Obedy "zadarmo"

majuska940
26. sep 2023

Ahojte chcela by som sa opýtať ci je na skole alebo ci vy tam kde máte detičky mate možnosť suchého obedu (balíčku) syn má diagnostikovane nechutenstvo čiže doma mu varím podľa toho čo zje. Ešte skôr ma vedúca jedálne "zrušila" 😂keď boli obedy zadarmo ze kvôli jednému nebude a viem ze vtedy taka možnosť bola ale ci je aj teraz? Samozrejme toho týždňa je rodičovské budem sa pýtať len by som chcela vedieť ako je to inde aby ma hneď neodbili. Ďakujem krasne

ddaassuullaa
26. sep 2023

Asi celkom nerozumiem. Ty chces, aby v jedalni dali tvojmu dietatu "suchy balicek", v ramci programu obed zdarma? Asi mi unika pointa. Tieto obedy su zdarma preto, aby sa deti vo vyvine naucili stravovacim navykom a poriadne jest, aby aspon ten obed teply dostali, ked su cely den z domu prec. A tvojmu maju dat suchy balicek?

maranco
26. sep 2023

@majuska940 keď má syn potvrdenie od lekára že má alergie, intolerancie alebo niečo také tak jedáleň môže pripravovať zvlášť jedlo preňho. Vtedy sa platí väčší poplatok za obed.
Ale to je len možnosť a nie povinnosť, vedúca sa rozhodne či má na to priestor, zamestnancov a čas.
Tiež mu môžeš nosiť obedy, dajú do chladničky a potom zohrejú a vydajú.

h2
26. sep 2023

@ddaassuullaa Áno, chápeš správne. Syn bude mať doma navarené, ale keďže je to zadarmo, tak chcú aj balíček, veď donesie domov. 🫤

pietra
26. sep 2023

Nie, suché obedy sa v školách mojich detí neposkytujú. Ani nikto v okolí s deťmi navštevujúcimi školu nespomínal takúto možnosť. Aj mi celkom uniká pointa. Dieťa by malo mať teplý obed. Ty sa bojíš, že ti dieťa klasický obed nezje a bude hladné? A kde máš istotu, že ten suchý by zjedlo?

deti95060810
26. sep 2023

dámy tak to potom asi neviete že asi cca 500 deťom sa preplácali obedy v sume 40/mesiac...
ale to bolo pre deti ktoré mali resp. majú indiv. vzd. program - nechodia do školy denne ale napr. len 2 krát do týždňa po 2 hodiny.
týmto deťom sa vyplácalo 4*40 e ....takže vyzerá to tak, že obedy zadarmo sú vyplatené len do konca októbra....😉

walentina7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deti95060810
26. sep 2023

@walentina7 ja som to pochopila inak... však keď má nárok tak má nárok...keď všetky deti - tak aj môj....
suchý obed zje doma hoc kto - prinajhoršom aj susedové sliepky....😉

angela85
26. sep 2023

No u nás keď deťom v školskej jedálni nechutí,tak proste a obedy nechodia,tak to bolo aj vtedy keď sa platili.

maranco
26. sep 2023

@deti95060810 dotácia "obedy zadarmo" je len na obdobie od 01.09.2023 do 31.12.2023. Čo bude potom, už vyjde v novom zákone.

V nadväznosti na uvedené odporúčame zriaďovateľovi MŠ, aby čo možno najskôr informoval rodičov detí, ktoré si plnia povinné predprimárne vzdelávanie individuálnou formou, že k poskytnutiu dotácie na stravu na obdobie od 01.09.2023 do 31.12.2023 je nevyhnutné z ich strany požiadať o poskytnutie dotácie na stravu.

https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

angela85
26. sep 2023

@maranco ale toto býva väčšinou pre tých čo sa učia doma a podobne

lenkakravcova
26. sep 2023

@majuska940 Nechutenstvo sa normálne diagnostikuje??😅 A ja, že to len deti vymýšľajú..

mamina7070
26. sep 2023

nemate narok na balicek uz vobec nie na taku kvazi diagnozu

maranco
26. sep 2023

@angela85 to je čo dostali školy zaplatené, rodičia vyplnili žiadosť, škola nahlásila počet detí a dostali/dostanú vyplatené stravné do decembra.

deti95060810
26. sep 2023

@maranco ja nepíšem o mš, ale zš... 😉
a zaplatené bolo máj, jún, sept. a okt. 2023

hortenziaj
26. sep 2023

Ak chceš obed zdarma, na al synovi obedare a nech ti nosí domov, suchý obed ti načo budú robiť.

