Návrat na Slovensko z Anglicka s 11 týždňovým bábom

ancka
18. apr 2012

ahojte, asi si budete mysliet, ze som sisi pisat tu takyto problem 5 dni pred odletom na slovensko ale nejak mi popri vsetkych stresoch so stahovanim nedocvaklo, co vsetko treba vybavit. mam takyto problem... mam 10tyzdnovu dcerku, tu v UK poberam maternity allowance a buduci utorok sa stahujeme na slovensko uz nastalo. pred tym ako som zacala poberat matersku som bola nezamestnana v podstate odkedy som otehotnela a 1 rok som dovtedy odpracovala tiez tu v UK. mala bude teraz na slovensku potrebovat chodit k lekarovi a ja mozno tiez, takze potrebujeme byt poistene. mamina mi dnes zistovala v poistovni, co bude treba aby som mohla nahlasit aj seba aj malu a povedali jej vraj mam priniest papier, ze som tu vyhlasena z ich poistovne. a to vobec netusim kde mam hladat. vraj najskor musim byt poistena ja a dieta je automaticky poistene v tom state kde matka... neviete mi prosim poradit ako dalej? kde mam zohnat taketo potvrdenie a pripadne neviete ci je to ine kedze poberam matersku z uk a tym padom mi odvadzaju urcitu cast z nej na national insurance tu v uk, ci mi netreba skor vybavit ten europsky preukaz a zdravotnu starostlivost by mi preplacali potom tu z uk? fakt neviem co dalej, ale bojim sa, lebo mala bude potrebovat ockovania ked prideme na sk tak si nemozem dovolit nebyt poistena :(((

adrikat
18. apr 2012

@ancka no trochu ma prekvapilo,ze sa na toto informujes par dni pred odletom. vies,tazsie sa vybavuju veci zo slovenska. ja som bola tiez v uk 6 rokov. len ja som prisla porodit sem a tym padom som malu prihlasila hned sem do zdravotnej poistovne. ty to budes mat zlozitejsie,ale chod na tuto stranku a najdes odpoved http://www.hmrc.gov.uk/ . podla mna ale bude lepsie ak tam zajdes osobne. neviem v ktorom meste si,ale urcite vies kde to bude. ale chod co najskor,aj zajtra. drzim palce,aby si vsetko vybavila 🙂