Nedostupnosť vlastného bývania pre mladých

andrejkap123
4. aug 2021

Mna celkom zaujima, ako sa vobec da zabezpečit vlastné bývanie v Bratislave (ano porovnavam hlavne mesto SR) ked garsonky (ano idem porovnavat novostavby) stoja 150 tisic eur, dvojizbove byty malé 40 metrové stoja 200+ a trojizbaky 250+? To som dala veru minimalne ceny. Ako sa to vobec da? Ked clovek musi mat nasetrene aspon aj tych 20%? Viete lebo len taka kuchyna stoji so spotrebicmi aj 6tisic a to nie je nejaka luxusna plus iný nábytok… jedna vstavana skrina povedzme tisic. Vsak pri malej garsonke to znamena mat 30tis vlastnych preboha len na hypotéku a povedzme 10tisic na zariadenie! A ano treba vlastne byvanie! Ako maju mat mladi deti v podnajmoch. A uz ani do satelitov sa neda ist byvat, vsak tam ceny tiez riadne porastli. A hlavne ked ma clovek pracu v meste nebude byvat hodinu a pol od nej. To naozaj ma clovek makat momentalne 15 rokov aby si nasetril a o 15 rokov zas budu ceny inde plus inflacia. A aj to si vedia nasetrit len ti lepsie zarabajuci. Pride mi to uz ako nerealna vec momentalne.

ivka225
4. aug 2021

@andrejkap123 Nezostáva nič iné, ako nájsť si prácu a bývanie inde. Manžel je rodený Bratislavčan a presne toto pred asi 15 rokmi musel urobiť. Je to vec ponuky a dopytu, presne tak by som sa mohla spýtať ako si ma čerstvý absolvent školy kupit najnovšie BMW.

kvetinka75
4. aug 2021

Máš 2 možnosti. Nájsť si dobrú prácu, byt v BA, zobrať úver a splácať ho 30 rokov alebo nájsť si niečo mimo BA, aspoň bývanie, zobrať si úver a splácať 15-20 rokov. Veľa ľudí dochádza do BA. Viem, že to nie je bohviečo, ale tam sú najlepšie platené miesta. Ak by sa ti podarilo nájsť dobrú prácu mimo BA, bližšie k bývaniu, bolo by to fajn. Bývanie sa dá zohnať mimo BA oveľa lacnejšie, s prácou je to už horšie. Ale pokiaľ nevyskúšaš...

iwesska
4. aug 2021

Ja len k tomu zariadovaniu...Cenu bytov nezmenis,ale zariadit si mozes aj skromnejsie. My nemame ani vstavane spotrebice,ani vstavanu skrinu,ani linku na mieru - vsetko mame vyskladane z Ikey a ostatne podla fin.moznosti. Sice nemame katalogovy byt,ale aspon za 8r.splatime hypoteku. Je to vec priorit,ci bude clovek zit nadstandardne a splacat do dochodku,alebo sa uskromni a co neda potom do splatok,da do noveho zariadenia.

viki_lv
4. aug 2021

Žiaľ bývanie je pre mladých stále viac nedostupnejsie presne pre tie dôvody, ktoré popisujes. Ale čakať 15 rokov a šetriť nie je rozumné riešenie, pretože za 15 rokov ani nechcem vedieť ako porastu ceny nehnuteľností a úspory znížia svoju hodnotu vplyvom inflácie. Resp. nikto nevie, čo sa za toľko rokov udeje, ale trend posledných 15r bol rast cien... Takže jedine dofinancovat drahým spotrebakom alebo cez pss. Tak to vidím ja. A po pár rokoch, keď už bude časť z úverov splatená a nehnuteľnosť opäť zvýši svoju hodnotu, zlúčiť sspotrebak a hypo.

janai1
4. aug 2021

@andrejkap123 no tak ono záleží asi na tom ako veľmi to chceš a čo si pre to ochotná urobiť 🙂 Ja mam dve práce aby som nasetrila na hypo, robím 25+ dní v mesiaci, je to o hubu, ale za to aby som mala vlastný dom mi to stojí 🤷‍♀️

guiseppinka
4. aug 2021

Vo svete su podnajmy uplne bezne. Kopec ludi ci uz mladych alebo starych tak byva. Dokonca byty sa prenajimu bez nabytku, niektore maju v kuchyni len 2platnicku a bateriu... Konkretne at ma zmluvu standardne 3 az 5 rokov...

