Musí manžel podať daňové priznanie aj v zahraničí?

11. mar 2024

Ahoj môj muž fakturuje v zahraničí (zváračské prace) je registrovaný IČ DPH na paragraf 7a SLUŽBY(fakturuje priamo Belgickej firme, ktorá ho vyplaca)... robil tam 9 mesiacov v roku 2023... Danove priznanie podal tu na Slovensku minulý týždeň... musí podať daňové priznania aj v Belgicku?
Máte niekto skúsenost osobnú ci už vy alebo vaši mužovia (ktorý tiež fakturuju priamo zahranicnemu odberateľovi služby).
Ďakujem za rady

katarinaba
11. mar 2024

nie, podava DP len tu na Slovensku

autor
11. mar 2024

@katarinaba ani od určitej čiastky? Neviem ako to majú v Belgicku že od akej sumy musia zdaňovať aj SZCO registrovaný vo svojej rodnej krajine... ci také nič nie je? Chcem si to overiť aby nás neprekvapil nejaký list z Belgicka (ony sú v tom majstri zevraj)🙄

katarinaba
11. mar 2024

o nicom takom neviem
moj ex robi roky rokuce vo FR
jedine co je potrebne, aby mal podnikatelske prijmy aj tu na Slovensku, aby odvodovo patril pod legislativu SR a teda mohol dostat aj tlacivo A1 zo socialnej poistovne.
Jedine, ze by BE malo nejake svoje zakony v tomto, tvoj muz by si mal overit danove zakony v BE. Mozno mu bude plynut nejaka povinnost. Ale vo FR nic take nie je.

autor
11. mar 2024

@katarinaba j Preto som písala tu že či niekto nemá skúsenost s týmto.. on tam nie je registrovaný nemá ani ich ID ani poistenia, nemá ani registrovaný prenajom bytu alebo domu na úrade, keďže bývanie riešili formou campingovych domcekov (asi najdostupnejsia forma pre nedomácich) bez dokladovania... tak myslite ze to je OK?

katarinaba
11. mar 2024

Ja pochybujem, ze by mali ine zakony ako napr. vo FR, no na 100% to tvrdit nemozem
a tiez by som sa na MK nespoliehala. Nech sa muz obrati na objednavatela, aby mu podal info o tom.

autor
11. mar 2024

@katarinaba jasne ďakujem 😊

simca06022011
11. mar 2024

https://www.financnasprava.sk/sk/aktualne-dan-c...
https://podpora.financnasprava.sk/867652-Príjem...
https://europa.eu/youreurope/citizens/work/taxe...
Treba len riadne posudit kde mu vznika povinnost platit dan, danovu rezidnenciu atd. patri na slovenkso (ma tu "zivotne zaujmy", rodinu, zivnost... v zahranici nema prevadzkaren pravdepodobne, nema tam zriadenu zivnost), ale otazka je, ci nemusi zdanit prijem najskor v belgicku a potom to uviest v DP. Vela odpovedi aj napr. na europa.eu - nie je jednoznacnych vobec. Predpokladam, ze tam nie je 9mes v kuse, tak by sa ten pobyt nemusel ratat v kuse, ale popravde neviem.
Tu si napriklad vies vyhladat poradcov pre tieto zalezitosti: https://europa.eu/eures/portal/um/search-for-ad...
v bb napr. sedi na uspvare

autor
11. mar 2024

@simca06022011 nie nemá tam prevádzkareň ani nemá v BE živnosť.. proste je szčo slovenský ma A1, IC dph, a slovensku zivnost a odvody SP a ZP... tak teraz neviem ste ma vystrašila z tohto 🙄

subartic
11. mar 2024

autor , určite mu tam nevzniká prevádzkáreň ? Zdržuje sa tam viac ako pol roka. Miesto dodania týchto prác je Belgicko , je potrebné aj preveriť či nemá povinnosť registrácie pre DPH v danej krajine .

autor
11. mar 2024

@simca06022011
@katarinaba nasla som tento článok... pokiaľ sa nestane prevádzkovateľom v Be. To je co ?

