Musím podať nulové daňové priznanie?

mattus3
7. mar 2017

Ahojte, chcem sa spýtať...

6.12. 2016 som si založil živnosť (Už ma nebavilo behať po úrade práce. Už viem, mal som počkať na nový rok.), no v ten rok som už nič nerobil, čiže nič som nezarobil. A teda musím podať daňové priznanie ? A mám tam napísať nuly ? alebo ako to má byť 🙂

Ďakujem za odpovede.

zalka
7. mar 2017

@mattus3 napíš na DU oznámenie
Týmto Vám oznamujem, že môj príjem za rok 2016 nedosiahol sumu 1901,67 eur tak v zmysle zákona o Dani z príjmov nepodávam daňové priznanie za rok 2016.

samozrejme uved tam meno adresu svoje dič okrem tej vety podpíš sa a odnes na DU .. a tiež adresu DU tam napíš

duun
7. mar 2017

Nuž.. je tu možnosť podať priznanie, hoci u teba je to jeden mesiac a teda ide o trápne sumy a asi sa ti s tým nebude chcieť babrať (ale možno toto prečíta aj niekto iný, u koho to bude viac). Ako živnostník si predsa platil odvody, hoci si príjem nemal. Teda de facto si v strate - zaplatené preddavky na poistné či zaplatený možno nedoplatok ročného zúčtovania zdravotky = odčítateľný výdavok.

Štát ti síce vráti figu borovú (nevyplatí stratu priamo), ale stratu si potom môžeš rozrátať rovnomerne na ďalšie 4 roky a postupne umoriť, odrátať zo základu dane - zníži ti daň v ďalších rokoch. Musíš ale robiť účtovníctvo - nemôžeš byť paušalista. Ten odrátava 40% ako výdavky a podľa zákona v strate proste nie je, bodka, hoci by bol príjem nižší ako 40% výdavky plus odvedené poistné.

evittam
7. mar 2017

@duun Ak zalozil zivnost v decembri tak platil len odvody do ZP a to az v januari, cize nema ziadne vydavky.😉 Suhlasim so

evittam
7. mar 2017

Suhlasim so @zalka

zalka
7. mar 2017

@duun kde je napísané, že stratu z minulých rokov si nemôže uplatniť niekto kto má paušalne výdavky?

mattus3
autor
7. mar 2017

Dík za odpovede, čítal som si na nete a tiež som sa dočítal že im napíšem to oznámenie.
Takže vlastne môžem si podať nulové priznanie, ale pohodlnejšie bude keď im napíšem oznámenie, je tak ? 🙂

evittam
7. mar 2017

@zalka Toto ma tiez zarazilo.....😉

evittam
7. mar 2017

@mattus3 Presne tak.

duun
7. mar 2017

info o paušalistoch som našla tu: https://podpora.financnasprava.sk/734627-Odpoče... ale pozerám práve zákony, či je to niekde "čierne na bielom" v daktorom paragrafe.

"Daňovú stratu nemôže vykázať daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona."

zalka
7. mar 2017

@evittam ako je jasné, že ak mi vychádza strata nemôžem urobiť DP paušaálom ale musím robiť evidenciu alebo JU ..
ale o umorení straty ... aby si ju nemohol umoriť ten čo robí paušal tak o tom neviem, preto sa na to pýtam ... ja sa rada naučím nové

zalka
7. mar 2017

@duun no to je to čo píšem, že stratu nemôže vykázať paušalista,
ale ak jeden rok má stratu a robí DP pomocou JU alebo evidencie a další rok môže umoriť 25% zo straty aj ked robí DP už ako paušalista.

evittam
7. mar 2017

Na druhej strane sa SZCO pri pausalnych vydavkoch malokedy dostane do straty...nakolko ten pausal sa uz tak neoplatil (az teda znovu od tohto roku). 😉 Pausalne vydavky mali strop 5040Eur....

zalka
7. mar 2017

@evittam no aj paušalista sa vie dostať do straty, videla som to nie raz ..
pri nizkom príjme a vysokých zaplatených odvodoch ..

evittam
7. mar 2017

@zalka No ved mi to akurat "doslo"....😀😀😀

evittam
7. mar 2017

@zalka No ved ano-jedine tie odvody mu to navysia ak platil vysoke.....

duun
7. mar 2017

jo.. jasne.. beriem späť, tiež mi to potom došlo :D že som mala presnejšie napísať, že v ten rok treba účtovať inak. A ak za ten jeden mesiac zaplatil cca 60€, tak sa mu s tým brbľať neoplatí - rozčítavať to na 4 roky.

zalka
7. mar 2017

@mattus3 no pre teba to oznámenie môžeš poslať len v prípade že tvoje ročné príjmy zamestnanie + SZčo nedosiahli túto hranicu ..

mattus3
autor
7. mar 2017

@zalka No ja som bol do polky 2016 na výške, potom som skončil, prihlásil sa na úrad práce a v decembri som si založil živnosť, takže moje príjmy za 2016 neboli žiadne 🙂

lucka_ke
8. mar 2017

@mattus3 ak nepodáš daňové priznanie, zdravotná poisťovňa nebude mať info o tom koľko si zarobil a môže ti vyrúbiť min. zdravotné odvody krát dva, len z tohto dôvodu treba daňovému úradu oznámiť, že si nemal príjmy

mattus3
autor
8. mar 2017

No veď donesiem im tam oznámenie a nemusím podávať daňové priznanie.