Najvýhodnejšie financovanie kúpy bytu

dasiacik
1. nov 2012

Ahojte,
v prvom rade sa chcem vopred ospravedlniť,že v priebehu dvoch dní dávam už druhú otázku,ale keďže včera som položila dosť všeobecnú otázku v zmysle "ako by ste to riešili vy?",a keďže to bola čisto otázka a mne sa už ďalej nedalo reagovať na vaše odpovede,tak dnes mám dosť konkrétnu otázku formou diskusie a zaujíma ma váš názor.
Takže,obaja máme stavebné sporenie.Ja asi rok a drahý asi tri roky.Chceme si kúpiť byt.Najlepšie 3izový.Tu idú také byty okolo cca.50000eur.Vlastné finančné prostriedky nemáme žiadne,keďže finančná situácia bola taká aká bola.Ale,momentálne sme obaja zamestnaní,aj keď drahý len na dohodu,ja budem mať v decembri už pravdepodobne na neurčito.Niesme manželia.Môj plat je cca.350eur,môjho drahého momentálne cca.700eur.No,oficiálne má len min.mzdu...Obaja máme účet v rovnakej banke.
A teraz aké máme možnosti?Sú dve.Hypotekárny úver pre mladých z banky,alebo to stavebné.A moja otázka znie-čo je podľa vás výhodnejšie?Čisto teoreticky-
Možnosť číslo 1.:vziať zo stavebného na 3izbový byt tak,že nám obe šetrenia nejako spoja
Možnosť číslo 2.:vziať z banky hypotekárny úver pre mladých na 3izbový byt
Možnosť číslo 3.:nemá význam brať zo stavebného,keď tam takmer nič nemáme našetrené.Kúpiť radšej menší byt,veď zatiaľ sme len dvaja a keby niečo,tak aj traja sa
v pohode ako tak zmestíme v 2izbovom.Kúpu tohto bytu riešiť úverom z banky a keď skončí stavebné,tak až potom riešiť kúpu 3izbového financovaním
zo stavebného.
Kočky,ak máte vlastnú skúsenosti,boli ste v takejto situácii,prípadne poznáte iné riešenie,uvítam všetko.

sissy27
1. nov 2012

@dasiacik no myslím si, že hypotéku vo vašom prípade môžete rovno škrtnúť - tvoj partner pracuje na dohodu za minimálnu mzdu - banku zaujíma to, čo je na papieri, nie to, čo dostane bokom, ani jeden nemáte trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú (dohoda, živnosť - s takými sa žiaľ banka o hypotéke ani poriadne nebaví) a aj takýto pomer musí chvíľu trvať,pokiaľ viem, nemôžeš byť v skúšobnej dobe...

dasiacik
autor
1. nov 2012

@sissy27
No,začali by sme to riešiť až keby mám aspoň ja už na neurčito.U neho to neprichádza do úvahy najmenej aspoň 2 roky,takže tudy cesta nevede 😒

sissy27
1. nov 2012

@dasiacik no a samozrejme sa zohľadňujú pri hypotéke aj všetky pôžičky, úvery ktoré ste dovtedy mali alebo máte, nedajbože nejaká exekúcia, tak dovidenie hypotéka... kedysi sa to dalo vybaviť po známostiach za províziu, takže dostali hypo aj takí, ktorým by normálne banka nedala, ale či to ešte funguje, to fakt netuším...

dasiacik
autor
1. nov 2012

@sissy27
Nemáme nič,žiadne dlhy,ani záväzky voči iným bankám 🙂

danadany
1. nov 2012

sissy27 ti dobre napísala s mužom sa ani nebudú baviť keďže pracuje na dohodu a ty v banke hypotéku na 50 000,- z platu 350,- určite nedostaneš, čo sa týka stavebného tak tam tiež pokiaľ viem musím pri medziúveroch dokladovať príjem pri pôžičke 50 000,- určite takže asi nič, pekne so sporte a zatiaľ buďte niekde v podnájme, kým muž nebude robiť oficiálne na dobu neurčitú nemáte podľa mňa čo riešiť

