Nárok na daňový bonus a rodičovská dovolenka

martina374
17. dec 2014

Ahojte, chcela by som sa spytat ako je to s daňovým bonusom ked je matka na rodicovskej dovolenke?Kedze matka nepracuje lebo je na rodicovskej dovolenke teda nema plat len ten rodicovsky prispevok. Ona nemoze poberat daňový bonus vsak? lebo rodicovsky je okolo 200 eur a za rok by mala zarobit nejaku sumu(presne neviem asi okolo2600 eur) a vtedy by mala na dan.bonus narok nie? A teda to plati aj na otca dietata ak za rok nezarobi urcitu sumu tak nárok na dan.bonus zanika nie? A viaze sa to rovnako na pracovnu zmluvu alebo aj ked robí na dohodu? ci dohodari vobec nemaju narok na dan.bonus kedze ich sumy su minimalne? Vopred dakujem za rady.

eeffka
17. dec 2014

@martina374 matka nárok nemá a otec áno,bez ohladu na to či dohodar...dane nejaké platí aj keď malé. V daňovom si vie požiadať o vrátenie,síce to nebude max suma ale aj drobné sú niečo...

evittam
17. dec 2014

@martina374 Nárok na daňový bonus má matka či otec v prípade ak zarobí minimálne 6-násobok minimálnej mzdy za rok. Podá si daňové priznanie, kde požiada o vyplatenie daňového bonusu.
@eeffka Prečo by matka nárok nemala, veď ak by popri rodičovskom pracovala, tiež môže zarobiť potrebnú sumu.... 😉

eeffka
17. dec 2014

@evittam no lebo píše ze matka nepracuje,či...?

evittam
17. dec 2014

@eeffka Tak v jej pripade ano,som myslela,ze pises vseobecne...

liebling98
17. dec 2014

@martina374 to, čo Ti napísala @evittam je úplne presné. Ja len doplním, že to musí byť zdaniteľný príjem zo závislej činnosti, prípadne umelecké honoráre, nezapočítava sa tam napr príjem z prenájmu. Rodičák tam logicky tiež nepatrí, keďže sa nezdaňuje.

martina374
autor
17. dec 2014

Dakujem vsetkym za objasnenie situacie.

marivka
10. jan 2015

@eeffka ahoj prosim ta a vedela by si aj mne poradit, do maja 2014 som mala rodičak a pracovala som zaroven na dohodu o vykonani prace do konca roka 2014 /zárobok skor symbolický, urcite nie 6 nasobok minimalnej mzdy /...mozem to spravit tak, ze muz si uplatni na mna danovy bonus v praci s tym ze predloži v praci len potvrdenie o davkach z UpsvR a ja si spravim z dohody danove priznanie sama? dakujem za radu ...

majusqa77
10. jan 2015

@martina374 viaze sa to aj k dohode. Podmienkou je aktivny prijem, je jedno na zaklade akej zmluvy...

@marivka nie. Nemozes to rozdelit. Bud si spravis ty, alebo on na teba-das mu obe potvrdenia. A danovy bonus je na dieta, na teba je nezdanitelna ciastka

marivka
10. jan 2015

@majusqa77 mne ide o to, aby nam ho nejakym sposobom nekrátili, koli tomu mojmu mini zarobku popri rodičáku z dohody o vykonani prace...

majusqa77
10. jan 2015

@marivka a uvedomujes si, ze to je potom danovy podvod? 🙂

majusqa77
10. jan 2015

@marivka este mi napadlo- od juna si co? na urade prace? Alebo len tak doma?

marivka
10. jan 2015

@majusqa77 ved mne nejde o to aby som podvadzala pre pána jána, tie ozajstne danove podvody prenechám na iných, vačších lobkárov..ide mi o to, ako najviac vyťažit zo svojej situacie obyčajnej slovenskej rodiny, ktorej nikto nič nedá len tak...ja som pracovala na dohodu do konca roka 2014 nepretržite od novembra 2013 popri poberaní rodičovského príspevku, ktorý mi zanikol v máji 2014

evittam
10. jan 2015

@marivka Ahoj,najlepsie je nech da manzel potvrdenia v praci obidve,aj tak sa RP neodratava od nezdanitelnej casti na teba,je to socialna davka. No a nech si uplatni aj danovy bonus na dieta. Pripadne je tu este moznost,aby si si spravila DP sama,ak ti ide o vratenie dane,ktoru ti asi zrazali,len si skus vyratat,ci viac nevratia manzelovi ako tebe a co sa viac oplati.😉

majusqa77
10. jan 2015

@marivka ale ako si vedena od toho maja. Lebo aj tak bude predpokladam narok iba alikvotne za tie mesiace, co si bola na rodicaku. Teda ak niesi vedena na urade prace.. ...a preto tam bol ten smajlik. Danovy zakon hovori o tom, ze si povinna zohladnit vsetky prijmy v jednom. Takze bud, alebo.. ..ale urcite nie delit to.. ...tdoreticky na to sice nikto prist nemusi, ale zase stat sa to moze a budes mat potom zbytocne opletacky s danovym uradom..
.