katarinaba
11. mar 2024

To je ako keby si tam zalozil zivnost, alebo firmu. Cize by tam mal kvazi sidlo.
Nemusis riesit nic v BE.

autor
11. mar 2024

@subartic
@katarinaba nemá tam živnosť ani firmu.. robí v hale zváračské prace pre belgicku firmu... neviem každý píše inak ach sakra

subartic
11. mar 2024

nemusí tam mat ani živnost a ani firmu . Prevádzkareň z pohľadu zákona o dani z príjmu vzniká na stálosti miesta a viazanosti k určite´mu priestoru .

autor
11. mar 2024

@subartic a teraz co mame robiť.. myslite ze mu vznikla stala prevádzkareň?

autor
11. mar 2024

@subartic ako prídu nato ze mi vznikla stala prevádzkareň.. teraz sa bojím ci mu niečo nepríde

autor
11. mar 2024

@katarinaba
Ale to keď sa zamyslím tak aj chlapi co chodia na turnusy 3+1 napríklad do Belgicka alebo do Nemecka do závodou tak by mali mať stálu prevádzkareň nie? Takže ako sa dozvie Belgický DU že je vznikla stala prevádzkareň? Ja mam teraz normálne stresy 🙄

katarinaba
11. mar 2024

Ved tam nechodi na 183 a viac dni v kuse. Predpokladam, ze tam je tak tri mesiace a pride domov. Alebo aj castejsie. Ja som presvedcena, ze ten, kto im prideluje robotu si na toto dava pozor. Moj ex isty cas dokonca musel nosit notarom potvrdeny podpis na papiery, ze prehlasuje, ze bol doma. Oni sa chrania, neboj, ak by nieco hrozilo, oni budu prvi co budu volaco pozadovat.
Nevznikla mu tam ziadna prevadzkaren. Prevadzkaren musi "zalozit", "oznamit". Nestresuj.

autor
11. mar 2024

@katarinaba ano chodí že je tam 6-8 tyzdnov a ide domov na týždeň dva .. cez leto v júli ma celá firma 3 týždne voľno sú doma co sa týka vianoc vždy prvý decembrový týždeň ide domov až do januára... takže nie 183 dní tam nie je.. chodí kvázi turnusovo

autor
11. mar 2024

183 vkuse tam nie je

autor
11. mar 2024

Bože ďakujem vy ste ma upokojila ako tak ale poviem vám mala som stresy co napísala pani vyššie... tieto zákony a zahraničné veci mame rešpekt a ešte aj tam kde sú najvyššie dane

autor
11. mar 2024

A ešte som si spomenula ze baby v kancli v Belgicko im robia Limosu to je ako u nás A1 a vždy im ju urobia až po pol roku dokedy prídu (napríklad ze sú tam od januára) a Limosu im robia až v júli alebo auguste... myslite ze preto aby sa nenastala stala prevádzkareň? To len tak ma napadlo

autor
11. mar 2024

@subartic keď vzniká stala prevadzkaren tak sa musí v ich krajine registrovať na DPH?

subartic
11. mar 2024

pozor pre časový test stálej prevádzkarne nie je len nepretržité trvanie ale aj opakovane sa vyskytujúce , ak ide o jednorazovú záležitosť tak ak presiahne 6 mesiacov a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach v priebehu 12 mesiacov . Tak to že chodí domov a vracia sa nič nemení na tom že mu môže vznikat takz službová stála prevádzkáreň . Geografická stálosť miesta je jednoznačná .

subartic
11. mar 2024

nie , ked je miesto dodania služby v krajine tak musíš skumať či s anáhodou nemáš registrovať pre DPH .

subartic
11. mar 2024

ja ti doporučujem zobrať papiere a ísť za daňovým poradcom a nechať si to od neho posúdiť a budeš mať kľud.

autor
11. mar 2024

@katarinaba vy si myslíte co. Teraz som zmätená 🙄

katarinaba
11. mar 2024

ja som uz svoje povedala, nemam k tomu viac co dodat