Musím podať daňové priznanie, keď prenajímam byt?

petus891
17. mar 2019

Dobrý večer, chcem sa opýtať či si mám podať daňové z prenájmu bytu .. ak mesačne mám z prenájmu 440€ a výdavky energie a podobne sú 100€ .. 340€ mám zisk.. vďaka za info

uglybetty1234
17. mar 2019

samozrejme, ze to podlieha zdaneniu.

jaron
17. mar 2019
petus891
autor
17. mar 2019

@jaron prosím Vás a cca asi koľko má bude táto záležitosť stáť, prenajímam celý rok od januára 2018 doteraz .. ešte som nikdy nič neriešila a nemám poňatia čo a ako .. ešte raz vďaka

baboobchod
17. mar 2019

@petus891 do 30 dni od uzatvorenia zmluvy o prenajme si mala povinnosť ísť na daňový úrad požiadať o pridelenie DIC. Na webe je toho plno, stačí poguglit. Z nákladov na byt nie všetko sa akceptuje ako náklad, tiež si to treba naštudovať.

bobulka109
17. mar 2019

@petus891 aké výdavky si mozte uplatnť závisíod toho, či nehnuteľnosť máte zaradenú do obchodného majetku, ak nie ako náklady sa akceptujú výdavky na elektr.energiu, plyn, vodu, odvoz smeti, upratovacie sluzby apod. (je to na stránke finančnej správy), nie je možné si do nákladov dať náklady do fondu opráv, ani náklady spojené s úverom, daň za byt, či poistenie. ŤÉÉ eur je nezdaniteľný príjem, čiže od celkového prijmu za rok z prenájmu nehnuteľnosti si odčítate 500 eur, rovnakým dielom však musíte krátiť aj výdavky t.j. príjem -500/ príjem x výdavky , napr. príjem by bol 3000, výdavky 1000, tak od prijmu odpočítate 500, t.j. 2500, čiže si vypočítate ten pomer ktorým vynásobíte skutočné výdavky 2500/3000x1000(v tomto príklade), takéto výdavky vám vyjdu, tie odčítate od príjmu oslobodeného od 500 eur a z toho rozdielu odvediete daň, je však rozdiel, či ste zamestnaná, alebo na materskej /rodičovskej dovolenke, treba v daňovom priznaní udať všetky prijmy za predchádajúci rok, avšak materská a rodičovský prśpevpk sú tuším prijmy od dane oslobodené, treba si to poriadne pozrieť, do 30 dní od začiatku prenajímania nehnuteľnosti sa bolo potrebné nahlásiť na príslušnom daňovom úrade na pridelenie DIČ. Dufam, že aspon trocha vám to pomohlo

moonlight1210
17. mar 2019

@petus891 este, ak ste dvaja prenajimatelia nehnutelnosti (napr manzelia), tak si ten prijem rozdelte (je jedno v akom pomere), a obaja si mozete uplatnit ulavu 500 eur. Teda dokopy 1000 eur.

petus891
autor
18. mar 2019

Ďakujem všetkým za pomoc, neskutočne moc ❤

jaron
18. mar 2019

@petus891 konkrétne Ti neviem povedať, koľko to bude stáť. Mám skúsenosti iba s daňovým priznaním ako klasická SZČO. Ale verím, že už si pomôžeš na základe odkazu aj informácií od bobulky.

3009
18. mar 2019

@petus891 ak máš príjem zo zamestnania + príjem z prenájmu bytu, tak si musíš podať na daňovom úrade daňové priznanie "B", kde sú do príjmu zahrnie príjem z hlavnej činnosti + príjem z prenájmu. Tlačivo daňového priznania je tak robené aj vysvetlivkami, že ho vyplní bežný človek ľahko. Len si treba aj na daňovom úrade nahlásiť príjem z prenájmu a vybaviť DIČ. Za nenahlásenie môže ti DÚ dať pokutu.

moonlight1210
18. mar 2019

@petus891 inak to je pravda. ak ti nahodou uz robili rocne zuctovanie v praci, tak im daj vediet, nech ho zrusia, lebo si musis podat danove priznanie ty sama. musia ti k tomu dat na mzdovom Potvrdenie o prijme za 2018.

a danove si vyplnaj v elektronickom formulari na stranke financnej spravy. povedie ta to krok za krokom aj s vysvetlivkami. budes mat vacsiu sancu, ze neurobis ziadnu chybu.

ak nemas to DIC, tak si ho nahlas teraz, ale uz ti asi pride nejaka mensia pokuta za oneskorene nahlasenie. tak s tym rataj.