Nedoplatok za ročneé zúčtovanie zdravotného poistenia

wiolette
1. okt 2024

Našla by som tu pomoc a vysvetlenie od niekoho kto sa vyzná v daniach a poisteniach?
Som zamestnaná a prenajímam byt, bez živnosti, som zaregistrovaná na daňovom úrade. V roku 2023 za rok 2022 som podala daňové priznanie a vyšla mi nejaká čiastka zaplatiť daň. Všetko ok. Tento rok mi za rok 2023 okrem daňového pribudlo zaplatiť aj do zdravotnej poisťovne 340€. Píše sa tam, že zo samostatnej zárobkovej činnosti. Lenže to nie som, nič som za ten rok nemenila. Moja ekonómka mi tvrdila, že to mám zaplatiť a keď som sa pýtala prečo mi nedoplatok min.rok neprišiel, vraj to môže byť preto lebo som bola tento rok PN niekoľko krát a vznikol nedoplatok, no ja som sa na viacerých portáloch dočítala že žiadne odvody do zdravotnej sa neplatia ak nie som SZČO, platí to za mňa zamestnávateľ. Ďakujem za vysvetlenie

abbey1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zic
1. okt 2024

@abbey1 odvody pri prenajme sa neplatia...

zic
1. okt 2024

@wiolette urcite by som zavolal do poistovne... tam ti presne povedia kde to vzali. Byvalo toto zuctovanie ak sa ti menila vyska prijmu pocas roka (ak si prekrocila nejaku ciastku, alebo si klesla aspon v 1 mesiaci pod nejaku ciastku)... lrn ne divne, ze teda zo zavislej cinnosti... volaj poistovnu, budes mudrejsia... a teda uctovnicka nic moc... poradit by mohla lepsie...

siska53
2. okt 2024

@wiolette tak potom ti vyplnila zle uctovnicka danove priznanie. Z prenajmu sa ZP neplati. Len dan.

wiolette
autor
2. okt 2024

@zic v poisťovni dali ruky preč ze nie to si mam vybavit na danovom, preco je to tak ze oni len pouzili nejake číslo z daňového a nevedela mi tiez povedat preco jeden rok som neplatila druhy ano, ale ze plati sa stale ak prekrocim nejaku ciastku, co mi tiez nedava zmysel kedze velky rozdiel tam nebol

wiolette
autor
2. okt 2024

@siska53 najskôr

zic
2. okt 2024

@wiolette takto - ten pohyb nezalezi aky je velky, ide o prekrocenie presnej zakonnej sumy. Neviem presne cislo, ale v principe nech by to bolo 1500 eur (urcite je to ina suma). Tak staci, ze 11x dostanes 1499 eur na vyplatu a raz 1501 alebo opacne... mala by si skoro cely rok 1600 a raz by si mala 1450 tak uz dostanes rocne zuctovanie (bud nedoplatok alebo preplatok). Len je teda divne, ze tam pisali, ze je to zo samostatnej zarobkovej cinnosti... tak sa spytaj este raz uctovnicky co tam dala...

wiolette
autor
2. okt 2024

@zic ale nie to mi vysvetlili v zdravotke ze inu kolonku nemali tak len aby som vedela ze to je nedoplatok z inej činnosti ako zo zamestnania:D

simca06022011
2. okt 2024

bez papierov sa neda radit, ja som to uz vcera hladala, ale ja som veru nikde nenasla ze by sa z prenajmu neplatilo zp (nemas povinnost platit PREDDAVKY na zp, kedze si zamestnana), naslo mi ze sa neplati sp. AK niekto ma overeny zdroj k tomuto, s informaciami, tam mi to prosim kludne posunte, poucim sa rada.

Cisto teoreticky rozdiel moze urobit ot, ze jeden rok si mala odvedenych viac odvodov, dalsi nie.. Bohuzial sa nevenujem takymto danovym/odvodovym srandickam, tak ani som velmi nechcela pisat sem, ale tak aspon trochu skusim:
- urcite si vyber rocne zuctovanie tento rok a minuly a porovnaj si to kde je rozdiel a rovnako aj danove prizania - naozaj toprelistuj a porovnaj, tam je viac moznosti ako tato situacia mohla nastat. Viac odvedenych odvodov minuly rok, ine sumy a pod... = najdes rozdiely, zle vypisane kolonky = resp inak a potom reklamuj u uctovnicky. Raz si sa jej pytala, a neriesila, nechod tam nepripravena.

CO sa tyka szco... tak v DP je prenajom ( § 6 ods. 3 ) v tabulke szco, v podsate tento prijem spada TAM, je to prijem fyzickej osoby, nie je nutne mat zivnostenske opravnenie, nie si uctovna jednotka, staci proste byt registrovany na DU. A v RZZP nie je extra kolonka na tieto pripady myslim a rovno sa to taha zo szco tam do szco, lebo naozaj nikde som nenasla ze je to oslobodene od ZP.

zic
2. okt 2024

@simca06022011
mas pravdu, ze dopatrat sa "zdroja" sa mi nejak nedari. I ked "vsetci o tom pisu", ze sa neplati. Najblizsie k nejakemu tvrdeniu som sa dopracoval tu:
"V súlade s aktuálnym znením Zákona o zdravotnom poistení a Zákona o sociálnom poistení sa príjem z prenájmu nehnuteľnosti nepovažuje za zárobkovú činnosť, ktorá by podliehala odvodom na zdravotné a sociálne poistenie."
https://www.najpravo.sk/clanky/prenajimate-nehn....

Sam si pamatam, ze platilo sa asi 4 mesiace ked to zaviedol a zrusil Mihal (Radicova)...

Tak by som nejako predpokladal, ze sa teda neplati (verim, ze overene stranky by nekecali 🙂

Podľa súčasne platného zákona o sociálnom poistení č. 461/2003 Z. z. príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 3 ZDP sa nepovažuje za príjem z podnikania a tento príjem nepodlieha povinnosti odvodu do poisťovní.

https://www.danovecentrum.sk/cely/odborny-clano...

simca06022011
2. okt 2024

@zic to najpravo o tom iba hovorí z nič a kopa je takých stránok.
Daňové centrum tam absolútne o ZP nič nevidím takto narýchlo.. proste nie.
Okopirovane = zase len sociálne poistenie. Podľa zákona o soc poisteni.. v zákone o zdravotnom som to nevidela ale teda tiež som to len rýchlo prebehla.

Ja by som to riesila ako som napísala.. ak je niekde problém/ rozdiel, musí to byť vidno v daňovom a rzzp... neexistuje ze nie... ak ten príjem je v kolonke szco teraz, bol tam aj minulý rok... podľa paragrafu je to zaradené správne... ono je to v rzzp podľa tabuliek z daňového priznania potiahnuté, to.si nerozhodne poisťovňa ze teraz to pôjde tam ☺️ ja sa zajtra spýtam kolegyne 😂 lebo teraz už mi to nedá spat aj ked som presvedcena o tom ze to ma vysvetlenie logicke 😂 A najviac ma zaráža ze včera som to ani na stránkach zdravotky nevidela. Proste na co informovať. Urobia rzzp a len platte...