Nezdaniteľná časť základu dane na manželku

26. jan 2024

Dobrý deň môže si partner žiadať o bonus aj na družku keď niesme zobraty ale som na rodičovskej dovolenke ?
Niekde som čítala ze je to možné a na daňovom úrade nie a nie dvíhať tak ci ma niekto nejakú skúsenosť?
Ak áno aké papiere sú k tomu potrebné?
Ďakujem vopred za info

katarinaba
26. jan 2024

Nie, je to nezdanitelna cast zakladu dane na MANZELKU, nie na druzku. Prilohou k DP je sobasny list.

autor
26. jan 2024

@katarinaba super ďakujem za info lebo na fb jedna slečna pridala foto a tam viaceré mamičky písali že sa to da aj na družku ale na google mi nič také nenaslo

katarinaba
26. jan 2024

To je tak, ked ludia hladaju informacie na FB. Treba hladat informacie u odbornikov - idealne na financnej sprave:
https://podpora.financnasprava.sk/424715-Nezdan...

A najdes tam aj priklady:
Otázka č. 3 – Uplatnenie NČZD na družku (druha) daňovníka
Daňovníčka je rozvedená a žije so svojim druhom v spoločnej domácnosti. Jej druh je nezamestnaný a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie a neplynú mu žiadne príjmy. Môže si daňovníka uplatniť na druha nezdaniteľnú časť základu dane?
Odpoveď
Daňovníčka si nemôže na svojho druha uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, aj keď sú splnené podmienky spolužitia v domácnosti, aj evidovanie druha ako uchádzača o zamestnanie, nakoľko druh nie je manžel.