Nedoplatok na zdravotnom poistení

zuzik
24. aug 2012

Dnes mi dosiel nedoplatok na zdravotnom poisteni Dovera za 2011.Pritom cely rok 2011 az do 31.12 .2011 som bola zamestnana. Od januara 2012 som nezamestnana. V 2011 som bola na operacii + kupele, takze som bola na PN par mesiacov, okrem toho sme boli cela firma na 60percent. Mam ten nedoplatok zaplatit ja alebo firma. ☹

hradnapani
24. aug 2012

@zuzik ty nie. Odnes im tam pracovnu zmluvu, nech preveria zamestnavatela. Tebe to predsa zamestnavatel stiahol z platu, ci nie? tak preco by si to platila dvakrat?

xenicka13
24. aug 2012

@zuzik pozor, aby neslo o podvod, svagrovi doslo vyse 300 euro nedoplatok, obycajne do schranky, ziadne doporucene a bol to podvod

evulilik
24. aug 2012

@zuzik no bohužiaľ ty, aj mojmu manželovi to prišlo, a to nebol ani pn. Je vraj nový zakon a platiť sa bude aj zdravotnej poisťovni s príjmu pokiaľ si presiahla určitú sumu ročne ☹

andreah25
24. aug 2012

@zuzik Zober pracovnú zmluvu a výmer zo sociálky o priznaní pn a choď do poisťovne nech Ti láskavo vysvetlia, že čo to má znamenať a na základe čoho vyrúbili nedoplatok.
Odkedy je Dôvera, tak sú len samé problémy.
Napr. mojej mame neustále ako SZČO chodia papiere, že má nedoplatky, zakaždým iná suma, stále sa naťahujú, lebo aj keď čosi zaplatí, za chvíľu zase ďalší nedoplatok a tak. A najlepšie bolo, keď jej poslali nedoplatok, že z roku 2009 a tak im doložila, že predsa v roku 2011 dostala potvrdenie, že nemá žiadne nedoplatky voči nim, tak ich odpoveď bola, že potvrdení jej môžu dať hocikoľko, ale oni evidujú nedoplatok.
Tak teraz si vyber, máš potvrdenie, že nič nedlhuješ, potvrdenie Ti poslali z poisťovne a na to žiadajú, že ale predsa im dlhuješ - no jednoducho Kocúrkovo. Mama to už ide dať všetko právnikovi, už ju to fakt nebaví a hlavne to, že stále iná suma....

gapa
24. aug 2012

@zuzik
nešlo o ročné zúčtovanie zdr.poistenia? (aj ked to neviem či sa nerieši až v sept??? nevyznám sa v tom) NO jednoznačne treba zistiť priamo u nich a zobrať, ako ti hovoria prac.zmluvu a príp. PN, resp. aspon údaje o nej, a napr. výplaatné pásky...

lenka311
24. aug 2012

@zuzik Aj mojej mame to prišlo minulý rok, kukala ako puk, že veď by ani dôchodok nevybavila keby jej tam niečo chýbalo, bolo to za rok 2002 - ešteže si všetko odkladá - zobrala zmluvu od vtedajšieho zamestnávateľa a len si ten papier prefotili, usmiali sa a poslali ju domov...
Prišlo to v piatok, išla tam v pondelok, nahľadala sa toho ako blázon, nanadávala sa - no a keď to prebehlo za 2min. ani prepáčte ani bú ani mú... tak ju skoro porazilo 😀 😀 - no a tiež to bola dôvera.... 😉 - oni tam majú hrozný bordel a to sa týka aj všeobecky... fakt človek si musí celý svoj život deň po dni dokladovať... ukladať niekam na kopu do pivnice... lebo potom už spätne sa nabehá ako debil, že ten nedoplatok nemá...
Aj na otcovom pohrebe sme mali to isté, že nedoplatok vo výške 2200Sk - aj toto mama našla a vydokladovala...
Beriem si z nej príklad - všetky zmluvy, všetky papiere odkladám nevyhadzujem..
Takže takto nejak to bude aj s Tebou. Nerozčuľuj sa ide tiež víkend, dúvam že ten papier rýchlo nájdeš. 😉

hradnapani
24. aug 2012

@lenka311 presne, ani mu, ani bu... Mne takto prisiel papier, ze mam doplatit za desat rokov!! Oni ma vobec neevidovali, vobec som im nechybala a zrazu mi prislo, ze mam zaplatit vyse stotisic korun (aj s pokutou). Doniesla som papiere, oni na to len kukli, ziadne pardon alebo dakujeme, len horkou biedou "dovidenia". Odvtedy mam na vseobecku svoj nazor, ale to som mimo temy.... len tolko, ze sa netreba hned vzrusovat a ist si to vydebatovat, kde sa stala chyba.

