Odvody a kontrola

16. sep 2024

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Momentálne nastala situácia, že nemôžem za zamestnancov platiť plné odvody. Momentálne sú zamestnaní na hodinu denne. Pred tým ako ma za to budete hejtovat, tak vám len napíšem, že o tom vedia a sú s tým ok. Skôr mi ide o to, že prevádzka je otvorená 5 hodín, zamestnaný je človek iba na hodinu. Čo v prípade keď príde kontrola? Budú riešiť, že je otvorené 5 hodín a za zamestnanca sú odvody iba za hodinu? Alebo bude stačiť, že sú aspoň nejako prihlásený?

anajka266
16. sep 2024

Máš nejakú dochádzkovú knihu?

autor
16. sep 2024

@anajka266 mam, ale neviem ako by som to cez ňu spravila, keďže mam 4 zamestnancov + seba a na prevádzke sú väčšinou 2-3

anajka266
16. sep 2024

Neviem ako to funguje na SK. Vo Švédsku kontrola kontroluje ľudí na prevádzke s dochádzkovou knihou, plus žiada zmluvy…… Ty ako majiteľ tam môžeš byť oficiálne dlhšie ako 1h, takže ak máš napr 2 pracovníkov, boli tam 2h a ostatok si bola ty. Príklad: pracovník sa zapíše,že prišiel, a aj keď je tam dlhšie ako hodinu, v prípade kontroly povieš,že ťahá nadčas. Keď kontrola nebola, odpíše sa po hodine?

autor
16. sep 2024

Skúsim počkať teda, ci mi bude niekto zo svk vedieť poradiť.. pripadne nájsť nejaké iné riešenie.. vhodné pre moju aktuálnu situáciu..

martul
16. sep 2024

Samozrejme, ž budeš mať problém keď príde kontrola. Ty ako zamestnávateľ si povinný viesť dochádzku, kde im tú hodinu eviduješ, mimo toho nesmú byť na pracovisku. Čo si im dala do pracovnej zmluvy? Ako majú definovaný pracovný čas?

martul
16. sep 2024

Mala som xy kontrol, vyžiadali si dochádzku, pracovné zmluvy a kontrolovali všetkých zamestnancov na pracovisku. Inak sú za to celkom slušné pokuty...samozrejme pre teba. Takže áno, zamestnanci sú s tým ok, im nehrozí nič, ale keď máš dosť peňazí na pokuty tak v pohode pokračuj ďalej.

autor
16. sep 2024

@martul na hodinu denne. Nemajú presne určené ktorú hodinu. Vieš teda poradiť ako inak to spraviť aby to bolo aj pri kontrole v poriadku?

martul
16. sep 2024

Tak si daj vypracovať PZ právnikovi a hlavne tam uvádzaj pravdivé údaje. Musíš mať v PZ presne definovaný pracovný čas od-do.

anajka266
16. sep 2024

Existujú nadčasy. Aj ja mám v zmluve 8h denne a bývam dlhšie keď ťahám nadčas. Samozrejme sa zapisujem presne lebo to mám preplatené.

martul
16. sep 2024

@anajka266
no ale to presne ona nerobí, na má na hodinu denne, neeviduje dochádzku a prepláca načierno.

januska12323
16. sep 2024

Hodinu denne pracuje podľa zmluvy a zvyšok načierno, to neobabreš nijak.

autor
16. sep 2024

@januska12323 samozrejme som si vedomá, že to nie je ideálne riešenie, preto by som chcela vedieť na aký úväzok ich na chvíľku zamestnať, aby to bolo v poriadku všetko. Lebo 2500 pokutu za človeka nie som schopná zaplatiť

alickapusinka
16. sep 2024

Teraz je tak že ak nezamestnavam nikoho stači mi podnikateľský účet len na odvody pre seba a na energie a tak.Ale už je po novom tak že ak máš čo i len jedneho zamestnanca tak musiš mať podnikateľský účet a inštitucie vedia či platiš odvody alebo nie cez účet v banke. A či im vypalcaš pravidelne výplatu.A platiš ZP a SP im odvody.Takže áno systém je poprepajani.Vždy niečo nove vymyšľaju.

alickapusinka
16. sep 2024

Radšej vypisuj dochodzku aby si sa vyhla pokute.

lenicka298
16. sep 2024

Ahoj, ak chceš, napíš mi správu. Skúsime niečo vymyslieť 😊

1andrea111
16. sep 2024

Ak sú zamestnanci len na hodinu denne, nemusia doplácať si zo svojho zdravotné odvody? Myslím že niečo také pri určitej skupine ľudí je. Aby im ešte nevznikol nedoplatok na zdravotnej .

martul
16. sep 2024

@1andrea111 minimum je 32,81 EUR, ale mne to mzdový program automaticky dopočíta a klient zaplatí to minimum.