danadany
1. nov 2012

@sissy27 nefunguje to už, je úverový register kde sú zapísané všetky úvery, ktoré človek má aj úvery aj hypotéky, už ich neobabreš

hradnapani
1. nov 2012

@dasiacik tak ako som ti vcera pisala do tej otazky, najlepsie je fakt sa poradit s nezavislym financnym poradcom. A to ich tu nepretlacam v zmysle reklamy, ale naozaj sa to oplati (a je to zadarmo 🙂. Nam dost otvoril oci, navrhol riesenia a vyriesili sme to tak, ze sme spokojni, ..ma prehlad o hypotekach v jednotlivych bankach a pod.
kazdopadne, lahsie by sa vam to riesilo, ak by ste boli manzelia. Ak ste len ako partneri a obaja mate nizky prijem, tak to bude velmi tazke, mozno aj nemozne. Tak ako to ma tvoj partner, ze na papieri ma len minimum, to je blbe uplne (aj do buducnosti ohladom odvodov a pod).
A co je vyhodne cisto teoreticky? z tych moznosti vlastne nic - clovek sa naplati a preplati tak ci tak. Ale casto sa inak neda...

ela2710
1. nov 2012

@danadany to by si sa divila, mám známu, čo si teraz brala pôžičku, nepriznala pôžičky z inej banky a ani jej na to neprišli a schválili jej nový úver...ja osobne by som sa asi bála klamať, ale vidíš, banky tiež nevidia všetko

sissy27
1. nov 2012

@danadany úverový register bol už aj vtedy, ale tam nešlo ani o iné úvery, ale o plat, že mal niekto na papieri minimálku, ale zarábal viac, resp. nemal trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú a podobne, mám pár ľudí v okolí, ktorí si takto vybavili hypotéku, aj keď oficiálne požiadavky nespĺňali...

ela2710
1. nov 2012

A čo sa týka pôžičie a hypotéky, určite v dnešnej dobe príde bez nich len málo ľudí k bývaniu, myslím ale, že na stavebnom máte väčšie šance

dasiacik
autor
1. nov 2012

@sissy27
Akurát že my žiadne také dobré známosti nemáme...

sissy27
1. nov 2012

@ela2710 ale ty môžeš mať aj viac úverov, ide o to, či si schopná ich zo svojich príjmov splácať... takže v pohode ju v úverovom registri vidieť mohli, a mohli jej schváliť aj ďalšiu pôžičku, to sa nevylučuje...

ela2710
1. nov 2012

@sissy27 lenže ona ma tiež minimálnu a pltí v tej druhej 70 euro splátky, minimalnu ma len na zmluve, ale dostava viac, a aj tak jej schvalili, viem to, lebo ona je do PC antitalent, a ziadost aj ostatne som jej robila ja, tu druhu brala v zune,tu prvu mala v Postovej banke

danadany
1. nov 2012

@ela2710 a aká bola suma úveru? ja keď som robila úvery pred asi dvoma rokmi preverovali aj číslo topánok

sissy27
1. nov 2012

@ela2710 poštová banka dá úver každému kto má občiansky preukaz, preto majú aj tak nehorázne úroky ... a je sakra rozdiel hypotéka na 30 rokov, kde máš splátku rádovo v stovkách € a spotrebák na 5 rokov, ktorý platíš po pár €... takže znova - úverov môžeš mať koľko chceš, pokiaľ banka vidí v registri, že ich platíš a načas, tak ti dá v pohode ďalší...

ela2710
1. nov 2012

@danadany v Zune? tam brala skoro 4000 eur, ale v PB neviem aky ma, plati 149 euro mesacne - ma 33 splatok, a 3 mesiace splatkovych prazdnin, kazdy rok v maji

lifka123
1. nov 2012

Ja som hypoteku brala v roku 2007 v SLSP a nebolo treba ziadny papier od zamestnavatela, ak si dobre pamatam a ani nezistovali aky mam prac. Pomer. Smerodajnym pre nich bolo, ze moja vyplata chodila na ucet do ich banky. Bola som zamestnana iba 5 mesiacov, dovtedy student bez prijmu. Ta hypoteka pre mladych je dost dobre zvyhodnena. Myslim si, z ak si ju date na 30 rokov tak by sa to mohlo dat utiahnut. Otazka naozaj je ze ci vam ten uver daju. Stavebne sporenie zvykne byt ovela drahsie ako hypo, kedze pri hypo rucis nehnutelnostou. Preto by som to staveb. Zatial neriesila. Urcite treba kontaktovat nejakeho fin. Poradcu alebo si obehnite banky sami, ze ake podmienky vam daju.

