Náklady na dieťatko od 0 mesiacov do 3 rokov

14. aug 2024

Dobry den, kolko € mesacne treba pre babatko vo veku od narodenia do 3 rokov (umele mlieko, dojcit nebudem moct) strava, oblecenie, vybavicka, lekari, lieky, nejaky plavecky kurz, plienky, drogeria, hracky...) hadam som na nic podstatne nezabudla. Nepocitam veci z bazaru alebo druhej ruky (len vynimocne) a nie drahe znacky, ale taky priemer. Riesime s drahym otazku babatka, ale nemame predstavu co to moze stat, aby nas to neprekvapilo. Doma by som chcela byt tie 3 roky na materskej, mali by sme len 1 jeho prijem a ma ho priemerny, nemame hypoteku - byvame v 2 generacnom dome a ostaneme tu nadalej. Dakujem.

kati301
14. aug 2024

Je to individuálne veľmi ale poviem ti aspoň za seba - dcéra má 1,5 roka. Na začiatok cca 2tisic výbavička nakomplet /aj skrine rátam a postielku a tak/ a teraz každý mesiac cca 200€ “údržba” 😀 a 50€ “kruzky” (tie platíme buď raz za dva al. Tri mesiace, čiže tých 50€ je priemerne na mesiac cca)

bombulinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
14. aug 2024

@bombulinka staci rozmedzie. Ci to moze byt 200 alebo 500 eur je rozdiel.

bombulinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
14. aug 2024

@kati301 tu len plavecky co som zatial pozerala je 1x do tyzdna a 70 eur mesacne.

autor
14. aug 2024

Skratka potrebujem si to dat ja papier, ci setrit alebo pracovat na babatku 😋

kati301
14. aug 2024

My sme platili 150€ na 8hodin čiže cca to iste ako máte vy. Aj kvôli tomu sme prešli na iný druh zábavy 🙂

bombulinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dzejny656
14. aug 2024

U nás to bolo okolo 400€ mesačne. Umelé mlieko, neskôr aj kupované príkrmy, plienky, oblečenie a topánky, aktivity a krúžky, lieky, vitamíny, zdravotná starostlivosť atď.

misana84
14. aug 2024

Nedá sa to napísať… akože dáš si na papier, vyjde ti suma 200€ a keď to bude v skutočnosti 300€ čo urobíš? Vrátiš ho? Musíš mat našetrené ak chceš byt 3 roky doma

viestta
14. aug 2024

autorka, bombulinu neber vazne, prave sa zaregistrovala a siri tu svoje mudrosti. Mam podozrenie, ze je to znova ten isty troll, ktoremu uz zrusili ucet

bombulinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
crazy_cat_lady
14. aug 2024

mne len neda sa spytat - dvojgeneracny dom - byvate s jeho, alebo tvojimi rodicmi? - aby tu o par mesiacov nebol prispevok o tom, ako sa ti rodicia/svokrovci staraju do vychovy a co mas robit, ci sa odstahovat atd :D

k dietatu - tych 300-400 eur by som pocitala - plienky, UM, hracky, oblecenie, lieky/vitaminy atd, mozno sa zmestis do mensej sumy, mozno o nieco vacsej, no najvacsie vydavky ta cakaju na zaciatku - postielka/prebalovaci pult/kocik/odsavacky a vsetky tie serepeticky okolo :D

pinkgirl
14. aug 2024

Ak si zamestnaná a spĺňaš podmienky na tehotenský príspevok, tak ten si vieš celý odložiť na potreby pre dieťatko, plus po narodení dostaneš príspevok pri narodení dieťatka aj ten je dosť podstatný a pomôže. Postieľka + kočík + autosedačka + nosič/šatka to je taký základ čo na začiatok potrebuješ. Strava pre dieťatko - tak to je niekoľko krabíc mlieka na týždeň, plienky asi tak 5-8 priemerne na deň pri novorodencovi, fľaše + sterilizátor. Takže aj to prirátaj. Plaveký kurz nieje povinný, ale pozri si vo svojom okolí koľko teraz stojí (plus je možné, že kým porodíš a dieťatko na kurz nastúpi tak cena porastie). Finančný odhad si teraz netrúfam dať, vyklikaj si napríklad pienky/fľaše/mlieko na eshope DM-ky a uvidíš koľko to vyjde €.

bombulinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
14. aug 2024

@bombulinka 🙄 na to, ze su tu nova nejak privela vies o mne

bombulinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
14. aug 2024
mell27
14. aug 2024

