Odchod do Čiech

utecenec123
7. sep 2016

Zdravím,

nedávno som skončila strednú a plánujem odísť do ČR, ubytovanie tam mám dlhodobo zabezpečené u rodiny čiže s tým problém nie je.
Počas prázdnin som trochu brigádovala, aktuálne ešte tento mesiac, september, mám tiež brigádu, ale tú hranicu 148€ hrubého príjmu z nej neprekročím. Aktuálne som teda evidovaná na ÚP. Mám ale niekoľko otázok, a z toho čo som zistila an internete mám celkom...guláš..
1. Ak chcem odísť budúci mesiac /pričom 15teho odovzdám doklady o príjme/ kedy to mám ísť nahlásiť na úrad práce, aby ma vyradil z evidencie? /som si vedomá toho že potom sa platí to zp z môjho vrecka/
2. Je nutnosť mať v česku už dopredu vybavenú nejakú prácu? Ja počítam s tým, že dlho trvať nebude a prácu si tam nájdem, už som nad niekoľkými ponukami uvažovala, ale zatiaľ to nepovažujem za niečo, s čím by som potom mala mať problém, prípadne mám aj nejaké kontakty takže...
len ide o to poistenie, že keď sa odhlásim tu, zároveň si chcem dať do ČR prechodný pobyt, tak tam sa potom nemôžem nahlásiť na úrade práce? A keď si tam nájdem prácu, musím to potom dokladovať na slovensku na úrade práce? Na slovensko sa už neplánujem vraciať takže aký to má potom zmysel, ak tak?
3. Prechodný pobyt sa teda nahlasuje v ČR a nie na slovensku?

Ďakujem za nejakú rozumnú pomoc a rady, rada by som si to vybavila najneskôr do konca budúceho mesiaca.

zltadanka
7. sep 2016

@utecenec123 skúsim ti ako tak poradiť
1. myslím, že evidencia na UP je dobrovoľná, takže keď mu povieš, že sa chceš vyradiť tak by ťa mali podľa mňa a dôvod bude odchod do cudziny. Asi by som to pri tom odovzdávaní povedala tomu čo ťa má na starosti, že ideš preč a chceš sa vyradiť . Ale je tam asi lehota 6 mes., že sa nebudeš môcť späť zaevidovať. Tým pádom od toho dňa sa zaeviduješ v ZP ako samoplatca a oni ti vypočítajú koľko si máš zaplatiť za obdobie odkedy si vyradená.
2. ja som bola v ČR pracovať a viem, že ak si dlhšie ako 30 dní musíš sa hlásiť na cudzineckú políciu. Prechodný pobyt som tam nemala a to som tam bola 4 roky. Ale čo sa týka ZP tak keď ťa zamestná český zamestnávateľ tak ti bude platiť odvody do českej ZP a SP, tým pádom pošleš zmluvu na SVK aby ťa vyradili zo ZP.

utecenec123
autor
7. sep 2016

@zltadanka
1.takže tam nebude nejaká lehota počas ktorej sa to bude riešiť, stačí v ten daný deň prísť s tými dokladmi o príjmoch a hneď ma aj vyradia? lebo až odídem tak by som sa kvôli tomu nerada znova vracala /aj keď sa zrejme budem musieť ešte dostaviť a predložiť teda zmluvu keď si nájdem prácu v čr/
2. Tiež som sa na to dívala, takže to treba vybaviť v prahe, nie niekde na úrade v príslušnom okrese, či? xD

Inak ďakujem aspoň za nejaké ujasnenie, úprimne ma celkom desí že by som čosi nespravila a mala kvôli tomu nejaké problémy, pokuty alebo sankcie xD

utecenec123
autor
7. sep 2016

@zltadanka ozaj, a mám ešte jednu otázku, myslíš že treba ísť na úrad aj s tým že som ukončila tú brigádu, aj s nejakým oficiálnym papierom o tom že tam už nepracujem, a ak tak, mám ísť hneď alebo..? xD