monyccka
1. nov 2012

@dasiacik chces uver 50000. To znamena, ze ak by ti ho banka dala na 30 rokov (tj 360mesiacov), muslea by si platit mesacne 140e (a to by z toho este banka nic nemala, cize samozrejme o nieco viac). Tvoj prijem je 350e, priatelov ani neber do uvahy, kedze nema zmluvu, banka sa s nim nebude ani bavit. Uver mozes brat len na seba. Myslis, ze Ti banka da uver, ktoreho mesacna splatka je polovica Tvojho prijmu, pricom ten je minimalny? Cize moznost s uverom si rovno vyskrtni. Ten ti proste banka neda.
Cize kym nemate obaja zmluvy na neurcito, tak pekne odkladat korunky do ponozky alebo na stavebko a na vlastne byvanie sa tesit ako na nieco, co sa snad raz podari.
Inak, brat uver cisto na seba znamena, ze ho budes sama splacat v pripade, ze sa medzi Vami cokolvek udeje - priatel nei je povinny ti dat ani korunu, ked sa rozhodne odist. Je to ine ako v manzelstve a aj ked sa to teraz na rozchod nezda, toto je dlh na cely zivot, urcite by som to nebrala na lahku vahu - my sa lubime, on ma nenecha..

danadany
1. nov 2012

@ela2710 je rozdiel 4000 a 50 000

ela2710
1. nov 2012

@danadany pravdaze je to rozdiel, ved ja som nevravela, ze jej to schvalia, ale keby mali obaja na TPP tak by im dali aj hypoteku, a netreba ani pracovat na neurcito, len musia o nu poziadat aspon 3-6 mesiacov skor, ako konci doba urcita, to nam povedali v banke, ked sme sa boli informovat ohladne hypo

pajerchinova
1. nov 2012

Kazdy pripad je individualny, tazko nieco poriesis diskusiou. ja osobne by som vylucial tu 3. moznost co si udala, lebo ak nemas v rukave dalsich par desiatok tisic eur, neskorsia vymena je dost problematicka. Radsej skusit rovno 3 izbak, my sme to tiez tak urobili. Treba sa len vybrat na debatu do viacerych bank, dat im konretne vase udaje a oni vam daju konretne ponuky. Najviac vacsinou v ustrety banka v ktorej mate ucet, ale nie to pravidlo. Osobne mam velmi dobru skusenost s mbank, velmi negativnu skusenost s CSOB (odtial sme hypoteku "preniesli"). Este k tomu ze nie ste manzelia, vacsina bank to dava ako plus ak su ziadatelia manzelia (vacsinou znizia o nejaku tu desatinku urok). Ak nie, boli by ste pri kupe spolumajitelia a nie bezpodielovi vlastnici a banka si preveri a ohodnoti kazdeho zvlast, vo vasom pripade ak budes mat zmluvu na dobu neurcitu by teba dali ako hlavneho dlznika a partnera ako spoludlznika. Co sa tyka stavebneho, aj tam sa da zobrat uver alebo medziuver, konkretne podmienky zistite zasa len vo vasej banke, nevyhodou byva vacsinou vyssi urok ako pri hypotekach. Kazdopadne aj pri hypoteke musis mat nejake vlastne zdroje (aspon 30percent z ceny), 100percent uz nikto nedava.

pajerchinova
1. nov 2012

@hradnapani na slovo nezavisly financny poradca som skoro alergicka, poradca mozno ale nezavisly nie je ani jeden. Podla hesla kazda kura k sebe hrabe, kazdy nezavisly poradca poradi to z coho ma najvacsiu proviziu.

