Odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne

persica
25. feb 2017

Som SZCO a PN (prvykrat v zivote), viem, ze pocas PN by som nemala platit odvody, ale chcem sa spytat, ake mate skusenosti. Je lepsie zaplatit a nechat si to vratit po zuctovani, alebo neplatit? Kedze viem, ze v tychto poistovniach nemaju bohvieaky poriadok v dokumentacii a nechce sa mi riskovat, ze ma zacnu viest ako dlznika.
Akym dokladom oznamit ZP praceneschopnost?
Velmi pekne dakujem za kazdu radu a skusenost.

luciamic
25. feb 2017

@persica ahoj, odvody nemusis platit, musis mat ale papier - PN od doktora a to, co zamestnanci odovzdavaju zamestnavatelovi musime my zaslat resp odovzdat pri okienku do soc poist. Od nich by sa info malo dostat do zdrav poist, co si mozes po par dnoch overit telefonicky alebo cez epobocku.

evittam
25. feb 2017

@persica ZP nema nic spolocne s PN. Odvody do ZP zaplatit musis. Su to preddavky.

katarinka289
25. feb 2017

Mm ked je PN tak zaplti do ZP aj do SP len alikvotnu ciastku.Pri zuctovani to potom sedi a nemusia nic vracat

katarinka289
25. feb 2017

...a ked som ja bola DNP,tak mi volali ze mam u nich preplatok,ze ked som PN,tak to platit nemusim

evittam
25. feb 2017

@katarinka289 Ako to moze sediet v ZP-napr.ak plati minimalne odvody? Ak plati viac,tak ano-mozno-podla toho aky vykaze prijem.

persica
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
25. feb 2017

@persica Na konci mesiaca ti lekar da tzv.prechodku(papier na peniaze), ze PN nadalej trva. SP ti ziadne potvrdenie pre ZP neda.😉

evittam
25. feb 2017

@persica ...nakolko ako som uz napisala ZP nema s PN nic spolocne a nic sa jej neoznamuje.

persica
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
25. feb 2017

@persica Tak to sm nevedela,ze davaju potvrdenie. Ale ty ako SZCO si povinna platit preddavky na ZP kde je urcena minimalna vyska aj keby si mala prijem 0 alebo cias.zaklad dane stratu, pri rocnom zuctovani sa prihliada na tvoje DP 😉, ak sa nedostanes do vyssich cisel a vyjde ti stale platit len minimum tak tvoj vysledok z roc.zuctovania bude 0. Nikto ti nic nevrati lebo si bola PN.
@majusqa77 Prosim ta, ci sa mylim?😉

persica
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
25. feb 2017

@persica Takze sa aj opravim-poistovna vlastne odrata to co zaplatis cez PN (moze vzniknut pri zuctovani preplatok), nakolko vlastne plati pocas PN za teba aj stat aj ty.😉

katarinka289
25. feb 2017

@evittam tak mi povedala red rokmi pani na infolinke.Neplatila som a pri zuctovani vsetko sedelo

majusqa77
25. feb 2017

@evittam presne tak 🙂))))))

katarinka289
25. feb 2017

JAaaaaj ano.Pardon.To bola Socialna poistovna

evittam
25. feb 2017

@katarinka289 No vidis. A SP zuctovanie nerobi. Nema totiz ake.😉

evittam
25. feb 2017

@majusqa77 Uz som zacala uvazovat ci som nejak "nezblbla" na tej RD.😀😉

evittam
25. feb 2017

@majusqa77 A ozaj, treba teda nejake potvrdenie na ZP o PN?

katarinka289
25. feb 2017

...ale ved aj v tom linku sa pise, ze pocas PN plati odvody za SZCO stat a preplatok sa po rocnom zuctovani vrati.My sme s ttym nikdy problem nemali.Aj teraz je mm po operacii mesiac PN a nelatili sme ani SP ani ZP

katarinka289
25. feb 2017

@evittam na socialnu sa posiela papier o PN. A to moje DNP bolo na socialnu poistovnu, nie na zdravotnu

siska53
25. feb 2017

@persica ZP posles rozhodnutie o poberani nemocenskych davok. Staci kopia.
Ak ich poberas,odiv budes mat v zp ponizeny a ak nepoberas nemocenske,odvod do ZP sa neznizuje.

evittam
25. feb 2017

@katarinka289 No ved to ja viem a to je jasne. Tvrdila si to ale o ZP a nemala si pravdu.😉

luciamic
25. feb 2017

@evittam aj mne si minule radila ohladne otazky zo sveta "szco" a tiez uplne mimo. Zavadzas lebo smelo davas rady aj ked "v tom nezijes" co nam pytajucim sa skodi. Stoji to za zamyslenie?

evittam
25. feb 2017

@katarinka289 Riadne si to precitaj-preddavok na SP si povinna zaplatit a potom sa to zuctuje v rocnom zuctovani. Tebe sa totiz kludne moze napr.stat,ze si povinna platit odvody do ZP z minima-t.j.61,81-si cely mesiac PN tak aj stat za teba zaplati tu istu sumu. Pri rocnom zuctovani vsak dosiahnes vyssi prijem ako je pre platenie odvodov z minima tak ti t pekne zuctuju aj tak,ze nevznikne preplatok alebo moze vzniknut nizsi preplatok. Preto si povinna platit mesacne-je to preddavok-zaloha!

evittam
25. feb 2017

@luciamic Kde som ti konkretne zle poradila? Nepamatam sa....

evittam
25. feb 2017

@luciamic A netvrdim ti len ja a precitaj si ten link co som dala-je to tam jasne napisane.
A mne je uprimne jedno-ved nech nezaplati...

evittam
25. feb 2017

@luciamic A ja v tom nezijem? Uz roky a ano-priznavam stane sa,ze clovek nevie vsetko alebo sa pomyli. V tejto profesii nemozes totiz vediet vsetko a ak som ti niekde zle poradila tak som sa dufam aj ospravedlnila...😉

evittam
25. feb 2017

@luciamic https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/odvody-szco-na-rodicovskej/
Myslis toto? Kde je tam konkretne nieco zle? V com som ti zle poradila-lebo to fakt netusim...A ak som m ti nejak uskodila tak sa ospravedlnujem.

persica
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz