Nedoplatok v podnájme

lola244
27. máj 2024

Dobrý deň,
žijeme s priateľom vyše dvoch rokov v podnájme a tento rok sme dostali vysoký nedoplatok. Začiatkom roka prišiel majiteľ, že nám dvíha nájom, hlavne kvôli zdražovaniu a že bude platiť vyššie zálohové platby. V zmluve máme uvedenú sumu 150€ a od začiatku roka platíme 175€. Majiteľ nám poskytol vyúčtovanie, lenže sme si všimli, že má v byte nahlásenú iba jednu osobu a zálohové platby sú nižšie ako mu platíme my a tým pádom vznikol nedoplatok. Samozrejme, že sme nedoplatok uhradili, veď v byte žijeme, tak aj míňame energie. Lenže z môjho pohľadu sa jedná o podvod, je to vôbec v medziach zákona? Ako máme ďalej postupovať a jednať s majiteľom?

savoya
27. máj 2024

No tak ho chodte udat vy bonzaci

colsami
27. máj 2024

Ano, je to nefer ak mate nahlasenu len jednu osobu, tym padom na vas pekne usetril.
Toto ste sice mali mat overene pred podpisom zmluvy, co ako platite a ako ste nahlaseni, vidim z Tvojich slov ze natahovat sa s nim mozno nemienite, ale minimalne je na mieste hned vyriesit tuto skutocnost, takze cim skor to mat spravne zakomponovane v zmluva a spravne nahlasene na bytovom. Inak sa to bude opakovat = smola pre vas.

Medze zakona su jedna vec (ste oficialne nahlaseni?) druha vec ze ida aj o vase pochybenie ze ste si neoverili co presne platite a podpisujete.

Drzim palce, zial toto bezna vec v podnajmoch so spekulantmi majitelmi.

petracandle
27. máj 2024

@savoya prečo bonzáci?! 🤦‍♀️ ved nejde o to, že nedoprajú chudákovi majiteľovi ale, že na základe toho príde nedoplatok, ktorý musia uhradiť nájomníci. Keby sú vyššie zálohové platby a na 2 osoby tak by im prišiel preplatok. Takto majiteľ šetrí na úkor nájomníkov. To je podľa teba v poriadku??

taynee
27. máj 2024

Normálne to s ním otvorte, že ste v byte dvaja a platíte vyššie preddavkové platby, ako vám komunikoval.

aliziana
27. máj 2024

@lola244 ale zas keby mal nahlasene 2 osoby, tak ma aj vyssie zalohove platby, cize aj Vase najomne by bolo vyssie...

lola244
autor
27. máj 2024

colsami, máš pravdu, naťahovať sa s nimi je zbytočné. Je to náš prvý podnájom a vraví sa, že človek sa učí na vlastných chybách. V budúcnosti sa budeme takýchto chýb vyvarovať...

maranco
27. máj 2024

@lola244 nemáš v zmluve rozdelené koľko je nájomné jemu a koľko platíte preddavky za energie?
a on tú sumu čo mu platíte za energie nezaplatí celú, ale necháva si z nej a potom máte nedoplatok?

lola244
autor
27. máj 2024

@maranco v zmluve to máme rozdelené...175€ je na energie a on platí menej, ako mu platíme my. Presne ako ste napísali

lola244
autor
27. máj 2024

@aliziana veď nám zdvihol nájomné, od začiatku roka platíme viac

maranco
27. máj 2024

@lola244 tak potom jemu nedávať žiadne 175€ na energie, ale posielať to priamo na účet bytového správcu
aj preplatok ti potom vrátia na tvoj účet, z ktorého sa platilo

katkup
27. máj 2024

@aliziana presne tak...vobec vas nijak neobtiahol, to skor susedov

katkup
27. máj 2024

@maranco bohuzial tak to nefunguje ;)

maranco
27. máj 2024

@katkup prečo by to nefungovalo? správca domu neskúma z akého účtu príde platba, ak je správny variabilný symbol platba sa pripíše za ten konkrétny byt