marivka
10. jan 2015

@evittam no ja som zarobila za to cele obdobie max 1000e hrubeho, za celý rok 2014 / na dohodu o vykonaní práce / cize neviem ci by mne vrátili viac ako manželovi, ktorý zarobil podstane viac 🙂 fakt mam v tom guláš a dakujem za rady

evittam
10. jan 2015

@marivka a zrazali ti daň? Lebo jedine to by ti vratili. V tomto pripade nech to ide vsetko cez manzela. Aby som ti vedela poradit,musela by som vediet konkretne cisla.

marivka
10. jan 2015

@evittam ak mi mozes dat email do IP poslem ti 🙂 dakujem

david93
10. jan 2015

@evittam si si istá? ja keď som končila RD manžel si uplatnil odpočet na mňa a na daňovom úrade som pracovníčke hovorila, že ja si za seba nepodávam, lebo si už na mňa uplatnil manžel a ona na to, že prečo? môžem si dať aj sama za seba (súčasne) a daň z dohody mi vrátia

preto ma to zarazilo čo píšeš, že zákon o dani z príjmu to niekde uvádza... môžeš mi dať konkrétny paragraf? že by sa pracovníčka DÚ mýlila???

evittam
10. jan 2015

@david93 Ja som nepísala, že si nemôže podať, ale potom nemôže manžel si uplatniť na ňu nezdaniteľnú časť, nakoľko si ju uplatní ona.....Nemôžeš 2x uplatniť to isté 😉 Lebo ak jej zrážali daň, tak jej neuplatnili nezdan.minimum a ak by chcela aby jej to vrátili, tak by si to v DP uplatnila.

david93
10. jan 2015

@evittam ale manžel si uplatní len pomernú časť roka a ona tiež, nie?

evittam
10. jan 2015

@david93 Ak by si uplatnovala ona,tak môze cely rok,na to ma narok.

evittam
10. jan 2015

@david93 Zbytocne to komplikovat,treba si fakt preratat co sa viac oplati.😉

liebling98
10. jan 2015

@david93 nemôžeš deliť rok ako Ti to vyhovuje. V jej prípade je fakt výhodnejšie, aby si na ňu manžel uplatnil nezdaniteľnú čiastku na manželku. Jej by sa oplatilo podávať DP, ak by bol jej ročný príjem niekde okolo 3000€.

david93
10. jan 2015

OK, ďakujem za vysvetlenie

macka028
10. jan 2015

Ahojte,potrebujem poradit prosim.manzel by si chcel dat na mna danovu ulavu.len neviem aku sumu nesmiem presiahnut. Do 4.2. som bola na materskej a potom na rodicovskej.Od 4.8.som znova na materskej.ak sa to da, a spravne tomu rozumiem tak v mojej praci mi uz nebudu robit danove priznanie?dakujem

evittam
10. jan 2015

@macka028 a na co by ti ho robili🙂. Potrebujes potvrdenie od kedy do kedy si bola MD a kolko si dostala matersku z SP a potvrdenie z UPSVaR kedy si bola na RD. Tieto doklady da manzel v praci a v ziadosti o rocne zuctovanie poziada aj o ulavu na teba,plus samozrejme dan.bonus na deti. Vyska materskej ktoru si dostala nesmie presiahnut vysku nezdan.minima t.j.3803,33 eur.

macka028
10. jan 2015

@evittam a z mojej prace nepotrebujem ziadny papier.Dakujem za radu

evita68
10. jan 2015

@evittam no zle radíš... môže si nčzd uplatniť aj ona, aj manžel na ňu, ak splňa podmienky.. dokonca ak ona zarobí viac, ako 1/2 nčzd, priznanie musí podať..

@macka028

evittam
10. jan 2015

@evita68 Tak ty sa mylis,nemôze si uplatnit aj ona aj manzel. Neda sa uplatnit jedna vec 2x. Ak si ona poda DP a uplatni si nezdan.minimum,tak si ho nemôze uplatnit mabzel. To si kde vzala?!

evita68
10. jan 2015

@evittam 🙂 pozri si par. 11 zákona o dani z príjmov.. tam to máš jasné