cez leto cez prázdniny alebo len tak cez víkend keď je v okolí neaka akcia pre deti.Deti majú každý svoju izbu.Ja som nič z tohto nemala.No na seba kupujem minimum veci,príklad mám len jednu kabelku aj jedny topánky na sezónu.
@bagre Ja som spokojná.Priklad aj v dome máme len také veci čo potrebujeme.Nemam rada keď sú plné poličky a len prach na to sadá.
@kvetinka75 Blízke kamarátky alebo švagriná,často chodíme spolu na nákupy,takže vedia aká som šetrná a že kupujem len nutné veci.A často sa ma pýtajú že už si kúpila to a to.
@zuzpar Švagriná tak kupuje,ona aj jej deti majú aj xte oblečenie doma a kupuje naďalej,lebo jej sa to zapáči v obchode a kúpi si.
@nerko Ja tak isto vždy si hovorím ako dlho som musela na danú vec našetriť a či mi to ozaj treba.
@macekovam Mám deti 2 doprajem im presne to čo som ja nemala.Pekne oblečenie,chodiť na krúžky,na výlety spolu ako rodina.Mozno pre niekoho toto všetko je samozrejmosť,no ja som to ako dieťa nemala.Ked ideme do obchodu a chcú koláč alebo malú sladkosť tak im kúpim raz za čas.No nepreháňam to.

melanta
17. okt 2022

Tak ak si spokojná, tak prečo ťa trápi, čo hovorí okolie? Alebo čo hovorí kamoška? Ľudia si vždy budú niečo myslieť, vždy budú niečo hovoriť. Treba žiť tak, aby si ty a tvoja rodina bola spokojná, ostatných do toho veľké guľové. Nerieš to, ak to tebe a tvojej rodine takto vyhovuje.

autor
17. okt 2022

@melanta Máš pravdu,kamoška až tak to nerieši.No svagrinou je to horsie.Ked sme spolu celá rodina to vyťahuje pred všetkými že ja nič nekúpim že prečo šetrím a také reči.

evica17
17. okt 2022

Nevysvetľuj ,nemusíš sa obhajovať pred švagrinou a rodinou. Mne toto svokra hovorila ,keďže používame látkové plienky a nie pampersky a pred celou rodinou to začala rozoberať,že na jednom mieste extrémne šetríme (plienky) a na iných zas rozhadzujeme ( ideme do cukrárne a tak) a že ja si nič na seba nekúpim,že som otrhana (to si nemyslím,mám svoj športový štýl obliekania,nie podľa najnovšej módy ako švagriná a aj keby nekupujem v sekacoch ale v normálnom obchode, štýl oblečenia je rovnaký) . Iba som sa naňho pozrela s takým pohľadom ze je to trápne rozoberať takú somarinu ale nič som nevravela. Zbytočne mrhať slovami a energiou,nezmenis aj tak pohľad ako tá bude švagriná vnímať, stále budeš pre ňu zgrlos,nech povieš čo chces. Ak tak len poznamenaj že pre tebe a sú dôležitejšie iné ako materiálne veci.

lubina
17. okt 2022

ide o to, aby si ty mala to co ozaj potrebujes a tiez tvoja rodina, deti, muz. To ze kamoska mina celu vyplatu na oblecenie je blbost. Treba mat radsej par dobrych, kvalitnych kuskov, ktore sa daju pekne kombinovat a mozno aj viac stoja, ako kazdy mesiac minat peniaze na kopu "handier", ktore nie su kvalitne. To ze vies setrit je fajn. Usetris si a mozes ist napr. na dovolenku si oddychnut. A urcite treba mat nejake peniaze aj odlozene pre pripad, ze by sa nieco stalo, taka rezerva by mala byt. Netrap sa, co si myslia ludia, ako narabas so svojimi financiami je len na tebe.

cukricek4
17. okt 2022

skor by som povedala, ze je "horsi" pripad ta tvoja kamoska ako to, ako sa chovas ty v tomto 🙂

fomelka
17. okt 2022

Presne tak, bolo by mi teda úplne ukradnuté, čo si myslí moje okolie o tom, ako narábam so SVOJIMI financiami. Sú to tvoje peniaze, tvoja domácnosť a každý má proste právo si nimi disponovať ako uzná za vhodné, kašli na názory ostatných, pokiaľ je tebe a tvojej rodine dobre a vyhovuje vám to, tak potom nerieš nikoho a nič.

viestta
17. okt 2022

Mala by si občas dopriať aj sebe. Aj veci, ktoré nutné nepotrebuješ e spravia ti radosť. Aj ta pizza je raky žiarivý príklad. Prečo ju občas neobjednal? Pochutite si ca rodina, ty nemusis stráviť čas pri sporáku. To je taka drobnosť, v konečnom dôsledku sa bez nej zaobídete, ale prečo si nedoprial? Mat výčitky za to, že som niečo kúpila len tak, bez hlbokého uvažovania a bez bezpodmienečne nutnej potreby mi tiež nepríde celkom OK. Žijeme len raz, prečo by sme cy život preháňať cez kalkulačku? Nie, neobhajujem bezbrehe míňanie, ale užívať si nie je nič zlé. Peniaze zarábame nielen na to aby sme zabezpečili nevyhnutnosti ale aj aby sme si dopriali to co nás poteší.