lenka311
24. aug 2012

@hradnapani Presne... a to robí aj dôvera, aj všeobecka... možno aj Union... to je jedno... No ten prístup...
Je to na porazenie, hľadáš, premýšľaš kde si v ten čas robila, ak je to moc spätne, prehravávaš sa v papieroch, popri tom rozmýšľaš ako to zaplatíš, domácnosť Ti svojí.... fakt kopec nervov a oni nepovedia ani prepáčte ani hovno...
Mama fakt bola zrelá na prášky, ešte aj na tej pozostalosti môjho otca... A to bol nedoplatok nejakých 12rokov dozadu, pritom v čase keď zomrel mal už po inavlidke a bol na riadnom dôchodku - ani tú invalidku by nebol dostal, keby to vtedy nebolo v poriadku a odrazu po pohrebe to chceli uhradiť.. veď to nie je normálne aby im to nejak mizlo či čo. Jeden rok je to v pohode, aj keby si sa tam išla spýtať, ďaľší rok Ti príde nedoplatok v XY výške 7-8rokov dozadu... no choré.
Keby ich tak niekto chcel zažalovať za ujmu na zdraví by som im želala. V Amerike sa súdia aj o väčšie kraviny...
Napr jedna baba vysúdila strašné prachy za to že dala usušiť mačku do mikrovlnky - samozrejme umrela... no a na mikrovlnke nebol nápis aby sa tam nevkladali živé zvieratá... No napadlo by Ťa dávať mačku do mikrovlnky po kúpaní usušiť 😀 😀 😀 ?
Pekný deň, aj zakladateľke témy.
@zuzik a prepáčte od nich nečakaj, budeš tam 2min. prefotia a dovidenia... Debili!

evulilik
24. aug 2012

Zdravotna poisťovňa si to vypočítava na základe daňového priznania a bohužiaľ sa tam započitavajú všetky príjmy zároveň predaj a výhri.
@zuzik

martini
24. aug 2012

aj mne prišlo vyučtovanie a tiež nedoplatok. Sa mi to nezdá veľmi, lebo preddavky som mala dosť vysoké. V prehľade na vyučtovaní je uvedené, že platiteľom bol za cely rok moj zamestnavateľ. Pričom to nie je pravda, kedže som už bola par mesiacov na materskej a vtedy je platiteľom štát. Može mať táto skutočnosť efekt pri vypočítavaní poistnéhé teda nedoplatku? Nemohlo sa stať, že nezapočítali do zaplatenej sumy aj to čo mal za mňa zaplatiť štát a započítali len moje skutočne zaplatené preddavky, ktoré som platila kym som realne bola v praci (pred nastupom na matersku)?

ema13
27. aug 2012

U mna je situacia podobna ako sa tu pise. Tiez mi prisiel nedoplatok za rok 2011. A pritom som v maji 2011 isla na matersku a dovtedy mi firma poctivo stahovala z vyplaty sumu na zdravotne poistenie a od maja by to mal za mna platit stat. Tak potom aky nedoplatok??? Ako tu uz bolo spominane, odkedy je to Dovera, je to hroza a des. Uz sa "tesim" na ten vysvetlujuci telefonat do Dovery...

stojdulka
27. aug 2012

pridávam sa do klubu nespokojných s poisť. dôvera, v roku 2011 som aktívne pracovala 4,5mesiaca a prišiel mi nedoplatok 119eur a pritom som im 103eur zaplatila...kto mi to vysvetlí? pani na pobočke iba kývla plecom že to tí tam vypočítali a ked zavolám na infolinku tak sa iba oberiem o peniažky za telefon a ešte s akým tonom s človekom hovoria, fakt hrôza prístup...

lucya89
30. aug 2012

@martini skus im poslat odvolanie a pridaj rozhodnutie o poberani materskeho a uvidis co ti odpisu .. do 15 dni je to nutne!!!!od odrucenia !

martini
30. aug 2012

@lucya89 dakujem. jasné, že by som napísala námietky, ale už som prišla na to, že žiaľ mi ten nedoplatok dorubili správne. :( V niektorých mesiacoch som presiahla maximálny mesačný vymeriavací základ a tak som zaplatila v danom mesiaci nižší preddavok ako bol moj príjem, kedže som zaplatila len z maximálne vymeriavacieho základu. ale kedže pár mesiacov som nemala príjem od zamestnávateľa, kedže som nastupila na materskú, tak celkový ročný príjem nepresiahol Ročný maximálny vymeriavací základ, tak mi to dorubili...inač logický strašná blbosť, ak by som bola zarobila viac a presiahla max. ročný zaklad, tak by mi nedorubili...takže ten kto zarobí menej zaplatí viac...

martini
30. aug 2012

@ema13 @stojdulka možno je váš prípad rovnaký ako môj. pozrite si moje vysvetlenie vyššie, ak nerozumiete napíšte mi IP, lebo aby som to zhodnotila budem potrebovať konkretné sumy 😉

martini
30. aug 2012

@zuzik s najväčšou pravodpodobnosť ty, lebo ak by si bola zamestnaná, tak by to poslali tvojmu zamestnávateľovi a ten by ti to zrazil z výplaty a im to zaplatil, ale kedže si nezamestnaná, tak ti poslali priamo...

