Musím podať priznanie?

28. apr 2024

Ahojte, v strede marca som kúpila pozemok v jednej vzdialenej obci.
Jeden pozemok som tam zdedila už pred rokmi. Starosta mi koncom týždňa poslal informácie emailom ku platbe za daň za pozemok, ktorý už vlastním roky. Ale pozerám, že je vo vypise zahrnutá aj daň za pozemok, ktorú som kúpila teraz v marci.
Nemala som daň platit až v ďalšom roku za kúpený pozemok v marci? Priznanie som nepodávala.
Je potrebné podávať priznanie k dani z nehnuteľnosti, keď ho už zahrnuli do platenia v tomto roku a vedia, že som vlastníčkou. Skúšala som im volať, ale nedvihali telefón.

lenicka298
28. apr 2024

Áno, máš pravdu. Za nehnuteľnosti, ktoré nadobudnes v roku 2024 sa daňové podáva do konca januára 2025.

lucka_ke
28. apr 2024

žiadaj o opravu, za tento rok má ešte platiť ten, kto ho vlastnil k 1.1.2024, ty až od roku 2025 a áno mala by si podať daňové priznanie - čiastkové, keďže už 1 pozemok vlastníš, čiže už ťa majú v evidencii a len dopočítajú ďalší pozemok

autor
28. apr 2024

@lucka_ke ako vyzerá to čiastkové priznanie, kde ho nájdem?

Skúsim im ešte zajtra zavolať. Nie je to veľmi vysoká suma. O 25 eur na viac zaplatiť.

lucka_ke
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka_ke
28. apr 2024

tak sorry, nie čiastkové to len keby sa niečo zmenilo na pôvodnej nehnuteľnosti, tlačivo je jedno, ale hore sa zaškrtáva či priznanie, čiastkové alebo zánik daňovej povinnosti

autor
28. apr 2024

@lucka_ke a je ešte potrebné podávať priznanie, keď už novú nehnutelnost evidujú a vyrubili mi daň za ňu?

autor
28. apr 2024

@lucka_ke ak nepodám priznanie, môžem mať z toho nejaký problém? Dostať pokutu?

lucka_ke
28. apr 2024

ak ťa už majú v evidencii tak ti nemôžu vyrubiť pokutu, ak o chceš zaplatiť za predch. majiteľa tak môžeš, ale prečo by si to robila