hortenziaj
26. sep 2023

@lenkakravcova tiež mi to príde zvláštne. Hlavne ze doma jej zje vybrané jedla

zuzana76
26. sep 2023

@majuska940 čo ta vedúca zrušila? Balíček? To nikdy nebolo, takáto možnosť neexistovala, obed je varený, ma sa podľa možnosti zjesť v škole, moje deti tiež slabo jedávali, chodili aj na obed do školy a doma zjedli , čo som kvôli ním varila

maranco
26. sep 2023

@deti95060810 dotácia "obedy zadarmo" je pre MŠ, ZŠ a prvý až štvrtý ročník osemročného gymnázia a nieje na celý školský rok, ale len do do 31.12.2023.
Ak to má byť dlhšie musia znovu schváliť.

sense
26. sep 2023

@walentina7 zrejme nekontroluje keď píše ze mu vari co mu chutí, a suchý obed nebude mať podľa toho čo mu chutí ale ho len donesie domov

zuzana76
26. sep 2023

@lenkakravcova myslím, že existuje diagnóza nechutenstvo, ale to je spojené aj s inými prejavmi, napr neprospievanie dietata a dieta je sledované na gastroenterologii

Ale ako vidno, slovaci sumu naozaj národ prešpekulovaný, nebodaj este by mali školy robiť balíčky ako v all inclusive rezorte

januska12323
26. sep 2023

Keď obed nezje tak ho nezje ani doma, nie? Či špeciálne pre neho majú nejaké chleby nabaliť? Ak má nejakú diagnózu pri ktorej nemôže jesť v škole to čo ostatní máš možnosť mu nosiť vlastné jedlo.

patka06
26. sep 2023

žiadne balíčky ako náhradu obeda nedávajú - úprimne povedané to to by mi ani nenapadlo
Buď dieťa chodí do jedálne a normalne obeduje alebo ho na obedy ani neprihlásim

pietra
26. sep 2023

@walentina7 tomu neverím. Ak má dieťa diagnózu takúto, tak to nie je obyčajné vymýšľanie s jedlom. Tam môže nad tým dieťaťom stáť aj armáda dospelých a nezje to. A doma mu predsa uvarí to, čo jej zje, takže ten balíček mi tam príde zbytočný

majuska940
autor
26. sep 2023

@pietra áno presne môžem nad ním stať aj hodinu no jeho napne niekedy sa aj po vracia a nespapa to preto varenú stravu mi v škole jest nebude. Mrzí ma ze je tu toľké nepochopenie zo strany matiek. Tu dotáciu co mi tu niektoré písali na to nárok nemá aj keď navštevujeme gastro lebo je to len pri alergii a tak. A viem ze možno to príde ako zbytočné ten suchý obed ale ak ma nato nárok prečo by to nemohol využiť aj on ved ak by bola lupacka alebo niečo také môže to mať na desiatu a ak nie zje mladší chlapec. Dnes každý obraca každé euro a hlavne ak som sama na deti tak každá pomoc by mi pomohla.

patka06
26. sep 2023

@majuska940 spýtala si sa v jedálni, či si obed môžeš brať pravidelne do obedára?
To by bolo pre teba najjednoduchšie riešenie - mala by si jedlo pre mladšieho alebo pre seba

majuska940
autor
26. sep 2023

@patka06 nedá sa to už som sa pytala. A počula som že v okolí bežné na školách funguje ten suchý obed tak som chcela vedieť skúsenosti žiaľ stretla som sa tu s nepochopením.. No skúsim sa opýtať priamo na skole co mi povedia. Dakujem

lonely66
26. sep 2023

@lenkakravcova tiez to pocujem prvykrat. ze nechutenstvo je choroba. doteraz som si myslela, ze len vymysel dietata

majuska940
autor
26. sep 2023

@lonely66 možno podľa toho či vymýšľa ale keď pokricite zje alebo ako môj proste sa povracia. Tak mi bolo povedané na gastre a ma to tak v správe.

lonely66
26. sep 2023

@majuska940 az teraz citam prispevok o 20.20 a musim podotknut, ze dieta potrebuje poriadne gastro vysetrenie. vratane gastroskopie a kolonoskopie. neexistuje, ze ak to nie je psychikou, ze nema traviace problemy. co mu doteraz robili na gastre, len sono?

lonely66
26. sep 2023

@majuska940 a o suchom obede som este nepocula. a to som roky pracovala ako zasobovatel skolskych jedalni, kde sme sa rozpravali s veducimi o vselicom. ale o suchom obede som nepocula, vazne nie.