Neplatič nájomného a ďalšie možnosti.

woman21
22. mar 2020

Dobrý den,
Chcela by som opýtať že aké možnosti sú ak nájomca nechce platiť nájomné?
Naša situácia je nasledovná:
Máme nájomcu od februára 2017. Nájomná zmluva skončila vo februári 2020, takže teraz nemáme uzavretú nájomnú zmluva. Do novembra 2019 platil nájom riadne a včas, ale od decembra 2019 prestal platiť nájom, takže je nám dľžné o nájomné za obdobie december 2019- február 2020 a ako píšem nemá ani zmluvu.
On nechce odísť, vraví že chce tam ostať a uzavrieť dalšiu nájomnú zmluvu, slúbil že bude platiť, len teraz nemá peniaze ale sľúbil nám to už veľakrát...takže my k tomu neveríme, už nechceme s nou uzavrieť dalšiu nájomnú zmluvu.
Otázky by boli:
- Aké riešenia existujú aby sme vysťahovali neplatiča z bytu ak už ani zmluvu nemá (súd, polícia...?) A ako dlho to trvá kým podržíme takéto rozhodnutie?
- Kde máme možnosť žiadať od nájomcu nezaplatený nájom?
Máte s tým nejaké skúsenosti?

Dakujem za skúsenosti, rady

draik
22. mar 2020

Je tu o tom x ém. Najčistejšia cesta je vysťahovanie po rozhodnutí súdu, ale to je ne dlho. Sú ešte neštandardnejšie metódy vrátania podania trestného oznámenia. Neuhradená nájom musíte žalovať na súde.

nikolka1986
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zooeynka
22. mar 2020

@nikolka1986 predstavujessi to tak jednoducho....v realite by si to urobila ako?

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evittam
22. mar 2020

@draik To akože aj ked už skončila najomna zmluva tak bývalý najomca moze zostať v mojom byte ked nechcem? Na zaklade coho?

petulda333
22. mar 2020

Neviem ci to je realne, ale zavolala by som policiu a nech ju vyvedu. Ved je to cudzi clovek v tvojom byte. Ako to uz co je, zmluvu nema, neplati a este ju ani vyhnat nemozes? Otras

mondolina
22. mar 2020

Zavolať políciu, ktorá vyzve nájomcu aby sa vysťahoval, keď nebude reagovať ísť súd ( so všetkými papiermi), ktorý vydá rozhodnutie, keď napriek tomu neodíde jedna sa o marenie úradného rozhodnutia.

mondolina
22. mar 2020

@petulda333
Polícia môže vyzvať, ak tam bola zmluva, aj keď už neplatná, jedná sa o obchodno právny vzťah.

petulda333
22. mar 2020

@mondolina no ale obchod uz skoncil.. Ved uz mesiac je po zmluve. A mozno by sa policie zlakla a odisla. Ja by som to skusila

mondolina
22. mar 2020

@petulda333
Ako som písala polícia ju môže vyzvať, ak to nezaberie tak súd.

draik
22. mar 2020

@evittam
To síce nemôže, ale vlastník bytu ho nemôže vysťahovať, pretože to bolo jeho bydlisko a má tam veci. To píšem o štandardnom postupe.

@mondolina
Polícia s tým nič nemám, pokým nebude mať vlastník vykonateľné rozhodnutie súdu. Ak už , tak podať trestné oznámenie, keďže užívanie bytu bez právneho dôvodu je trestný čin.

evittam
22. mar 2020

@draik No ale je hadam povinny sa vysťahovať, nie?

clarke
22. mar 2020

Však máš kľúče od bytu napochodovat tam spraviť bordel... Keď nepomôže zbaliť jej veci a vymeniť zámku a máš pokoj...

draik
22. mar 2020

@evittam
To síce áno, ale ak tak dobrovoľne neurobí, tak nemôže ho vysťahovať vlastník.
Rovnako, ako keď si niekto požičal z banky bežný malý spotrebák bez zálohu a spol., nemôže prísť banka a zobrať mu napríklad auto.

evittam
22. mar 2020

@draik No pekne. Akoze teraz čakať kym sa sud rozhýbe -povedzme polroka a viac? Bez peňazí a s cudzím clovekom v mojom byte. No super zakony

zooeynka
22. mar 2020

@evittam a kto ho prinuti sa vystahovat? Ak policia bude jednat az na zakl.sudneho rozhodnutia(co nebude zo dna na den). Jedine bezkrki Iľja a Alexej, ktorim das po 100€ kazdemu a oni si uz s najomnikom poradia....smutne, ale toto zabera vzdy.

evittam
22. mar 2020

@zooeynka Ved ja rozumiem. 😉

mondolina
22. mar 2020

@draik
Polícia s tým bez súdu síce nezmôže nič, ale pani bude mať aspoň potvrdenie, že sa snažila situáciu riešiť ešte pred použitím súdu.
Veľa x pomôže keď polícia vysvetlí, ako budú veci prebiehať keď sa dobrovoľne nevysťahuje( bude napr platiť súdne trovy).

mondolina
22. mar 2020

Raz som čítala tuším tu na MK, že k neplatičovi nasťahovali nejaké individuum, ktoré mu znepríjemňovalo naschvál život...potom sa už vysťahoval aj sám.

lentilkaxxx
22. mar 2020

@mondolina kedysi kamarátov známy dal odpojiť elektriku, plyn a vysadil okná, lebo "ich davajú reklamovat, zle tesnia". Dotyční až po tomto vypadli, lebo nemali svoj komfort. Dovtedy sa len smiali

mondolina
22. mar 2020

@draik
Ten TČ mi tam nesedí, keďže sa tam nasťahovala na základe zmluvy, aj keď momentálne už skončila.

draik
22. mar 2020

@mondolina
Práve preto je v skutkovej podstate spojka "alebo"

@evittam
To je problém toho, že tu nefungujú poriadne súdy, nie chyba toho ustanovenia.

evittam
22. mar 2020

@draik Tak to mi ju úplne jasné.👍😉

lenkakravcova
22. mar 2020

@woman21 A keby ste ich požiadali aby odišli, následne ak neodidu vybrali vchodové dvere? 🚪 Je to váš byt, môžete povedať ze rekonstruujete a nájomca tam už nemá čo robiť = nemá platnu nájomnú zmluvu, defacto tam už nemá bývať.

woman21
autor
26. mar 2020

@draik dakujem

woman21
autor
26. mar 2020

@petulda333 No práve preto sa pýtam že aké sú skúsenosti...aj ja som myslela že ide to lahko, ale v praxi je to dosť zložité...zákony asi lepšie chránia nájomcu ako nájomníka..hlavne teraz že prišiel aj koronavírus..exekúcie zastavia bohvie že dokedy

woman21
autor
26. mar 2020

@evittam No uvažovali sme aj nad tým že odpojíme elektrinu a plyn..aby aspon nerobil velky účet...znovupripojenie tiež stoja nejaké peniaze ale taký človek ktorí neplatí môže urobiť aj velky účet...ved myslí že on to nemusí potom zaplatiť...a možno že by hned vystahoval..bolo by to radikalne riešenie, zatial sme to neurobili ale no neviem...

zooeynka
27. mar 2020

@woman21 zariadenie bytu je vase? Co tak tam prist a priste odstahovat chladnicku, pracku...

zooeynka
27. mar 2020

@woman21 aha, vidim ze uz tu podobne rady zazneli, ale uplne top je zobrat vchodove dvere

woman21
autor
29. mar 2020

@zooeynka zariadenia sú jeho...ale vchodové dvere sú naše:D