Nepodaná daňové priznanie

ivaha33
15. feb 2024

Dobrý den
Mate niektora zkušenost? Pred 3 rokmi som darovala z osobních dovodov dom svokrovi, ktory pochadza z Českej republiky a kde aj zije. V tom dome na Slovensku byva moja mama. Dane platim každý rok ja. Musi podat danove priznanie svokor? Alebo to mal uz urobit nasledujuci rok po darovani.

majusqa77
15. feb 2024

asi myslis dan z nehnutelnosti. mal by on

ivaha33
autor
15. feb 2024

@majusqa77 ano myslim dan. Proste sa na to zabudlo a neriesilo. Darovanie bolo z mojich osobnych dovodov a kedže tam byva moja mama tak o všetko sa starám ja ibaze sa na to zabudlo

ivaha33
autor
15. feb 2024

@majusqa77 ale dan za odpad... som platila vzdy včas a každý rok

santosanto
15. feb 2024

@ivaha33 daň z nehnuteľnosti platí vlastník, na ktorého je nehnuteľnosť napísaná v katastri, ak tvoj svokor neplatil daň z nehnuteľnosti, zákdi na miestny úrad a tam sa informuj, koľko má zaplatiť a za aké obdobia - zaplatíš to a vec je vyriešená

akvi
15. feb 2024

@ivaha33 platiteľ dane z nehnuteľností nemusí byť nutne majiteľ. Takže ak si daň platila, je to v poriadku.

ivaha33
autor
15. feb 2024

@santosanto dan z nehnutelnosti co sa plati kazdy rok platim ja prevodom na účet. pravidelne kedze tam byva moha mama. Ibaze ked dom nadobudol nepodal priznanie.

ivaha33
autor
15. feb 2024

@akvi ano dan platim každý rok prevodom na účet. Iba neviem ci musí podat daňové priznanie

akvi
15. feb 2024

@santosanto nemáš pravdu, dokonca na tom daňovom tlačive je priamo možnosť uviesť platiteľa dane. A nemusí to byť nutne majiteľ. Dlhé roky sme to takto mali, že daň platil človek, ktorý býval v nehnuteľnosti, aj keď mu nepatrila, bola to dohoda, neplatil nájom, tak platil aspoň tú daň.

santosanto
15. feb 2024

@ivaha33 ty máš asi na myslí daň z darovania však? Na SVK nieje takáto daň, on sa mal iba nahlásiť na miestnom úrade ako nový majiteľ a to je všetko, nakoľko poplatky platíš ty, tak žiadne dlžoby ani nič podobné nemá a ani žiadnu ďaľšiu povinnosť voči daňovému úradu

akvi
15. feb 2024

@ivaha33 ako ono je to tak, že mal by podať daňové, aby to bolo právne ok, ale reálne, mesto zaujíma to, či je daň zaplatená. Ak to chcete mať v poriadku, kľudne nech podá daňové s tým, že ak chceš ďalej platiť ty z nejakého dôvodu, tak budeš tam ako platiteľ.

santosanto
15. feb 2024

@akvi pri nadobudnutí nehnuteľnosti je nový vlastník povinný zo zákona túto skutočnosť nahlásiť na miestny úrad, kto vyrúbenú daň platí to nikoho na úrade nezaujíma - hlavné je aby to bolo zaplatené

ivaha33
autor
15. feb 2024

@santosanto to viem ze dan z darovania sa neplatí. Iba ma zaujima ci po nadobudnutia majetku musi podat priznanie. Na katastru ako vlastnik je. Vůbec se v tom nevyznám a dnes nemaju strankove hodiny aby som zavolala tak sa obraciam sem. Vystresovana som dost😕

ivaha33
autor
15. feb 2024

@santosanto zjednodušene. Zapisani na katastri je. Všetky daně su zaplatene. Ide mi iba o priznanie ktore sa podává v januari. Ci to musí urobit. Uz je to 3 roky co je dom na nom napisany alw ziadne priznanie nepodaval

