Nevedomé neprihlásene na dôchodkové poistenie

nnell25
7. jan 2016

Ahojte, momentalne som na druhej materskej dovolenke, dnes som si zistovala nejake veci na socialnej poistovni (telefonicky) a dozvedela som sa ze pocas prvej rodicovskej dovolenky som nepoziadala o dochodkove poistenie a teda mi nikto neplatil toto poistenie, cize mi tie tri roky budu chybat do dochodku. Pamatam si ze som na socialke bola niekolkokrat a nikto mi nic nepovedal ze to treba. Doklady som mala nastudovane ale o dochodkovom poisteni som nic netusila. Takze som sa ani neprihlasila a chcem sa spytat ci nahodou neviete ci sa s tym da nieco robit. Ci sa da niekam napisat a nejako to zdokladovat. Pani na socialke mi spomenula ze sa to da doplatit ale preco by som to mala doplacat ked som o tom netusila. Ma niekto podobnu skusenost?Dakujem

ellca123
7. jan 2016

ano,a zistila som to cez druhy pilier-nahodou

nika147
7. jan 2016

Ja som presne na tom istom ako ty,a doteraz to nemam vybavene a to uz mi bude koncit druha rodicovska

ellca123
7. jan 2016

vyzera to ze s nami niekto trosku vybabral- sak budu volby ,treba prejavit svoj nazor pri volbach

tajka1986
7. jan 2016

@nnell25 ja viem ze to asi nechces pocut,ale neznalost zakona neospravedlnuje. Za chyby sa plati. Teraz ti nezostava ine len doplatit

hradnapani
7. jan 2016

@nnell25 takychto zien su tu tisice 😒 Toto je presne z toho sudka, kedy sa stat "stastne" skodoradostne zaskeri, ze neznalost zakona neospravedlnuje... Nic sa s tym neda robit, vobec nic.

sashabb
7. jan 2016

@ellca123 @tajka1986 nemusi to doplatiť, len sa jej to nezapočíta do dôchodku. Žiaľ veľa matiek o tom nevie, spätne sa to dalo nahlásiť tuším len 3mesiace

tajka1986
7. jan 2016

@sashabb ano ale predpokladam,ze prave o to jej ide, aby sa to zapocitalo

nnell25
autor
8. jan 2016

presne o to mi ide a ja som spokojne pocitala s tym ze vsak materska sa pocita automaticky...strasne som nahnevana na tento stat... a ze volit pche kaslat na nich s tym alebo stym je to tu rovnake a cele na ...

maslenka47
8. jan 2016

@nnell25 materska obvykle ano (nakolko je to socialna davka vyplacana soc. poistovnou). rodicovska nie.

evita68
8. jan 2016

@nnell25 prečo si nahnevaná na štát? štát by platil za teba, keby si sa prihlásila..

marianka0101
8. jan 2016

Co ti poviem... je to svinstvo... tieto veci by mali byt automaticke, nevidim dovod preco o to treba ziadat, ved logicky predsa kazdy chce byt pocas materskej,rodicovskej prihlaseni, toto je jedna z mnohych kravin v tomto state. Presne o to ide, aby usetrili, lebo vela zien tieto veci netusi ☹ a zial, neznalost zakona neospravedlnuje ☹

majka99999
8. jan 2016

@nnell25 ak si to mala nastudovane, tak si musela citat aj o tejto povinnosti, stale je to tu aj na fore alebo sa pytaju baby na blogoch "konci mi materska, co mam vybavit"...

maminecka2
8. jan 2016

Ahojte, aj mne sa to stalo pri prvej rodicovskej. Nic sa nedeje, az 10 rokov moze zostat takto v "lufte". Nezapocitava sa to do dochodku ale na druhej strane, k dochodku sa Vam cely zivot pocita nejaky osobny bod a ten je podla vysky mzdy. Cim vyssia mzda, tym vyssi bod a vyssi dochodok. No a pocas rodicovskej sa pocita z minima, takze toto obdobie nam vlastne znizuje tento bod, takze niekedy je v podstate aj lepsie radsej byt neprihlasena ako si znizit tento bod. Takze ziadne vrasky, ani hysaky. Len treba dufat ze v buducnosti si najdeme nejaku dobru pracu aspon normalne ohodnotenu 😎 A mam to zistene z prvej ruky, z dochodkoveho.

zuna89
8. jan 2016

baby a keď som sa nahlásila na dôchodkové normálne na materskej, treba sa ísť znova nahlásiť aj po prechode na rodičovskú?

nnell25
autor
8. jan 2016

@evita68 preto som nahnevana lebo vsade kde chodim po uradoch sa pytam ci je to vsetko a ci nieco este netreba a na socialke som v tom obdobi bola viackrat a nikto ma na to neupozornil... a dalsia vec ked ma stat eviduje ze som na rodicovskej naco este potrebuje nejaky papier ci chcem byt poistena vsak asi kazdy chce byt poisteny v tomto pripade...malo by to byt automaticke