cacianka
17. okt 2022

@viestta úplný súhlas

autor
17. okt 2022

@viestta Dopriať si vieš koľko krát by som si dala pizzu alebo kebab, alebo ísť sa najesť do restiky že nemusím variť?No potom si to priemyslim že sú to zbytočne vyhodené peniaze.Radsej si necham zájsť chuť alebo navarim doma namiesto restiky.No kupujem občas čokoládu pre seba Milka keď je v akcii ,aj keď aj to ma potom trochu ako to povedať serie že mohla som aj to euro minút na niečo iné užitočnejšie.

aurora33
17. okt 2022

Podla mňa to preháňaš a veľmi. No keď mám chuť na pizzu tak si ju objednam, to zase podľa mňa nie je aj taký luxus. Aj to oblečenie, ja deťom kúpim keď vyrastú alebo aj keď sa mi nejaké zapáči. Či tvoje rastu len keď majú narodeniny a na Vianoce?

kepassa
17. okt 2022

Tak ked uz ta cokolada v akcii za euro Ta potom ser...e ako si povdedala tak to uz fakt je podla mna zgrlosstvo. Ved si treba vediet aj dopriat, aj sa odmenit. Inac je to prezivanie.
Nechapem ako Ta moze trapit ta cokolada 🤔 mna by trapilo,ze som ju zozrala a zas priberiem, lebo stihla teda nie som. Ale ak by to bola otazka penazi, ked si pracujuci clovek s milion povinnostami ako matka a zena s domacnostou po sichte v praci, tak to mi uz hlava neberie.je fajn mat financnu rezervu a netreba 10 parov topanok na 1 sezonu ale zas uplne, ze uz ani nezijem by som nechcela...zivot mas iba jeden. Za chvilu zostarnes ani nevies ako a reparat uz nebude ..

kaktusik007
17. okt 2022

nemozes sa na to pozerat ze su to zbytocne vyhodene peniaze... aj kebab a pizza a mcdonald patria k zivotu 🙂 ano, je to drahe, suhlasim, ale ja som zacala na takyto "luxus" minat moje gastrolistky, proste ked som na homeoffice tak si nenechavam doviest stravu z restauracie, jem co mam doma, a tak mi na gastrokarte ostavaju peniaze... a tak raz za cas, asi 2x v mesiaci, vezmem decka na fastfood. aj toto patri k zivotu...
ale ano, mohla by som za to nakupit potraviny a uvarit --- ale treba si aj oddych dopriat.

a to s tou cokoladou v akcii.... na to uprimne nemam slov, z toho mi az smutno prislo.

aurora33
17. okt 2022

@kaktusik007 mne prišlo smutno aj z tých 1 topánok na sezónu.

mikadooo
17. okt 2022

Áno, je to dôsledok detstva. A ak sa tým nejak netrápiš, tak kamošku do toho nič. Ja som tiež taká bola, deti ma dosť zmenili, tým v pohode čo to doprajem, napriek tomu na sebe stále šetrím 🤷 😄. Našťastie manžel je v tomto na tom veľmi podobne, takže nám to takto vyhovuje.

viestta
17. okt 2022

Tak až tak ďaleko som ešte nedosla aby som mala výčitky z čokolády, ešte tak, že som si mala radšej dat jablko, lebo je zdravšie. Výčitka pre pár drobných za čokoládu ma ešte nedostihla, ak áno, tak to bolo skôr kvôli kaloriam. A čokoládu si kľudne kúpim aj viac krát v týždni, ale malú. Lebo kalorie. A pizza, reštaurácia? Každý deň to nie je, ani každý týždeň, ale keď máme chuť alebo nestíham, nechce sa mi tak sa najeme aj mimo domu. A netrápim sa 30€ účtom za jednu večeru ani pol minúty. Život si treba užívať a peniaze mam na to aby bol krajší a jednoduchší.

kaktusik007
17. okt 2022

@aurora33 tak 1 topanky na sezonu mam aj ja - 1 zimne, 1 sandale, 1 lodicky, 1 kozene tenisky po clenok, 1 kozene tenisky nad clenok a 1 klasicke latkove tenisky - viac topanok naozaj nevlastnim cize toto mi pride normalne... vlastne prepac, este mam take tie umelohmotne slapky a v praci mam klasicke slapky s korkovou podrazkou, a 1 turisticke topanky (asi 15 rocne inak). A moje decka maju este menej topanok - lebo noha im teraz priserne rastie, cize sa bezne stava ze maju max dvoje topanky co su im prave dobre.