@viestta treba nereagovať, možno ho to prejde 😃

dadka1997
14. aug 2024

Najväčsie vydavky máš pred bábätkom, postielka, kocik a ostatna výbavička.. ale ak nepotrebujes znackove, alebo typ top nove.. nas kocik stal 90€ a nadherny ako nový.. a vlastne vsetko z druhej ruky .. sme dali ani nie 300€ ..mesačne.. vitaminy nekupuješ každý mesiac, ani oblečenie.. plavecky kurz nie je to najdôležitejšie čo potrebujete...
Lekari lieky, to zalezi ako dieta bude casto chore, takto ti to dopredu nikto nepovie.. vsetko zalezi aj od tvojej pohodlnosti.. mozes varit prikrmy, ale mozes aj kupovat prikrmy, co ta vyjde o niečo viac.. s oblecenim to nikdy netreba prehanat.. hracky a ake hracky? Novorodenec zatial nepotrebuje a co kupiš mojkacika jednu dve hrkalky( tiez to nekupuješ mesacne) ta to vyjde 10-15 € ..

Čiže ak to nebudete prehanat drahymi znackovymi vecmi, tak to zvladneme .. top ze nemáme hypoteku

bombulinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucia13022023
14. aug 2024

Pred narodením nás dieťa vyšlo cca 4000eur. Rátam tam kompletne celu vybavicku pre dieťa.
Po narodení, cca 300eur mesačne. Je v tom strava (um, jedlo nerátam), aktivity (3 týždenne), oblečenie, sem tam hračka, topánky, kútiky, lekáreň, atď. Zatiaľ ma rok a pol, uvidíme co bude neskôr.

sisaka
14. aug 2024

Si neviem predstaviť niečo také vyčísliť.

Narodí sa ti zdravé dieťa, odpadajú náklady na lieky. Moje deti nebývali choré a keď tak tých pár eur za kvapky do nosa raz za rok nestoja za zmienku, deti na umelom mlieku nepotrebujú navyše vitamin D, už je pridaný v UM, takže tých pár eur tiež nemusíš rátať… Može sa ti narodiť ale postihnuté dieťa, alebo s nejakou vrodenou chorobou a všetky plány pôjdu do … nebudú ti stačiť ani 2 platy na vykrytie nákladov na jeho starostlivosť. Ako sa hovorí, človek mieni, pánboh mení. Treba byť pripravený na možnosť, že náklady možu byť oveľa vyššie, ako napíše nick xyz na MK, že sa budeš musieť vrátiť do prace atď.

letfenixa
14. aug 2024

@sisaka tiež neviem, akoby som to vycislila. Čo sa dalo, mala, a mám, z 2.ruky. Aj som kojila, aj UM - na predpis. Kurzy žiadne.

bublinka1426
14. aug 2024

to je individualne, ale je jedno kolko to bude stat dieta sa ma planovat ak mas uz teraz nejake financne rezervy. a nie od toho co ti tu zeny napisu. lebo je to naozaj individualne my nevieme ako ty hospodaris s peniazmi a ci kupujes aj akcie napriklad.

co sa tyka UM a plienok, tam urcite vyhladavaj akcie do buducna, to je dost nakladna polozka.

oblecko vies zohnat aj z druhej ruky ( nepisem o obleceni pre babatko, je jasne ze tam z hygienic dovodov nech ma nove)

ale ja som od velkosti 74 brala aj od kamosiek ci susied, ak neebudes lipnut na novom
boty svoje nove

kocik pozeraj v akcii,

eva233
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzanita1609
14. aug 2024

Tiež som nad niečím takým nerozmýšľala, ale musí sa uznať,že si pragmatická a plánuješ dopredu . Avšak, život je taký komplikovaný,nikdy nevieš čo ti do ďalších dní,rokov pripraví. Keď chceš bábo,nemysli na výdavky,aj keď chápem,že mať plán je v dnešnej dobe skôr výhoda a mať bábo je naďalej aj radosť a šťastie,ale aj výdavky.(aj keď mňe sa to už len blbo vyslovuje). Aj uskromniť sa tiež treba vedieť a nemať zasa tie najdrahšie značky oblečenia,doplnkov, pomôcok,veď vyrastie 😉Držím palce v správnom rozhodnutí 😊.