annamalaga
4. aug 2021

Žiaľ dnes nemá každý na vlastné bývanie. Ani v zahraničí , tak bývajú v podnajmoch.

makova333
4. aug 2021

@andrejkap123 tak bud mas na novostavbu alebo nemas. Ak nemas, tak treba zlavnit z narokov a ist do strasich bytov. domov alebo byt v podnajme. Detto so zariadenim bytu. Ked namas 6.000 na linku na mieru, kupis Ikeu. Ja tiez chcem nový Lexus, ale nemam na neho tak jazdim na aute inej znacky. Preco by mal mat mlady clovek hned peniaze na novostavbu?

ciusinka
4. aug 2021

S tymi cenami bytov to ale nie je uplne tak, ako pises, resp. za tie ceny co pises su vacsinou novostavby, pripadne byty v nejakych lukrativnejsich castiach BA..Takze ono si treba urcit aj priority, jasne, ze ked chces novostavbu v Ruzinove, tak si zaplatis trochu ine peniaze ako za starsi byt niekde v Devinskej..Takze aj nad tym sa treba zamysliet..

jumama
4. aug 2021

Ale ved nikdy to nebolo inak. Ja mam 45 a tiez sme takto najprv x rokov pracovali a deti sme mali neskor ako nasi rodicia aj o 10 rokov. V mojej generacii to takto ma strasne vela mojich kamaratov, ze nemali deti hned v 20-24 rokoch... Ak jeden z paru nema byt po rodicoch, babke co ja viem kom, tak vlastne byvanie tak rychlo nie je.

vanda323
4. aug 2021

@andrejkap123 Áno, je to presne tak ako píšeš, je to o hubu. Čoraz viac nedostupnejsie byty pre mladé rodiny. Niekedy si byt mohol kúpiť aj človek z chudobnejších pomerov. Mám známych ktorý majú jedno dieťa, on pracuje v pásovej výrobe v BA. Ona je momentálne na materskej. Pred tým pracovala ako predavačka. Pre nich je úplne nereálne vziať si hypo. Pretože by to neutiahli. Bývajú v jednoizbovom byte v BA. A už ten nájom je pre nich len tak tak. Ja síce niesom z BA, ale u nás tiež niesu úplne najlacnejšie byty. Keď sme kupovali byť čosi sme mali našetrené, čosi dala rodina, tak sa to asi aj dnes rieši že veľa rodina mladým pomôže. A 20 percent bolo raz dva. Hypo budeme splácať s Božou pomocou ešte 30 rokov...teda ak chces byt, a chces ho hneď tak najrozumnejšie je dofinancovanie, z pss tých 20 percent. Ako ti už vyššie kocky radili, viem že sa to tak teraz robí lebo nám to finančný poradca navrhol tiež. Bude to asi trošku vyššia splátka potom aj psa, aj hypo. Noa zariadenie? Kuchyňa za 6000 litrov není luxus , no dá sa vyskladať aj lacnejšia.Ja mám kuchynskú linku z Merkury Market za 700 eur a je krásna. Není to tip top kvalita no keď si nasetrim a táto sa opotrebuje kúpi sa nová...spotrebiče vstavané nemám. A aj tak mám krásnu kuchyňu a hlavne slúži tomu čomu má.

ajka0207
4. aug 2021

@andrejkap123 pokiaľ máš dobrý príjem, tak sa tých 20 percent dá riešiť rôznymi spotrebnymi úvermi. A je v celku normálne že v novostavbe prvé roky bývam v poloprázdnom byte s darovanym nábytkom. Ja mám päť rokov od vysokej školy a mám spolužiakov čo kupujú byty aj v BA, takže určite sa to dá. Ale novostavba a s novým vstavaným nábytkom je pre mladú rodinu šialene veľký luxus, bohužiaľ.

ajka0207
4. aug 2021

@guiseppinka tak ale zas aj systém prenajimania bytov je v zahraničí úplne inde ako u nás. Tie nájmy nie sú také vysoké a ako píšeš zmluvy na dlhú dobu. Často prenajima mesto alebo nejaký veľkopodnikateľ, kdežto u nás prenajíma väčšinou bežný človek ktorý má jeden, dva byty "navyše". Právne je to ošetrené biedne a nikdy nevieš čo tomu prenajímateľovi skrsne v hlave

evalin88
4. aug 2021

@andrejkap123 partner byval pocas vysokej aj dalej roky pocas prace s dvoma spoluziakmi z VŠ v podnajme. Delili sa o 1 izbu aby znižili naklady. ( fakt kazdy mal len postel a priestor na oblecenie. Tak zil aj do 30 rokov v centre BA. Našetrili a brali hipo každý na vlastny byt.

kristiii
4. aug 2021

@andrejkap123 a prečo porovnávať hneď novostavby? Prečo by mal mať mladý človek hneď na to najlepšie (aj keď o tom, či je novostavba to najlepšie, by sa dalo tiež diskutovať), povedzme teda na to najdrahsie. Linka za 6000? Toľko stalo zariadenie celého môjho trojizbáku s tým, že si postupne našetrím na kvalitnejší nábytok. A čuduj sa svete, našetrené by som už aj mala, ale všetky tie lacné veci sú aj po piatich rokoch ako nové. Možno by stačilo troška skromnosti a hneď by sa ti zdal svet krajší.

tayla
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
guiseppinka
4. aug 2021

@ajka0207 konkretne u nas maju mesta malo bytov a su v dezolatnom stave, nehovoriac o tom, ze energeticky su sialene narocne... Kamoska byvala v jednom takom, kazdy rok mali vyse 500e nedoplatok za elektriku, vyse 5000 kwh natahanych, v byte kosa neskutocna... Vyhoda je, ze je vela firiem, ktore stavaju druzstevne byty. Aj ja v takom byvam... Byt je zariadeny nami, lebo to bolo novostavba... Skoda, ze take nieco uz nie je aj na svk.. hned by bolo byvanie dostupnejsie

eeffka
4. aug 2021

@andrejkap123 toto je presne zmyslanie mladych, vsetko hned a takoj. Pozerala som byty v BA ( som z KE) v Bratislava 3, sa da najst 40m byt ( neriesim ci je 1 ci 1,5 izvak ) za 100k, to sa myslim da, aj dojazdom aj cenovo na zaciatok, ba aj mlada rodina sa v tom vie uskromnit. Na aku perinu mam takou sa prikryvam. a ze linka za 6tis? si sa musela zblaznit za 1000 mas z ikei aj so spotrebicmi zaklad a zvysok az si najdes sponzora 🙈 a ked to prezeniem tak kuchynu mam ja na chate teraz za platnicka 26+minirura 44, jeden stary stol na ktorom to mam polozene zadarmo

elizabet173
4. aug 2021

@kristiii úplne s tebou súhlasím, mať všetko a hneď, aby sa dali pridávať fotografie na sociálne siete. Nevadí, že budeme ďalších 30 rokov živoriť, ale zľaviť zo svojich nárokov ani za svet.

tyrkysova_kobyla
4. aug 2021

Da sa to, pokial ma clovek na to prijem. Ja s muzom pracujeme v IT sfere, kupovali sme byt v BA hned po VS, nie novostavbu. Tych 20 % sme nemali nasetrenych, brali sme pozicku. A zariadovali sme postupne

hviera81
4. aug 2021

11 rokov som byvala v podnajmoch a az potom mam vlastny byt. a teda nie novostavbu. moznosti su. rodicia tiez urcite pomozu. a teda kuchynsku linka naozaj nemusis mat za 6tisic. my mame z ikei za 700 eur a podotykam ze to nie je to najlacnejsie co tam mali (myslim ze v sconte a tychto su este lacnejsie, a menej kvalitnejsie). inak asi rok sme zili so starou kuchynskou linkou co tu mali, taka ta fakt najlacnejsia, ale potrebovali sme sa trochu finance dat dokopy po kupe a potom sme az vymenili.
mala som stastie ze vstavane skrine tu boli. nie su najkvalitnejsie, raz ich budem musiet vymenit, ale aspon to nebude vsetko naraz.

