Nemám ukončené štúdium a zamestnal som sa, kto bude platiť zdravotné poistenie ?

matuskok76
27. jan 2020

Prosim vas .
Mam otazku
Ked som ešte neukončil študium ale som už riadny zamestanenec , zo zmluvou a všetkym?
A ešte niesom evidovany na urade prace .
Budem platit zdravotne poistenie a všetko okolo toho sam ci zamestnavatel

moonlight1210
27. jan 2020

@matuskok76 ako riadny zamestnanec (na trvaly prac pomer) platis odvody ty i zamestnavatel. V takom pripade nezalezi na tom, ze si student.

Odvody ale neplatis ty osobne, ale ti ich stiahnu z platu a vsetko to odvadza zamestnavatel. Tebe uz ide len cista mzda (a stravenky, ak u nich davaju).

Proste fungujes ako kazdy bezny zamestnanec na zmluvu.

moonlight1210
27. jan 2020

@matuskok76 a samozrejme, ze sa tak deje az od prveho dna prac pomeru uvedeneho v zmluve. Az vtedy je zo starost zamestnavatela.

Ak vznikne nejaka pauza medzi ukoncenim skoly a nastupom do prace (aj jeden den), tak ten cas si doplatis zdravotne sam osobne. Nemusis kvoli tomu na urad prace. Ale zas na UP pokracujes ako poistenec statu, takze sa aj to oplati.
Uz si sam vyberies, ci sa budes vopred hlasit na UP alebo nie.

No a kym si student, tak si poistenec statu a zdravotne neplatis.

matuskok76
autor
27. jan 2020

@moonlight1210 čize ked som zamestany a som prihlaseny na školu stači teraz ist do ksoly vybavit si papiere na odhlasenie a dat to na urad prace aj zo zmluvou?

rachel36a
28. jan 2020

@matuskok76 a naco sa chces ist evidovat na urad orace ked si zamestnany?

liz_lemon
28. jan 2020

UP je pre nezamestnanych

moonlight1210
28. jan 2020

@matuskok76 napisem ti to takto a ty si uz vyber svoj pripad:

1. Zamestnal si sa a podpisal pracovnu zmluvu s nastupom do prace 1.2.2020. Nasledne zrusis studium k 15.2.2020. = nejdes na urad prace.

2. Zamestnal si sa a podpisal zmluvu s nastupom do prace 1.3.2020. Studium zrusis uz 15.2.2020. = mozes sa ist na tie dva tyzdne nahlasit na urad prace.
Alebo nemusis, len si doplatis zdravotne poistenie za tie dni. A popripade sa nahlasis na socialku na dobrovolne poistenie (nezabudni sa potom aj odhlasit).

Urad prace je moznost, nie podmienka, nie povinnost.

jankapepe
28. jan 2020

@matuskok76 zrejme chceš skončiť štúdium nástupom do práce. A úrad práce chápeš upsvar ako celok? Či?
Tak potom áno ak si bol študentom a boli na teba platené rodinné prídavky napr. Tak sa hlasis s dokladom o ukončení štúdia, zrusis poberanie dávok.....či budú chcieť zmluvu? Možno....zober zo sebou.

zarabajteraz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz