Nedoplatok za vodu

30. máj 2024

Ahojte,prišlo mi vyúčtovanie a mám nedoplatok za teplú vodu, ktorej sme minuli 33,3 M3 a za studenú vodu,ktorej sme minuli 54,8 M3. Sme v domácnosti len ja a dcéra. Je to veľmi veľa vody pre dve osoby? Koľko miniete vy? Lebo to bola stovka nedoplatok,tak ma zaujíma či fakt tak plytvame...

andrejka2424
30. máj 2024

Ahoj, my sme mali za teplú vodu nedoplatok 120 eur. Sme traja a 23,2 M3. Sprcha samozrejme každý deň, vaňu nemáme a ani umývačku riadu.

autor
30. máj 2024

@andrejka2424 ďakujem, tak ste traja a o 10 M3 ste minuli menej ako my dve. Takže musím asi viac šetriť a dohliadnuť aj na dcéru...

andrejka2424
30. máj 2024

Popravde, aj my chceme trochu šetriť, nikdy sme nemali nedoplatky takéto. Syn napr.navrhol, že v tábore sa mohli sprchovať max 1 minútu. Možno niečo podobné skúsime. 😉
Vlastne min.rok sme minuli ešte viac tej vody -25,5 , takže sa nám podarilo ušetriť, len asi cena išla hore.

autor
30. máj 2024

@andrejka2424 musím pozrieť ako sme boli návrhom minulý rok. A fakt trochu menej míňať...

anjelok
30. máj 2024

My sme 4, studena voda 112, tepla 73

egonsk
30. máj 2024

mozno keby si platila ako ja za vyvoz zumpy 90eur za 8 kubikov (a to mam este super cenu, sused plati 140eur), mozno by si znizila spotrebu. Ale aktualne v 2 mam spotrebu 100-120 kubikov v RD. Ked som byval v byte v meste, bola spotreba cca 120m3 studenej a 80m3 teplej rocne, tiez pri 2 ludoch. 😁

marticka85po
30. máj 2024

My sme traja a minuli sme 38m³ za teplu a 80m³ studenej. Ale je pravda ze perieme kazdy druhy den a mame aj umyvacku. Mali sme nedoplatok za teplu aj studenu, ale zas velky preplatok za kurenie.teda sa to pekne vyrovnalo na nulu

autor
30. máj 2024

@marticka85po kúrenie som mala rozdiel šesť eur. My tiež veľa periem, budem sa to snažiť trochu znížiť,lebo oproti minulému roku sme minuli Viac,ale zas nemienim ísť do extrémov kvôli tomu🤣

domireb
30. máj 2024

Neviem v kubikoch, ale nedoplatok za vodu bol vyse 600€ (za kurenie 200 preplatok). Ano, vela sa u nas perie, umyvacka, dcera este plienkova, tak kazde kako sa chodi umyvat do vane... Minuly rok sme mali nedoplatok tiez okolo 200€, ale ta suma tento rok nam riadne vyvalila oci.

anjelicek26
30. máj 2024

My mame v sprche presypacie hodiny.. chalani sa sprchuje po tréningu každý deň, mala si dáva vanu, to by bola neúnosné spotreba,ked sú tam schopný stat aj desať minút pod tečúcou vodou..

evka52
30. máj 2024

Taká otázka máte umývačku riadu? My sme mali nedoplatky kým sme ju nemali a umývali ručne, tak tým sa minulo veľa teplej vody.. potom čo sme začali používať umývačku sme mali preplatok 😊

dame2
30. máj 2024

My platíme len studenú (na ohrev máme vlastný bojler) a minuli sme jej 88m³. Boli sme minulý rok dvaja dospelý + jedno malé dieťa.

autor
30. máj 2024

@domireb aj mne vypadli oči,minulý rok som mala nedoplatok 20 eur,teraz 150

autor
30. máj 2024

@anjelicek26 aj dcéra sa normálne kúpe jazdy večer,ja si dávam sprchu,musím ju asi kontrolovať koľko tam ma tej vody.

autor
30. máj 2024

@evka52 nie,nemám. Chcela by som ale vôbec ju nemám kde dať. Umývam pod tečúcou vodou,viem že aj tu sa dá ubrať spotreba

maminkadeticiek
30. máj 2024

@anjelicek26 smiem vediet ake presypacie hodiny a ako to u vas v praxi funguje?

ptvw
30. máj 2024

@andrejka2424 1 minútu? Co si umyje za 1 minútu to je extrém fu ....ja sa sprchujem normálne cca 15-20 minút ak si umývam aj vlasy

maminkadeticiek
30. máj 2024

Ja si myslim,ze je to velmi vela.Sme 4.Mali sme SV 70,49,TV 27,7.Nemozem povedat ze vyslovene setrime vodou,ze by sme sa obmedzovali,v ziadnom pripade,len pouzivame vodu rozumne.Vsetci sa sprchujeme denne,navyse mame aj vanu,ktory deckam cez vikend napustim,samozrejme aj my,ale nie do plna nikto.Mladsie dieta osprchujem za minutu,starsie neustale upozornujem k rozumnemu zaobchadzaniu s vodou.Spotreba je zodpovednost nas vsetkych,uz aj mladsie dieta ma niekedy upozorni "mami,pre koho sa tam svieti 😁🤭" a zahanbi ma.Voda nesmie tiect nadarmo,prisilno.Mame umyvacku,ta ide denne,niekedy aj 2x,samoska pracka pri 4 ludoch asi tak 3 varky za vikend.Ale platim zalohove platby vzdy radsej viac ako menej,ono sa mi tie peniaze na jar vzdy siknu.Rovnako sa spravam aj k radiatorom,v zime v trickach s kratkym rukavom nechodime,zacnem kurit az ked teplota naozaj vyrazne klesne.A vysledok ma velmi potesil,nikdy sme nemali taky velky preplatok ako tento rok.

maminkadeticiek
30. máj 2024

@ptvw Tak je rozdiel ci ti tych 15-20 minut stale na teba tecie voda alebo nie.Lebo ak ano,tak to je naozaj zataz na penazenku a neekologicke.My sa namocime,kym sa namydlime vodu vypneme a potom zapneme ked sa umyvame.Takto vediem aj o e deti,aj manzela,lebo teda co sa tyka setrenia energii naozaj doma vela rozumu nepobral,ale uz si sam uvedomil a vzil.

ptvw
30. máj 2024

@maminkadeticiek tečie lebo len 10 min si oplachujem vlasy, mne to príde potom ze som není umyta a cítim sa nechutne ak sa dosť dlho neoplachujem, je to pre mňa fujky ak sa poriadne neumyjem, bohužiaľ tak to mam JA,

zuzinabila
30. máj 2024

Ked vychadzam z tvojej spotreby(nedoplatok / preplatok zavisi od preddavkovych platieb,takze to s inymi neporovnavaj,skor ta spotreba),vychadza mi,ze na osobu na mesiac ste priemerne minuli 3,75 m3?dobre ratam? Ak je to tak,asi ozaj plytvate.priemerna spotteba na clo eka sa pohybuje 2,6-2,7 m3 mesacne.my sme v tomto rozmedzi na osobu a to mam niekedy dojem,ze plytvame🙂

andrejka2424
30. máj 2024

@ptvw Tak ja si fakt neviem predstaviť,čo by som tam 15 minút mala robiť.Zvyknem to stihnúť si zs 5-8 min.

zuzinabila
30. máj 2024

@anjelok fu,vy mate riadnu spotrebu🙂ratala si na osobu/mesiac?mne to vychadza dost nadpriemer.

ptvw
30. máj 2024

@andrejka2424 a taky je život ty si ty , ja som ja 🙂

candii
30. máj 2024

My sme štyria. 2i byt. Za studenú vodu cca 50m3 a teplá voda cca 40m3 .. mesačne platím za teplú vodu 70€ a za studenú 30€. Este nemám vyuctovanie ale minulý rok sme mali cez 500€ preplatok

sima234
30. máj 2024

Sme dvaja a približne tak isto máme aj studenú aj teplú vodu a mali sme preplatok. Treba asi zvýšiť zálohové platby.

lukbe
30. máj 2024

My sme traja, sem tam navstevy, minuli sme asi toľko, čo ty. Bud šetriť alebo si dat vyššie platby.

autor
30. máj 2024

Ďakujem všetkým za reakcie. Takže ako prvé kúpim perlátor na batériu. Neviete či to je viac rozmerov alebo je to univerzálne?

sovica
30. máj 2024

@autorka, odhadovaná priemerná spotreba vody na osobu/deň je 100 l. Ak dobre počítam, mali ste teda spotrebu vody za rok vyššiu o ca 16 m³ (ak berieme priemer). Ja si myslím, že to bude hlavne tým ručným umývaním riadu. Kým umývačka na jeden cyklus minie ca 10-15l vody, ručným umývaním pod tečúcou vodou minieš v prieme o 40-50l viac (pri rovnakom množstve riadu).