katkup
27. máj 2024

@maranco urcite ako majitel by som s tym nesuhlasila, ani aby si najomnici platili energie...lebo kludne najomnici by x mesiacov neplatili a jedneho dna by zdrhli z bytu a co by potom s tymi nedoplatkami by robil majitel? v zivote by uz ich nikde nenasiel a ani peniaze :(

savoya
27. máj 2024

Presne

zuzanaete
27. máj 2024

Nedoplatok ste nemali automaticky uhradit, ale az po vyjasneni. Platby 175€ budu zohladnene az v dalsom roku. Teraz je vyuctovanie za 2023. Co presne zahrna tych 150? Ako mate dohodnutu elektriku a plyn? Nabuduce trvajte na presnom rozpisani jednotlivych poloziek a dohadujte realne sumu. V zavere je jedno, kolko presne plati majitel. Vy si mate ratat podla zmluvy, ale musi to byt presne dohodnute. Ak nie su veci presne dohodnute, tak sa tazko veci riesia.

gabrielkaa
27. máj 2024

@maranco ja tiež žijem v prenajatom byte, máme to presne takto. Zmluvy s elektrárňami, plynárňami sú priamo na moje meno. Nedoplatok sa bude vymáhať odo mňa ako osoby, takisto preplatok bude vrátený mne. Neviem prečo by to takto nemohlo fungovať

zuzanaete
27. máj 2024

@gabrielkaa Moze to aj takto fungovat. Len prenajimatel ide do rizika, ze najomca nebude platit a byt odpoja. Znovu zapojenie nie je zadarmo a domahat sa u nas nieco na sudoch je na dlho. Vsetko je vec dohody a serioznosti na obidvoch stranach.

katkup
27. máj 2024

@gabrielkaa majitel ide do rizika - idem do teoretickej roviny- lebo mozete prestat platit - jeho byt odpoja a kym ho pripoja, tak to trva aj mesiac, tym padom neprenajimatelny byt a stoji znovapripojenie stoji cca 50-100e

katkup
27. máj 2024

@zuzanaete naraz sme to napisali ;)

maranco
27. máj 2024

@katkup s tebou správca domu nekomunikuje, ak sa spýtaš aký máš stav na účte tvojho bytu odmietne dať informáciu?

Keby bol normálny správca tak každý mesiac pošle automaticky info zo svojho systému, že prijal platbu za tvoj byt, len sa niektorým nechce niečo nové učiť aj keď majú na to softvér

lola244
autor
27. máj 2024

@zuzanaete Nedoplatok sme už uhradili a vyššie zálohové platby platíme od roku 2023, v príspevku som to chybne uviedla, ospravedlňujem sa. Na budúce budeme múdrejší, ďakujem za odpoveď.

gabrielkaa
27. máj 2024

@zuzanaete áno. S tým súhlasím.

gabrielkaa
27. máj 2024

@zuzanaete Ono niekedy to je tak, že nájomca zaplatil kauciu, a ak z bytu odchádza, tak by sa mali skontrolovať všetky nedoplatky prípade poškodenia a z kaucie uhradiť

janai1
27. máj 2024

@lola244 no a ako reagoval prenajímateľ na to, keď ste mu napísali, že zálohy platíte podľa zmluvy ale on toľko neplatí ?

martinka13
27. máj 2024

Uhradila by som rozdiel, ktorý vznikol medzi Tebou reálne platenymi preddavkami a reálnou spotrebou. Ak však máte v zmluve inak, ako reálne platíte, máš smolu.

lola244
autor
27. máj 2024

@janai1 neviem vám odpovedať, zatiaľ sme spolu ešte nehovorili

janai1
27. máj 2024

@lola244 to si len tak zaplatila nedoplatok? Neuveriteľne

luccija
27. máj 2024

@lola244 aj zmluvu si daj upraviť na tých 175 eur

lola244
autor
27. máj 2024

@janai1 Len tak určite nie. Zaplatila som to, čo sme minuli, predsa...kto to má zaplatiť, keď sme v ich byte žili my...