majusqa77
15. feb 2024

@ivaha33 ano, treba si to na miestnom/obecnom urade upratat

santosanto
15. feb 2024

@ivaha33 nie je dôvod na stres, darovala si mu nehnuteľnosť (žiadna daň sa neplatí), miestne poplatky platíš ty (daň z nehnuteľnosti, smeti), on z tej nehnuteľnosti nemá žiaden príjem ( nepoužíva ju na podnikanie - napr. prenájom), nemá žiadnu povinnosť podávať daňové priznanie ohľadom tejto nehnuteľnosti

santosanto
15. feb 2024

@ivaha33 toto januárové podanie platí pre tých, ktorý nadobudli nehnuteľnosť minilý rok - ale celé je to iba o tom aby sa nahlásil na miestny úrad ako nový majiteľ, nič viac

ivaha33
autor
15. feb 2024

@santosanto to ste ma uspokojili. Ďakujem pekne. Zajtra budem volat tak snad je všetko v poriadku.

mamina7070
15. feb 2024

nemuse podat priznanie to nevadi platite
dane nemusi byt vlastnik zmeny sa nahlasuju do 31.1. ak chce moze sa nahlasit aj on alebo staci az buduci rok v januari

ivaha33
autor
15. feb 2024

@mamina7070 práve že od nadobudnutia nepodal priznanie ani raz. Iba je v katastri

akvi
15. feb 2024

@ivaha33 nestresuj. Maximalne ta nejaka uradnicka dodrbe, ze ste to nedali na poriadok, ale kedze mate zaplatene, je to OK. Proste nahlas zmenu, oni tam maju na to tlacivo, to podas a ako platitela uvedies seba, ak teda budes aj nadalej platit ty. Im je to fakt jedno, hlavne, ze je zaplatene, ostatne ich nezaujima.. Ja som po troch rokoch riesila nieco podobne, vsetko sa vyriesilo, oni skontrolovali platby, tie boli ok, nikto to nijako nedramatizoval.. Proste oni si to zapisali a bolo vybavene..

ivaha33
autor
15. feb 2024

@akvi to som pokojnejsia. Vedeli by ste mi povedat ci najdem tlacivo na internete? Zijem v ČR a chcela by som to poslat poštou ale to mi asi poradia po telefonate ked budem volat

akvi
15. feb 2024

@ivaha33 treba si pozriet v tom meste, kde to mate, lebo netusim, ci sa to da elektronicky. Ja som vzdy zasla na klientske, tam mi poradili a pomohli aj vyplnit a pod..

ivaha33
autor
15. feb 2024

@akvi pozriem finanční urad v tom městě tak uvidim

akvi
15. feb 2024

@ivaha33 toto rieši mesto, nie finančný úrad. Pozri na stránkach mesta, ja som v našom našla na webe tlačivo k dani z nehnuteľnosti.

ivaha33
autor
15. feb 2024

@akvi aha dakujem pekne pozriem

ivaha33
autor
15. feb 2024

@akvi keby bolo nutné v januari podávat priznanie a to sa nestalo tak by neposielali papiere na zaplatenie rocnej dane alebo to nema s tim nic spolocne?

akvi
15. feb 2024

@ivaha33 ak posielajú výmer, koľko treba platiť, tak je tam to pôvodné daňové. Vo vašom prípade vy platíte a mesto je tým pádom s tým ok. Neviem teraz, že či aj pôvodný majiteľ má povinnosť sa odhlásiť alebo nie, treba si to pozrieť ako to je. Ono asi ak predá niekto nehnuteľnosť, tak asi sa odhlasi, aby už jemu mesto nič neposielalo a ak sa nik nový neprihlásil, tak mesto vyhľadá v katastri a pošle upomienku. Vy to proste nahláste na mesto, nech je to v poriadku, ale keďže žiaden nedoplatok tam nebude, tak je to čisto formalita.

ivaha33
autor
15. feb 2024

@akvi zrovna som pozerala na kataster. Povodne bola polovica moja a polovica mamina ale ta ma exekuciu ktoru splaca dodnes. Starý rodicia ju vydedili a po smrti je cely dom moj ibaze nieje kvoli exekucii prepsany na mna. To sa stane po splatnosti. Takže je to teraz tak ze su dvaja majitelia. Mama a svokor