Nedokážeme nič ušetriť

16. apr 2024

Ahojte, začnem tým že som na RD čo je momentálne aj s pridavkami cca 530€. Mám k tomu brigádu z domu, kde mám mesačne cca 100-200€. Priateľ zarobí 1700-1800€€ v čistom. Čiže dokopy mame cca 2 400€ - 2 500€. Z toho ide 1000€ na bývanie, hypotéka, nájom, energie, internet… Čiže nám ostane cca 1400-1500€ každý mesiac. Mame každý vlastný účet. Čiže sme 2 dospelý a 1 dieťa (rok a pól). Všetci mi vravia, že by sme mali z toho odložiť minimálne 300-400€ mesačne. Lenže mne to príde celkom nereálne pri dnešných cenách.

lucia245
16. apr 2024

Z toho, co pises na to, aký máte príjem a aké malé mate dieta, by ste tých 300 mali vedieť odložiť.

alex49
16. apr 2024

Mesiac, dva si zapisuj kde vám miznú peniaze. Takto sa ťažko radí kde mozete ubrať.

autor
16. apr 2024

@lucia245 aj keď sa mi podarí nejaký mesiac odložiť, príde zubar a sme zas na 0. Ozaj neviem kde robíme chybu, nechodíme každý týždeň do reštaurácie, stravujeme sa doma, priateľ si objednáva obedy v práci, vždy menu čo ma za 6€, cez víkend ideme s malou na výlet, čo tiež nebýva nejaká extrémne suma, čo minieme. Ale aj tak ušetrím veľmi malo a nie každý mesiac

subartic
16. apr 2024

no možno keby si priateľ bral z domu obed vyšlo by ho to lacnejšie . Inak minúť na bývanie 1000 eur je naozaj celkom dosť. Bývate v byte alebo dome ?

lienka9
16. apr 2024

Mne najviac otvorilo oci zapisovanie si vydavkov..ale vsetky,nie ze ved to bolo len 4-5eur.neuveris,ako sa to nazbiera za mesiac..ja osobne preferujem platbu kartou vsade aj male sumy,viem si to potom lahko spocitat ked potrebujem..nemas v tejto sume ani ziadne dochodkove sporenie? skuste si zriadit trvaly prikaz na napr 100 eur mesacne na nejaky treti ucet,nech odidu peniaze hned zaciatkom mesiaca,aby si s nimi neratala.potom sa psychicky inak nastavis.

subartic
16. apr 2024

Mne napríkald mesačne odchádza 500 eur na dôchodok do budúcna a na to nesiaham. Prvý deň v mesiaci už ich nemám k dispozícii a nerátam s nimi .

autor
16. apr 2024

@subartic v byte, dokonca len 2 izbovom. Zial, hypotéku sme brali nedávno a pri dnešných výškach úrokov a cenách bytov to inak nešlo..

13uzivatelka11
16. apr 2024

@subartic pri dnešných hypotékach bohužiaľ je 1000€ na bývanie so všetkým reálna suma

autor
16. apr 2024

@subartic no len ja si neviem predstaviť, že by sme mali ešte menej, mám pocit, že by nám to chýbalo

fido69
16. apr 2024

Mesačne ti ostáva 1.500€, t.j. cca 50€ na deň na stravu a zábavu. To je dosť.
Zapisuj si výdavky ako ti tu radia. Len tak prídeš na to, kde sa vám strácajú peniaze.
Píšeš, že každý máte vlastný účet. Manžel si neodkladá bokom na nejakú spoločnú dovolenku napríklad?

lakebabe
16. apr 2024

Pokiaľ muž prevozi dosť nafty za mesiac ak chodí autom do práce, k tomu tam chodí na obedy, ty nakúpis všetko pre dieťa a pre vás, sem tam niekde idete na výlet, príde zubar atď nemáš veľmi kde šetriť záleží aké sú vaše ďalšie výdavky. Ale tisícka sa aj mne zda dost veľa za dvojizbak

autor
16. apr 2024

@fido69 nie, práveže on neodloží ani cent. Skúsim si to písať, nejako rozdeliť nech niečo aj odložíme

autor
16. apr 2024

@lakebabe keďže v dnešnej dobe nám žiadna banka nechcela dať 100% na byt, mame k tomu ešte dofinancovanie spotrebným úverom. Čiže aj preto je tá suma vyššia.

lakebabe
16. apr 2024

Aha tak preto. No v tom prípade áno. Možno časom sa vám podarí hypo refinancovat tak aby vám vyplatili spotrebak a dali to do jednej splátky.