eva233
14. aug 2024

Z vlastnej skúsenosti ti poviem, že pracovať na bábätku. Neprajem nikomu nič zlé, ale dnes je toľko neplodnosti, potratov, chemických tehotenstiev, mimomaternicovych tehotenstiev a keď už sa podarí tak problémy s tlakom, cukrovka, otváranie zo spodu, skracovanie krčka, včasný odtok plodovej vody.... A zrazu ani nevieš ako máš 40 a ľutuješ, že nemáš bábo alebo si naň naň pri stará.... Nemáte hypo chcete ostať bývať v dome takže istotu bývania máš, a ostatné proste keď bude najhoršie sa uskromnite, ale ak chcete bábo choďte do toho. Podľa mňa viac ako to koľko stojí bábätko treba mať pred tým poriesenu finančnú stránku z hľadiska... Je sinaprtner vedomí, že potom to už nebude moje a tvoje, ale naše? Ze to nebude, že ty s dieťaťom žijete z rodicaku a on si veselo bude žiť z vysokého príjmu ved to sú jeho peniaze... Bude sa partner rovnako podieľať na výchove a starostlivosti o dieťa tak ako ty? Žiadne, že ty si na materskej rieš dieťa, domácnosť aj mňa obskakuj... Keďže žijete v2 generacnom dome tipujem, že s rodičmi alebo rodinou niektorého z vás. Máte po riešené hranice čo sa týka rodiny a starostlivosti a výchovy dieťaťa? Ako veľmi sa budú môcť starí rodičia starať do výchovy. Je partner ochotny byt ti oporou a zastať sa ťa (a teda aj ty jeho z opačnej strany) v prípade, že starí rodičia a rodina budú mať iný názor co sa týka výchovy a starostlivosti o dieťa?....
A teda k veci.... Dieťa môže stať 200 aj 2000e mesačne.
Ak nemáš po kom zdediť výbavu rátaj nový kočík aspoň 400e, vajicko 100e, vanička do 20-50e, prvotné oblečenie 40-200€, + rátaj minimálne každé 3m obnovu šatníka minimálne do 2r, potom možno vyzdrzi oblečenie dlhšie, ale aj tak musíš väčšinu meniť kvôli zmene ročného obdobia. Neskôr topánky od 30- 80€ každé 3m nové, na začiatok budeš potrebovať veci ako Prebalovacia pult/ podložku, komodu, možno hniezdo, monitor dychu, možno nosic/ hojda vak
Každý mesiac ( prvý rok) rátaj plienky a vlhčené v závislosti od značky cca 80- 150€ +/-, mlieko záleží od značky ale približne 50- 100€, + také veci ako fusak, bavlnené plienky, teplomer, probiotika, kozmetika to všetko si vieš pozrieť koľko stojí...
A potom neskor pribudnú prikrmy, takže aj viac oblečenia zaspinis, jedálenská stolička, hračky možno nejaký krúžok... Všetko toto sa dá ale zohnať na rôznych swapoch, bazároch, darovscich stránkach a ako nové, pretože deti vynosia veľmi málo, takisto plienky vieš zohnať z druhej ruky lebo mamičky dostanú alebo nemčinu a potom predávajú za tretinový ceny zavreté balíky plienok... Ja som si kúpila 3kombi super kočík v akcii za 360e a nechala so si ho aj pre mladšie, väčšinu oblečenia sme zdedili a vedela veci som mala z darovscich stránok v vrátane stoličky a vaničky. Veci ako nové. Do čoho som vždy investovala boli nové topánky a socializácia dieťaťa od cca 10m... Takze všetko záleží od tvojich/ vašich štandardov

hiro
14. aug 2024

Detskeho oblecenia je hocikde hocikolko v podstate zadarmo, hojdacie kresielko aj s hudbou stoji mozno 100€ ale po bazaroch si najdes za 10-15€, nosic, kocik - daju sa kupit fakt drahe nove ale po prvom dietati zistis ze je to zbytocne, po bazaroch je ich habadej za zlomok ceny ako nove, zena kojila, plienky sme pouzivali tie moderne platkove takze deti vlastne stali len elektrinu a vodu do pracky. Ziadne papierove plienky, ziadne vlhcene obrusky (stacila obycajna voda).

melanta
14. aug 2024

3 roky chceš byť s dieťaťom doma, pričom muž príliš dobre nezarobí. A chceš vedieť či už mať dieťa alebo ešte šetriť. Okrem bežných výdavkov mysli ešte na jedno - čo v prípade, že zistaneš s ročným dieťaťom sama. Bude ti stačiť rodičovský a výživné na život? Ak dom, v ktorom bývaš nie je tvoj či tvojich rodičov, budeš mať z čoho platiť svoje bývanie? Pretože dieťa nie sú iba plienky, jabĺčko a plávanie. To je aj schopnosť žiť dôstojne ak ostane mama s dieťatkom sama.