ema13
30. aug 2012

@martini Ahoj, bola som sa pytat v Dovere a tam mi povedali, ze ak som mala prijem aspon v 1 mesiaci nad 2233,50 EUR (alebo tak nejako), tak tam mohol vzniknut nejaky schodok. Ja kedze som mala kolisavy prijem, je mozne, ze sa tak mohlo stat. Uz s to nepamatam, tak si idem skontrolovat vyplatne pasky. 🙂

martini
30. aug 2012

@ema13 to je presne to čo som písala, že v niektorý mesiac si presiahla max. mesačný vymeriavací základ, ale dokopy za rok si nedosiahla maximálny ročný vymeriavací základ.

ema13
30. aug 2012

@martini Len pre info, berie sa hruby prijem, vsak? 🙂

martini
30. aug 2012

nemaš na výplatnej páske takú kolonku "zdaniteľný príjem?" Ja mám napr. kolonku: Zdaniteľný príjem a potom aj kolonku z akej sumy sa mi odvod do zdravotnej poisťovne vypočítal.

angelika96
30. aug 2012

Ahoj. Nevie mi niekto nahodou poradit? zijem v uk uz skoro 5 let. a potrebujem na Sk potvrdenie do vseobecnej poistovni, ze som tu poistena. Volala som na nhs a tam mi povedali, ze oni mi nevedia dat informaciu,ze od kedy som tam registrovana. National insurance number im nebude stacit na sk???

martini
30. aug 2012

@ema13 a ano, hruby plat

martini
30. aug 2012

@angelika96 hm, to skus radšej nejaké forum s babami z UK...

tatolu
25. sep 2012

@gapa Prosím o radu. V novembri 2011 som k 17-temu dostala výpoveď z práce spolu s odstupným (5.265,18 Eur). Zamestnávateľ za mňa odviedol poistné vo výške 89,34 Eur. Dnes som obdržala Výkaz nedoplatkov, kde zdrav.poisťovňa vyčíslila, že som mala uhradiť z VZ 4%, čiže 210,60 Eur. Keďže zamestnávateľ toľko neuhradil, mám to teraz doplatiť (121,26 Eur). Prosím o informáciu, či mi vieš vysvetliť, kde sa mohla stať chyba...
1. mal zamestnávateľ naozaj zaplatiť 210,60 Eur
2. alebo sa pri odstupnom neplatí 4% poistné a poisťovňa s pomýlila,
3. mala som si to sama doplatiť?
V novembri som bola ešte na predĺženej RD a od dec. som dostávala nezamestnanecký príspevok. Žiaden iný príjem som v roku 2011 nemala (iba RP, odstupné a za dec.nezamestnanecký príspevok).
Řesp. ako postupovať, ak to je vypočítané neoprávnene? Zaplatiť a potom žiadať späť?
Vďaka za info

tin007
25. sep 2012

@tatolu nedoplatok na ZP je urcite vypocitany spravne (bola som identicky pripad); ide o to, ze zamestnavatel moze odviest ZP max. 89,34 eur, co je zo sumy 2233.5 eur (a ta je stanovena ako maximum pre odvod ZP, ktore moze "strhnut" zamestnavatel zamestnancovi). akakolvek dalsia suma prijmu (zo zavislej cinnosti) nad tuto hranicu, alebo z inych vynosov (akychkolvek, ktore treba danovo priznat) podlieha tiez povinnosti uhradit ZP, akurat ti ju vyrubi poistovna dodatocne v zmysle danoveho priznania, a mimochodom pri kapitalovych prijmoch je sadzba ZP 14%!.

tatolu
25. sep 2012

@tin007 Vďaka 😉 Takže zajtra to pôjdem zaplatiť... A čo sa týka toho %, tak to poisťovňa na svojom doklade napísala, že 4%, tak preto som uviedla také...

kvixa
30. sep 2012

ahojte mne prisiel tiež nedoplatok min. tyzden v piatok. hore je pisany datum 23.08.2012 ale pisa sa tam,ze to mam uhradit do 45 dni odo dna nadobudnutia pravoplatnosti vykazu nedoplatkov, kt. bol zisteny ku dnu 20.7.2012 😒 dokedy to mam teda uhradit? nechapem , preco tam rovno nenapisu datum splatnosti 😖

tatolu
30. sep 2012

@kvixa Právoplatnosť nadobudne po 15 dňoch od prebratia listu, ak nepodáš námietky, takže od dátumu kedy si ho prebrala je potrebné to uhradiť do 60 dní (15 + 45 dní). Teda ja to mám tak v texte uvedené o tej právoplatnosti, tak myslím, že aj Ty... Mám t v to Poučení napísané, v 1. vete...

kvixa
30. sep 2012

@tatolu dakujem. ja to v poučeni nemam 😖

tatolu
1. okt 2012

@kvixa Vôbec nemáš poučenie? A tá veta, že to máš uhradiť do 45 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti je uvedená kde? Ja ju mám totiž v poučení pod tou vetou kde sa uvádza, že do 15 dní môžem podať odvolanie a ak nepodám, tak nadobudne právoplatnosť....