autor
16. apr 2024

@lakebabe V to dúfame, odkedy sme to podpísali 😃 Ale tak, niekde bývať musíme 🙂 Aj keď za také peniaze

lakebabe
16. apr 2024

Jasne stále lepšie ako platiť prenájom. Bude sa vám lepšie dýchať, keď vám to zlúčia. Casom pôjdeš aj ty do prace, tak už to bude o inom.a nemáš možnosť vrátiť sa teraz , ze by ste si polepšili o jeden príjem? Ale určite si niekde znač kde koľko dávaš, ono sa to nezdá, ale tam káva tam kino a stovka preč

autor
16. apr 2024

@lakebabe rozmýšľali sme ale nechcem dať dcérku do jaslí, chcem byt s ňou doma. Preto mám len brigádu aby som sa jej mohla venovať. Keby sme nemali z čoho vyžiť bolo by to iné ale takto nechcem prísť o ten čas, čo sa jej môžem venovať 🙂 Určite si to začnem zapisovať a platiť všetko kartou, nech viem kam to odchádza

fido69
16. apr 2024

Úver - no spotrebák je drahý špás na bývanie. Sú tam vysoké úroky, pretože to je typ úveru na nízke sumy (zariadenie domácnosti a nie domácnosť sama). Ale vyzerá to, že úrokové miery budú opätovne klesať už v druhom polroku 2024, takže sa vám môže zadariť refinancovať úver lacnejšie. 😉

Zubár - hlavne v Bratislave sú priepastné rozdiely v cenníkoch. Ja sám som zmenil zubára, pretože si vypýtal 150€ za plombu. To je podľa mňa už cena ako vo Viedni. Teraz to mám za polovičku. Ak nenájdete v BA, tak skúste napríklad v Maďarsku Mosonmagyaróvár alebo Gyor a ešte si urobíte aj výlet. Niektorí vedia aj slovensky alebo majú prekladateľa. 😉

lakebabe
16. apr 2024

Skus tak nech ti to mobil banking ráta a uvidíš kde minas najviac

autor
16. apr 2024

@fido69 no u nás je to väčšinou okolo 100€ za plombu. Čo sa mi zdá tiež dosť. Samozrejme, nie je to úplne na bývanie, len na dofinancovanie. 85% z toho tvorí hypotéka, kde mame ale tiež za mňa vysoký úrok (4,2%). Tak dúfam, že máš pravdu a podarí sa to 🙂

subartic
16. apr 2024

@13uzivatelka11 ja som brala hypotéku teraz , na dom a mám 600 eur mesačne . To je dom v okrajovej časti krajského mesta. A to mám splátky len 15 rokov lebo som už staršia . Tak nechápem tých 1000 eur za dvojizbový byt.

autor
16. apr 2024

@subartic tak nás len hypotéka vychádza 560€ na 30 rokov. Plus spotrebný úver, najom, energie, tv, internet. Už len zálohové platby na byt bez hypo a spotrebného sú 190€. Čiže ozaj neviem ako sa ti to podarilo ale v dobrom závidím 😊

autor
16. apr 2024

@subartic Môžem sa spýtať čo ťa vyšiel dom ?

bublinka1426
16. apr 2024

prepac ale to co vam ostane je neiekdy celomesacny prijem inych domacnosti.
z 1400 euro by som vedela, pri 3 ludoch, 500 eur odlozit. sveta zit z 900 euro.

autor
16. apr 2024

@bublinka1426 samozrejme, viem, že sú ľudia ktorí musia vyžiť z minumimum peňazí. A majú môj obdiv. Len ako sa vraví, čím viac máš, tým viac mínaš. Ale zas si nemyslím, že tých 1400€ je nejaká veľká čiastka, nemyslím že by sme nejak veľa rozhadzovali

sissy27
16. apr 2024

Tak porozmyslat kde su phm, ci jeden z vas nefajci, ake mate pausaly na telefon, poistenie, ake zbytocnosti kupujete v potravinach (sladkosti, chipsy, balenu vodu) ci v drogerii (ci musi byt prasok za 15€ alebo staci za 8€), co vsetko kupujete pre dieta a ci to naozaj treba…
A hlavne ci vsetky kupene potraviny aj spotrebujete, alebo casto vyhadzujete pokazene. Na to je najlepsie naozaj si pisat kazdu polozku z nakupu a spatne sa pozriet, ci to naozaj bolo nutne. Mimochodom 6€ x 20 pracovnych dni je 120€. Ak nakupis navaris, tak ta urcite porcia jedla vyjde lacnejsie.
A este jedna dolezita otazka - vies kam idu partnerove peniaze? Alebo ty si lames hlavu ako vyjst z rodicaku a brigadu a on mina ani nevies kde? Lebo ak chces zapisovat vydavky, tak budes musiet aj tie jeho…

brrunetkaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hortenziaj
16. apr 2024

Ja som si stiahla aplikáciu na počítanie výdavkov, a príjmov, a teda je to super,lebo vidím koľko sa dokáže minút, ušetriť, kde peniaze idú, a rovno keď zaplatím to zapíšem aj a viem ze nezabudnem.
Zároveň si šetrím, na začiatku mesiaca ide 150eur na etf fondy a 100eur na šetriaci účet, a aj tak prežijeme, keby porážam tak príjem mame 1800-2000eur,ak kedy a náklady za dom mesačne 560eur. A z toho všetkého co ostane vieme ušetriť, vieme aj nečakane výdavky zaplatiť a aj väčšie investície urobiť.

nops
16. apr 2024

Ty chces fakt povedať,že mesačne miniete 3 clenna rodina 1400-1500€ len tak pomimo??

panonia
16. apr 2024

Kto nefajci, nekupuje pivo a alkohol, vari si doma vie ušetrit naozaj dosť.