falbala132
4. aug 2021

nuz je to ozaj strasne ako sli ceny hore, tiez len sledujem s otvorenymi ustami, ja som kupovala 2 izbak v novostavbe v Ruzinove pred 6 rokmi za necelych 90 tisic, keby som to vtedy vedela, co sa stane s trhom, kupila by som urcite vacsi byt.

kuko55
4. aug 2021

Presne si trafila klinec po hlavičke!!!!!!!!toto sa aj ja pýtam....nezaistit sa a pretĺkať sa po podnajmoch to je pre mňa symbol neúspechu......až hrôzy.....na druhej strane sa čudujem aj tu na mk koľkí sa prezentujú úžasným bývaním, napr. Som si všimla jednu maminu ktorá sa veľmi prezentuje ako mama blogerka je na MD s dieťaťom, muž robí robotníka v BA a prešli z bytu do domu a pritom si kupuje zbytočnosti (ma nejakú zbierku) aj malej nie lacné oblečenie od napr.Vtacatko...pritom maminka ma okolo 25rokov.....muž má ešte koníček tuším hokej.....
.....to sa pýtam ako sa to dá v BA 🤔🤔🤔🤔🤔 😉😉fakt nie v zlom, ale úprimne nechápem😇😇😇

eeffka
4. aug 2021

@kuko55 ak ta to potesi uz to dorazilo aj do KE, mame ti ceny ako nikdy 1izb pod 100, 2izbak 120, 3izb 150, 4izb 170tis a to hovorim o standardnom sidliskovom panelaku mimo centra

liljana
4. aug 2021

Vsetko je relativne. Situacia sa az tak nezmenila. 10-15 rokov neboli hypoteky, resp. len zacinali a ludia sli najskor do podnajmu, setrili, kupili si s pomocou rodiny mensi byt, vymenili za vacsi, zdedili,... Tiez museli cakat.
Prave dostupnost a lacnost hypotek, ze si ju donedavna mohol zobrat hocikto bez eur na ucte plus tlacenie penazi, vyhnala ceny nehnutelnosti nahor.
Da sa ist na dedinu, kupit stary dom, prerobit,... Na druhej strane, ked splatite drahy byt v Ba, po splateni ho predate. Viete z toho postavit pekny dom v dedine 20km dalej a este vam zostane.

0silvia0
4. aug 2021

@kuko55 veď sa spýtaj priamo tej maminy, možno prezradí😎 ak myslíme tú istú, tak stále robí testovačky a pod., tak si asi tým nejako privyrába...

eeffka
4. aug 2021

@kuko55 este som zabudla ze kto to kupuje? no napr moji kolegovia mladi po skole ( IT sektor), citujem "on sa nebude tlacit v 2izbaku" sam, bez frajerky a dietata 🙂 ok kup si 3ku a splacaj este na dochodku .

kuko55
4. aug 2021

@eeffka viem sledujem to, presne tam nás chcú dostať, prachati budú skupovať a my do podnajmov🙈🙈o 30 rokov nerátam so žiadnym dôchodkom takže si neviem predstaviť z čoho tí ľudia budú platiť drahé podnájmy, keďže ich cena bude stúpať úmerne s cenami bytov.....to si fakt neviem predstaviť....zabezpečím sa pre môj dôchodok a pre to aby deti po mne dedili.....inak to "poteši" nechápem prečo si napísala 😏

eeffka
4. aug 2021

@kuko55 "potesi" samozrejme malo byt, ja som kosicanka, cize ked mam takto sprosto povedat podedim co to v KE, ale ludia co sa pristahuju za pracou a kupuju tie predrazene byty raz zaplacu. Napr viem o ludoch co byvaju v PO, ba dokonca v Spiskej a dochadzaju denne vlakom, lebo im to financne je takto lepsie ( pocas HO a korony ani nehovorim) podnajmy v KE prazdne

kuko55
4. aug 2021

@0silvia0 hej dakedy maminy na md skladali perá, neviem či si to ešte pamätáme, x rokov dozadu,možno aj 20😂😂....prosto ju som uviedla ako príklad, keďže išla s kožou na trh a vidí to každý komu to vybehne na "vybrali sme"...pre mňa je to záhada...toho že aj okolie BA v konštelácii (robotník a žena na MD,teda už RD) je možné ísť do domu a žiť si nadštandardne...