danadany
1. nov 2012

@pajerchinova robila som poradcu a nie je to o provízii ale o tom aké kontakty máš v ktorej banke, v tej kde máš ľudí podchytených ti prejde viac úverov ako tam kde nikoho nepoznáš a tie provízie sa až tak nelíšia a ďaľšia vec, keď robíš veľa úverov pre jednu banku prižmúria očko a dajú lepšie úroky

hradnapani
1. nov 2012

@pajerchinova no vidis, my sme mali poradcu, ktory nam dobre poradil a sme spokojni a to napriek tomu, ze sme cez neho ziadne zmluvy nepodpisovali 😉
Nechali sme si poradit, prejst hlavou a vybavili sme si sami, co sme uznali za vhodne. Ja na to nedam dopustit, lebo pokial sa clovek neorientuje v bankovych produktoch, tak potom sa musi spolahnut len na bankovych poradcov a to sme naozaj nechceli.

angua27
2. nov 2012

@dasiacik, vaša situácia je dosť zlá. to si povedzme na rovinu. Ty máš HPP za chvíľu na neurčito, ale máš minimálku. priateľ má dohodu s dobrým príjmom. či už stavebko, alebo banka, na priateľov príjem môžeš rovno zabudnúť. ak je príjem na dohodu, žiadna banka ho neberie do úvahy. ďalšia nevýhoda, nie ste manželia. pre banku ste cudzí ľudia a jediné, čo sa dá spraviť je, že jeden pôjdete druhému ručiť.
ale možné je všetko. ja som živnostník, osamelý rodič a hypotéku na vami požadovanú sumu som dostala. oficiálne zarábam síce viac a problémy boli aj tu. ale banka mi nakoniec hypo odklepla. len som sa ako živnostník viac nabehala, kvôli rôznym potvrdeniam.
moja sestra má na HPP minimálku a zbytok príjmu na dohodu. brala úver zo stavebka, odklepli jej ho. pravda je, že sporené bolo cca. 10 rokov. tiež musela dokladovať kopec vecí, ale úver dostala.
na vašom mieste, by som tiež asi oslovila finančného poradcu, ja mám s nimi iba dobré skúsenosti. minimálne vám fundovane povie, či máte šancu v tejto situácii dostať niekde úver, alebo nie. a ak nie, tak ako postupovať, aby ste úver za 2-3 roky dostali. držím palce

natalia13
23. nov 2012

mate este jednu moznost. Ak priatel dostava k platu diety. Moj manzel je kamionista a ma tiez minimalnu mzdu , tak to stale tiez riesime a k tomu mame este dve deti. Momentalne je taka situacia v bankach ze beru do uvahy 30% z diet plus minimalna mzda. Pri mensich sumach je uver realny . Manzel si napr.tak bral leasing na auto a plati to aj pri hypotekach.

99zuka
7. jan 2013

@pajerchinova myslim, ze nemate uplne pravdu, vsetko je to o ludoch, ja tiez pracujem v tejto oblasti a zalezi od konkretneho cloveka, ci sa chce nabalit, alebo ho to bavi a chce ludom pomoct, netreba vsetkych hadzat do jedneho vreca, 🙂

99zuka
7. jan 2013

@dasiacik ak cakate babatko, tak by ste mali riesit uver co najskor,

kaktusik007
25. mar 2013

@dasiacik neivem ci je to este aktualne, ale vzhladom na vysky prrijmov a vzhladom na podmienky (zmluvy na neurcito, resp. dohody,) jednoznacne najlepsim riesenim je zatial ziadny byt nekupovat, resp, setrit na stavebnom sporeni..

pripadne - skuste v ramci stavebnej sporitelne poriesit medziuver, ale obavam sa, ze aj tam treba dokladovat prijmy...

aj preto je najschodnejsim riesenim pockat, kym bude narok na stavebny uver, pretoze potom sa zvycajne stavebna sporitelna nepyta na vysku prijmu..... postacuje, ze si setrila istu dobu...