Nepovolené prečerpanie bez dôvodu

11. okt 2021

Stalo sa vám už niekedy, že by sa vám z hodiny na hodinu zmenil ostatok na účte? Akoby banka niečo zle zauctovala.
Mam SLSP bežný účet, ktorý používam málokedy. Používam ho len kvôli sporiacemu podúčtu. Tento víkend som tam previedla peniaze a zrealizovala 3 platby. Poslednú som realizovala dnes a po zaplatení mi tam malo ostať ešte 25€. Namiesto toho som 15€ v mínuse. Nechápem ako je to možné.
Ešte v piatok pred tym ako som si tam z môjho hlavného účtu previedla peniaze, som si skontrolovala ze tam bolo na pár centov. Takže jednoduchá matematika, vymyslím si teraz priklad: previedla som 150, spravila som 3 platby -50€, -45, a -30€ to znamená, že ostatok by mal byť 25€. Teraz som namatkovo skontrolovala a je tam -15€.
Je vôbec reálne že by to nejak banka zle zaúčtovala?
Dnes sa mi to už nechce riešiť priamo s bankou, zvyčajne sa mi rezervácie z kartoveho systému účtujú deň po, alebo v ten deň večer. Len ma zaujíma ci sa to už niekomu stalo.
Ďakujem.

liz_lemon
11. okt 2021

ved si pozri do georga, ake platby tam mas, ved ked si rozkliknes platby, vidis aj zostatok

autor
11. okt 2021

@liz_lemon a o čom tu teraz píšem. Ved hovorím, že nieje možné aby som bola 15€ v mínuse. Preto tomu nerozumiem. Ani tie platby po akomkoľvek pocitani nemôžu mať výsledok-15 ale +25. Preto nechápem prečo mi IB ukazuje minusovu hodnotu. Niekde musí byť chyba. Ale nie mojim pričinením.

ibrunova
11. okt 2021

Skontrolovala si si zostatok pred tým, než si začala platiť? Ešte raz si poriadne skontroluj pohyby, tam musí byť zapísané všetko, aj poplatky, neexistuje, že niečo zle sčítali, odčítali.

janai1
11. okt 2021

Rezervácie si pozerala?

anjelicek26
11. okt 2021

Platba kreditkou v zahranici, prevod meny, poplatky k uctu...ked sa ti to nezda, zavolaj do banky

dzina007
11. okt 2021

mne uz sa stalo ze rezervacia na karte sa neazuctovala hned na druhy den ale az po par dnoch, vtedy som mala aktualny zostatok vyssia ako disponabilny.
mozno si mala este nejake platby v rezervacnom systeme.

autor
11. okt 2021

@ibrunova účet som naposledy použila minulý mesiac. Posledne platby boli poplatky na účte po ktorých mi tam ostalo pár centov. Preto som tam teraz previedla 150€ a ako už vyššie spomínam zaplatila som 50, 45 a 30€ takže by tam malo ostať 25 a tých pár centov. Namiesto toho mam -16. V rezerváciách je všetko v poriadku. Proste nechápem. Už som aj kalkulačkou ako debil rátala a ten výsledok 25€ je v poriadku. Ved hovorím.. 3 platby. Nič extra. Už sa "tesim" ako zajtra budem volať do banky.

bosorka2302
11. okt 2021

bankove poplatky zeby? vybery z bankomatu, vedenie uctu....mne to niekedy robi aj 20e

simca06022011
11. okt 2021

Ked si pozries pohyby, presne uvidis ake platby odchadzali a kedy... cize musis tak vidiet, kde ti zmizol rozdiel.
Neviem ako v slsp, ale ja si viem napr. vyexportovat pohyby a su tam aj zostatky, napr. za mesiac/tyzden..

autor
11. okt 2021

@simca06022011 neodislo nič navyše. Ja ani nemám povolené prečerpanie, pri platení by ma to nepustilo. Proste total chyba. Absolútne nepochopiteľný skok.

roztlieskavacka
11. okt 2021

Si zabehni do banky sa spýtať.. baby ti tu píšu všetky možné možnosti prečo sa to mohlo stať a ty si ideš stále svoje...

autor
11. okt 2021

@roztlieskavacka lebo to nieje možné proste. Predstav si účet, ktorý nepoužívas. Spravíš na ňom 3 jednoduché platby a výsledná suma je namiesto plusu minusova. Pýtala som sa ci sa to niekomu stalo.

ibrunova
11. okt 2021

Stále si melieš svoje.

ladyblcha
11. okt 2021

Musis mat nieco bud v rezervaciach, alebo exekuciu na ucte, alepo popl za kartu/poistenie rocne, skratka nieco take.

autor
11. okt 2021

@ibrunova ako primitivnejsie vysvetliť, že keď máš 150 jablcok a odoberies 125 ostane ti 25 a nie -15? Žiadne iné pohyby neexistujú. Všetko v bankingu sedí len stav nie. A moja otázka je, či sa to niekomu uz stalo.

autor
11. okt 2021

@ladyblcha kdeže, poplatky odchadzaju k poslednému dnu, to je všetko v poriadku. Na nič iné ten účet nepoužívam. Žiadne trvalé príkazy k dnešnému dňu absolútne nič. Preto je to divne.

nelca84
11. okt 2021

A z coho ti stiahli poplatky ak si tam nic nemala a mesiac ucet nepouzila? Mozno ti to stiahli dodatocne ked si tam previedla peniaze... nejake vysvetlenie to isto ma

simca06022011
11. okt 2021

tak nieco tam bude, nezvyknu pocitace zle ratat ;) jedine ak napr.mne primabanka skor odrata peniaze, ako prirata, ale to je chvilkova vec...
U klientov som sa stretla potom s blokaciami, napr. exekucia, alebo nieco ine... URCITE tam nieco bude. Kludne si zavolaj do banky...
https://www.slsp.sk/sk/ludia/bezpecnost/co-robi...
hadam aj teraz 🙂

autor
11. okt 2021

@simca06022011 nieje absolútne nič, čo by sa mi za 3 dni od rátalo z neaktivneho účtu navyše. Niesom žiadny skrachovanec, ktorý má exekúcie. Podla mňa to je nejaká chyba. Cez deň som mala ostatok normálny, a za dve hodiny mínus. Zaujímalo ma len ci sa to niekomu uz stalo s konkrétnym bankingom.

nafka0483
11. okt 2021

Nestalo sa mi to v SLSP nikdy a nejake vysvetlenie to ma.

