Odvody SZČO na rodičovskej

luciamic
16. nov 2016

Ahojte, je tu prosim nejaka maminka szco ktora nema pozastavenu zivnost na rodicovskej, ktora vie ako to je s odvodmi? Netreba ich platit iba pocas materskej (to viem) a od zacatia rodicovskej uz ano? Dakujem!

luciamic
autor
16. nov 2016

@evittam dakujem, ovladam google :D, preto moja bola formulovana tak ako bola, ci tu je nejaka maminka, ktora toto riesila v realnom zivote. Na zaklade mojho zistovania som dospela k tomu, ze odvody netreba platit ani pocas rodicovskej. No vcera sa ku mne dostali aj protichodne informacie od sesternice - tiez szco, tiez na rodicovskej. Teda skusam zistit aj tu na MK od dalsich, kym sa rozhodnem kontaktovat prijemne panie zo SP 🙂

hela_tn
16. nov 2016

treba ísť do sociálnej poisťovne a vypísať čestné prehlásenie o tom, že sa výlučne staráte o dieťa a nevykonávate zárobkovú činnosť spolu s potvrdením z úradu práce, že ste na rodičovskej dovolenke, potom sa sociálka neplatí, iba zdravotná

luciamic
autor
16. nov 2016

@hela_tn dakujem za rady, uz som tam aj zavolala, moja referentka bola nastastie velmi mila :D 🙂 takze podla vsetkeho nemusim platit odvody, matuce bolo ze sesternica v napohlad rovnakej situacii musi, ale uz je to vysvetlene, na nu sa vztahuje urcita vynimka ako na lekarku. Pekny den vsetkym 🙂

evittam
16. nov 2016

@hela_tn
@luciamic No nemáš za čo. Jasne je to tam napísané - pokiaľ nevykonávaš zárobkovú činnosť tak nič neplatíš - ani ZP ani SP. Ak by si nejaký príjem mala - tak podáš daňové priznanie a na základe toho ti zdravotná poisťovňa spraví ročné zúčtovanie a podľa dosiahnutého príjmu sa uvidí či budeš povinná začať platiť sociálne poistenie - nič zložité..... 😉

hela_tn
17. nov 2016

@evittam no mne práveže povedali, ze zdravotné ano, to je tuším 8€ mesačne, ale socialku nie

evittam
17. nov 2016

@hela_tn Zdravotne poistenie z minima je momentalne vyse 60eur. A nie nejakych 8😂....To mas odkial taku informaciu?

hela_tn
17. nov 2016

@evittam ked si na rodičovskej, tak je to toľko

evittam
17. nov 2016

@hela_tn Ked si na RD tak zdravotne aj dochodkove poistenie za teba plati stat, ak zacnes pracovat tak sa odvadza poistne z tvojej hrubej mzdy. Ak by si zacala byt aktivna ako SZCO tak platis podla prijmu-rocne zuctovanie ZP, ale mala by si platit normalne z minima ako kazda SZCO. Takze stale netusim o com "tocis"...