Môžu si ľudia dovoliť nehnuteľnosť za 300 000 eur?

9. júl 2022

Keď pozerám ten internet až smutno mi je. Fakt poznáte niekoho kto si kúpi byt či dom za 300 000 e. Už to býva normálna cena za 2 či 3 izbový byt v BA. Domy v okolí tiež s takou cenovkou. To si fakt môžu ľudia v dnešnej dobe dovoliť zobrať takú vysokú hypotéku ??

diamond007
9. júl 2022

Nemôžu a predsa to robia. A áno, poznám lebo vraj od januára to pôjde XX krát hore a preto kúpili .

iv007
9. júl 2022

Poznam takych ludi ale su to nadstandardne zarabajuci ludia, podnikatelia, lekari, pravnici alebo ludia co zdedili vela penazi.A suhlasim s tebou ze je to smutne, mne ledva vyslo na 2izbak v povodnom stave a to pracujem suvisle 12 rokov a nemyslim ze zarabam nejak zle..Samozrejme hypoteka do 60ky

maris5
9. júl 2022

Ak ma niekto dnes hypoteku na chlp, tak o 2 roky uz nebude mat nehnutelnist. Tie uroky vyletie raketovo hore.

marci77
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzanka.zuzu
9. júl 2022

300? to čo sa tu zase ide riešiť? však to už normalna cena v BA

zuzanka.zuzu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
9. júl 2022

mame 2-izbovy byt v BA a narodilo sa nam dieta, hned po rodicovskej ideme kupovat vacsi a za podstatne vyssiu sumu ako pises, lebo mame nejake uspory + nam to prijem oboch dovoluje, sucasny byt tiez na hypoteku (manzelov) zrejme budeme prenajimat alebo predame, este sme sa nerozhodli - situacia na trhu je aka je, vacsi byt potrebujeme a chceme tak co narobime, mimo BA ist nechceme

a ano evidentne su aj ludia, ktori si to mozu dovolit, kedze dopyt okrem ineho vyhnal ceny hore, tak asi to niekto kupuje

zuzanka.zuzu
9. júl 2022

@marci77 dvojdom je kompromis? však to môžu strieľať sampus ak sa developer rozhodne postaviť dvojdom namiesto trojdomu z ktorého má viac peňazí

diewcatqoo
9. júl 2022

Zijem v malom meste na Morave a byty u nas idu aktualne v prepocte na eura za 300tis za obycajny 3izbak. Domy za cca 450tisic, a to sa nebavime o novostavbach alebo o domoch s obrovskymi pozemkami. Uroky su u nas momentalne okolo 5%, narodna banka hlasi do konca roka 7-8%. A to nehovorim o tom, ze pred mesiacom sme si nastavovali nove zalohy na energie a zvysovali sme si ich o 110%.
Ten, kto uz teraz vychadza s platbami za hypo a energie len tak tak, bude musiet asi coskoro, bohuzial, hladat ine moznosti byvania.

tomas115
9. júl 2022

300 000 hypoteka normalna vec dnes. Uz treba zabudnut na tie ceny co boli a hypoteky v sumach ake boli. Ak to prijem dovoluje a idealne este k tomu nejaky "pasivny" prijem tak sa netreba bat. A 300 tisic je suma za skromnejsi dom v okoli Ba. Ak sa bavime o luxusnejsom byvani pripadne byte s terasou v zaujimavejsej lokalite tak sa pohybujeme skor v 450+ tisic eur.

hradnapani
9. júl 2022

@diewcatqoo tak toto su hrozne sumy :( Mne ked pred mesiacom povedala realitacka, ze v madarsku su 8 percentne uroky, nechcelo sa mi verit.
dnes som pozerala jeden inzerat, bola pri nom hypokalkulacka a ze za trojizbovy panelovy 40 rocny byt splatka takmer 700 eur. Tak to dnes asi ist radsej do prenajmu a pockat, kym toto prejde alebo naozaj mat len dobre platene zamestnanie, ale kto si nim moze byt isty v dnesnej dobe?

marsmykkok
9. júl 2022

Podľa mňa veľa ľudí podedí, veľa starých ľudí malo napríklad aj 1 byt (čo dostali zadarmo časom) a 2 domy čo postavili svojpomocne a ak sa pominú, predá sa to a rozdelí medzi 2 deti napríklad hneď môžu mať aj po 150 000-200 000 k dobru. A potom tých 100 000 časť z úspor, časť hypotéka nie je problém. A my čo nemáme predkov majetnych si môžme pomaly labu lízať a bývať v lese v stane pomaly kým nás nezje medveď. - :D

autor
9. júl 2022

@tomas115 pri 300 000 hypotéke, je len mesacná splatka minimalne 1200 e + náklady na bývanie a bežný život. Ako toto má mladý pár vôbec splácať. Aj keď platy v BA sú vyššie, tak nie je až toľko percent ľudí, čo má príjem 2000 v čistom a vyššie.

marci77
9. júl 2022

a potom pridu deti a v nejakom BA satelite budete snivat o statnej skolke .....bude treba este 2-3roky platit dietatu sukromnu skolku, lebo beru iba 5rocnych, ktorych musia
takze treba zvazit vsetky tieto aspekty pri zadlzovani sa

co mam kamosov, tak teraz konecne sa povolili aj homeofficy, kto vie nieco robit aj z domu, v inych castiach SR su stale lepsie ceny a mat k tomu BA plat je fajn

boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tomas115
9. júl 2022

Mam hypoteku 290 000 na dom a som na to sam (este dva byty prenajimam tie mam defakto splatene) . Ono clovek ma v zivote dve moznosti, bud fnukat alebo kupit a makat. Mne v zivote nikto nedal ani euro a ked som chcel byvat nic ine mi neostalo len ist do banky a pozicat si a zit tak ako mi plat dovolil. A zijem normalne ale nerozhadzujem. Mam auto, platim na syna, zijem aktivne, obcas si nieco kupim aj ked nie hluposti. Niekedy sa cloveku zatoci hlava z tych sum, ale ver ze ked kupis o 2-3 roky budes rada ze to mas za sebou lebo ceny budu zas uuuplne inde.

zalka
9. júl 2022

To ste dobrý ale ak niekto dá v zaprdenej dedine na Spiši 320000e za maličký bungalov 3 izb. cca 7 ročný tak to je ... keby v BA sa tak nepozastavím alebo v okolí BA, ale tu na východe kde nič neni a platy sa pohybujú na úrovni minimálnej mzdy ... tak mi sánka padla.

ropucha6
9. júl 2022

@marci77 tak stale lepsie sukromna skolka ako ceny domov v BA, s tym proste treba ratat.

ropucha6
9. júl 2022

@marci77 no my len na dvojdom sme brali teraz skoro 300K hypo, bohuzial taka je zatial realita.

judar
9. júl 2022

Dneska je doba ked ludia maju silnu potrebu standartu a vlastnenia....zadlzia sa az na slucku okolo krku hlavne aby v ociach druhych vyzerali majetne hoc im z platov nic nezostane 🤦...a to poznam jedneho takeho co ma domy na sekeru poprepisane na inych ludi dohodnuto keby nahodou nejaky exekutor, auta, pozemky, vybavenia a boh vie co -> uvery a hypoteky proste vsetko okolo jeho majetku ho mesacne stoji az okolo 15 000€ a ked vsetko poplati tak mu je este zle ze mu ledva vystane na chleba....a to je prosim pekne jeden z mnoha novodobych spekulantov, co ovplyvnuju dopyty a ceny na trhu ze ucelovo ponakupuju po 5-10-15 domoch za lacno, urobia narychlo zmeny, prestavby, opravy a pretocia ich extremne navysene ze z domu za 30-50k urobia narychlo 100-150-200k

zmrzlinka2021
9. júl 2022

Mnohí ľudia z 300 tis bytu berú hypo 100-120 tis, zvyšok majú cash. Na Slovensku je dosť ľudí, čo tie peniaze maju

zuzanka.zuzu
9. júl 2022

autorka - ale však domy a byty za 3000 NIE SU pre mladý pár 🙈 každý by chcel mať všetko a hneď ale treba si najskôr zarobiť 😉 ja som začínala v neprerobenej garzonke so 100% hypo, dnes ideálne po prvej výplate po štátniciach novostavbu bungalovu na 6a pozemku 🙄

autor
9. júl 2022

@zuzanka.zuzu a kto dá 40 ročnému s deťmi hypotéku na 20-30 rokov ? HM asi ťažko.

nevelyn
9. júl 2022

Mame hypo este vyssiu, nehnutelnost bez podpory rodiny ci dedenia, ale mame kazdy pracu s nadstandardnym prijmom (v zivote by ma nenapadlo spoliehat sa financne na manzela alebo niekoho ineho, takze som si vyberala skolu i karieru tak, aby som zarabala dobre) a este k tomu mensiu firmu vo "volnom case". Priemerny vek 40 rokov. Zialbohu nadstandardny prijem praca znamena, ze sa ocakavaju nadstandardne pracovne vykony, takze niekedy stihat popri detoch vsetky meetingy (i v vecerych hodinach), terminy, sluzobne cesty, a este do toho podnikat je o hubu. Je to kolotoc, ale ak este chvilu vydrzime, hypo nebudeme urcite platit do dochodku.

zuzanka.zuzu
9. júl 2022

a čo v 40 konci život? 😂😂😂 už mi to je jasné, máš vek do max 23r však? 😂 tak ti prezradím tajomstvo - 40r si úplne bežné berú hypo a banky im ich úplne bežné schvaľujú.... a asi od údivu nezaspis ale na garzónku si zobrala hypo aj moja 60r mamka 😉 schválili jej v 2 bankach

nevelyn
9. júl 2022

este dodam, ze zijem v lokalite s drahymi nehnutelnostami a drviva vacsina mladych rodin si tu byvanie zakupila s vydatnou pomocou rodicov, maju proste uspesnu mamu alebo otca, ktori si to odmakali za nich.

ummimaryam
9. júl 2022

My máme v Nórsku za 350 tisíc veľký poldom, 5 izieb. Nechápem čo na Slovensku šalejú? Tu majú ľudia dvoj až trojnásobne platy. To je na dobrú depresiu toto najmä pre mladých ľudí na Slovensku v hlavnom meste

samanta44
9. júl 2022

Aj ja som vždy chcela svoju nehnuteľnosť no už som sa stým zmierila že to tak nebude.ale radšej budem bez bytu ale žiť v kľude a nie sa zadlžovať takom obrovskou sumou.teraz je človek mladý a vládze ale čo za 20 rokov? A hypo je na 30.ja si počkám na byt od Kollára😁😁

nikasmile
9. júl 2022

@tomas115 👍🏻

zmrzlinka2021
9. júl 2022

@ummimaryam na Slovensku sa hlavne v BA a okolí nežije zle