Pamatam si diskusiu kde autorke zmizla z uctu ista suma. Islo o podvod, kde sa dostali k jej udajom - cize ona "nevedomky" platby autorizovala. Ale tvrdila tam ze v ziadnom pripade, prisahala, ze cely den bola v sluzobnom aute na ceste za klientmi, ze mobil anilen nepouzila (islo o pouzitie mobilneho tokenu), ze vobec nic v ten neplatila ani kartou, ani sa nehlasila do IB. Pisali sme jej tam desiatky moznosti ako sa to mohlo stat a ze urcite musela ona urobit chybu a kliknut na nejaky link co jej prisiel mailom alebo nieco take a tak poskytla svoje udaje. No hadala sa do krvi, ze neexistuje a ze proste len banka ma blby bezpecnostny system a stiahla jej peniaze len tak.

Samozrejme ze o par dni pisala, ze ona "zabudla" ze v ten den jej svokra poslala mail, ze ju caka na poste nejaky balik a ma ho vyplatit - a ona na neho klikla a zadala udaje aby to vyplatila - a islo o podvod, samozrejme ze svokra nic neobjednavala a nic nemala vyplatit.

Takze zajtra sem napis kde bol ten hacik, o ktorom teraz svato-svate tvrdis ze nie je nikde ;)

ladyblcha
11. okt 2021

@nafka0483 tiez som si spomenula.
Tusim 5-6stran ako ju banka ojebabrala a ona mobil nedrzala v ruke cely ten den ✌️hups, chybicka se vloudila. Toto bude podobne daco, nemyslim tym sms podvod s postou, ale skratka nejaky popl za kartu (rocny) alebo poistku alebo tak daco. Aj ked dookola toci ze nie 🤷🏼‍♀️

autor
11. okt 2021

@nafka0483 viem ktorú diskusiu spomínaš:D
Ale nieje to môj bežný účet. Na nič som neklikala, nič som neautorizovala proste nič. Niesom blázon, 3 platby, z toho len jedna kartou a dva bežne prevody jeden na sporenia a druhy na dalsie sporenie. Vždy si tam nechávam navyše kvôli poplatkom na konci mesiaca. Malo mi ostať 25 a mam minus. Pozerám na ib a tam ešte aj sedia pri každom prevode priebezne zostatky. Schválne si počkám do večera, keď sa mi to zuctuje. Ak nie tak zajtra ráno volám do banky a uvidím. Dám vedieť. :D

dzina007
11. okt 2021

v IB pri kazdej platbe pise po priratani odratani zostatok na ucte.
Aky priebezny zostatok mas po preneseni tych 150e? + nasledne po kazdej platobnej transakcii?
Tam by to malo byt pekne vidiet?
1. transakcia +150 zostatok 150,43€ napriklad tie centy som vymyslela ze zostatok zpred tym
2. transakcia -50€ zostatok 100,43
3. transakcia -45€ zostatok 55,43
4. transakcia -30€ zostatok 25,43€

autor
11. okt 2021

@dzina007 presne tak ako to ty píšeš, to mam.
Previedla som +150, priebežný bol 150. A ďalej 3 platby a po poslednej priebežný +25. A celkovo účet ukazuje -15€ :D

dzina007
11. okt 2021

Hm... a obe mas -15€ aj aktualny aj disponibilny zostatok?

nafka0483
11. okt 2021

No som zvedava, urob si screenshoty z toho, uvidis ci sa to zmeni ked skontrolujes zajtra rano a ak nie, tak volaj do banky ze co to. Nejake vysvetlenie to mat musi a uz som zvedava ake :D

nafka0483
11. okt 2021

Este mi napadlo - jedna platba bola kartou, nemohlo sa stat ze ju zauctovalo 2x? Alebo teda ze jednu zauctovalo a druhu sa snazi zauctovat, alebo nieco take? ze doslo k chybe na strane obchodnika napr?

autor
11. okt 2021

@dzina007 aktuálny mam 55 a dispo mam -15. Musí sa mi strhnúť 30€ rezervácia. 45 a 50 boli prevody. Dispo by mal byť 25.

autor
11. okt 2021

@nafka0483 nie, mam len jednu rezerváciu. Ja som fakt zvedava ak sa mi to dnes nezuctuje co mi zajtra povedia. Chcem počkať kým sa mi ta rezervácia zauctuje lebo si pripadám ako idiot. Keby s tam mala 100 pohybov tak nič nevravím. :D

dzina007
11. okt 2021

@nafka0483 toto aj mna napadlo ze obcas sa stane chyba a snazi sa dvakrat zaucotvat jednu platbu a clovek ju ma raz ako zaucotvanu a raz ako rezervacia ktora sa po 2 ci 3 tyzdnoch zrusi,
Len mi to nesedi ze to by mala podla tohot zostatok -5 a nie -15.

Som zvedava zajtra. 🙂