Môžem sa pripoistiť na zvýšenú materskú, keď som v 12. týždni?

sheila2004
7. máj 2013

ahojte, potrebujem poradit, kedze sa neviem vysomarit z toho vsetkeho. Som v 12.tt, riadne zamestnana uz tri roky v jednej firme, ale s tym, ze babatko bolo neplanovane, nevedela som o moznosti pripoistit sa do socialnej poistovne na zvysene materske. Neviete, ci sa to neda este nejako pripoistit, alebo aspon nejako zvysit, kedze pracujem ako casnicka na minimalnu mzdu.

mirka1011
7. máj 2013

@sheila2004 ked si uz tehotna tak sa uz neda pripoistit, lebo by si nesplnala urcity pocet dni-270 dni poistenia pred porodom, takze budes dostanes asi 65% z hrubej mzdy

dejushka
7. máj 2013

@mirka1011 ahoj vies mi povedat aka je vyska dnp teraz, ked sa tam zlucuje viac pripoisteni?dakujem

zuzulica
7. máj 2013

@sheila2004 musíš mať zaplatených 270dní DNP a to veru nestihneš,jediné,čo by sa dalo,ak by sa ti dalo dohodnúť sa so zamestnávateľom,že by ti "akože" pridal a platil by ti vyššie odvody(ktoré by si mu mohla "preplácať"zo svojho),inak asi moc možností nemáš 😒

mirka1011
7. máj 2013

@dejushka Osoba, ktorá je dnp si určí vymeriavací základ v rozmedzí 393 až 3930 eur a z tejto sumy bude platiť mesačne poistné

sheila2004
autor
7. máj 2013

dakujem dievcata velmi pekne za odpoved. so sefom sa viem dohodnut, ze si sama doplatim rozdiel, ale z akeho obdobia mi bude vypocitana MD? ci sa mi to vobec oplati, kedze niekde som sa docitala, ze to vypocitavaju z minuleho kalendarneho roku.

mirka1011
7. máj 2013

@sheila2004 pocita sa poslednych 12 mesiacov, nie cely minuly rok

sheila2004
autor
7. máj 2013

Dakujem krasne, zelam pekny den 🙂

zalka
8. máj 2013

@sheila2004 no dobre si počula ... MD sa ti bude rátať z hrubého príjmu, ktorý si dosiahla v roku 2012 ... takže ak ti šéf tento rok dvihne oficiálne plat tak ti to pomôže na dva veci ... na nič a na ... ehm nejdem nadávať ...
totiž @mirka1011 ťa zaviedla a napísala Ti hlúposť ...

Ak chceš aby malo efekt zvýšenie platu, tak treba zmeniť prácu ... ak by si ukončila PP a začala nový ... tak potom by sa MD rátala po 90 dnoch z nového zamestnania ... ale nesmela by si byť na PN alebo OCR tých 90 dní od vzniku nového PP ...

mirka1011
9. máj 2013

@zalka @sheila2004 na tejto stranke je to vysvetlene a je tam napisane:

Materské:

Nárok na materské dostáva žena v tehotenstve a po pôrode pri starostlivosti o narodené dieťa.
Do vymeriavaceho základu pre výpočet materského sa počíta súhrn hrubých príjemov za posledných 12 mesiacov, z ktorých zamestnanec/SZČO odvádzal nemocenské poistenie v SR.
Denný vymeriavací základ sa spočíta ako podiel vymeriavaceho základu a počtu dní v rozhodujúcom období (365, resp. 366 dní).
Denný vymeriavací základ sa zaokrúhluje na 4 desatinné miesta nahor.
Maximálny denný vymeriavaci základ sa počíta ako 1,5 násobok všeobecného denného vymeriavaceho základu platného v kalendárom roku (2011), ktorý dva roky predchádzal kalendárnemu roku (2013), v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky = 38,7617 EUR.
Materské sa počíta z denného vymeriavacieho základu vo výške 65 %. Zaokrúhľuje sa na jedno desatinné miesto nahor.
Maximálne obdobie poskytovania materského je 34 týždňov a poistenkyni, ktorá porodila dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará 43 týždňov.

http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/vypocet-mate...

zalka
9. máj 2013

@mirka1011 vieš ked to niekto zle vysvetlí... tak sa to zle pochopí ...
je to tak ako som napísala ja ...

Rozhodujúce obdobie

ak nemocenské poistenie zamestnanca, samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského

http://www.socpoist.sk/materske/1293s

mirka1011
10. máj 2013

@zalka sorry, ale musim reagovat, tvrdis, ze sa jej to pocita od 1.1.2012-31.12.2012, cize posledny kalendarny rok, ibaze keby si ona zalozila dnp ja neviem napr. vo februari 2013 a zaplatila by si tych 270 dni, co by bolo asi v novembri 2013 a porodila by v napr. zaciatkom decembra, tak by mala zvysenu matersku, to akoze v tomto pripade by dostala vynimku alebo ako? pretoze takto nejako to funguje, preto tvrdim poslednych 12 mesiacov
@sheila2004

pirhina
10. máj 2013

nechcem sa vam do toho miesat ale mam taky pocit ze materska sa vyratava za posledne 2 roky pred nastupom na md

domeli
10. máj 2013

kočky, počúvnite @zalka - vie, čo vraví a neradí správne ani prvý ani 101. krát 🙂
Pozrite si toto a dozviete sa veľmi veľa: https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/dobrovolne-nemocenske-poistenie/

zalka
10. máj 2013

@mirka1011 ak by založila zadávateľka DNP alebo by jej vzniklo zamestnanie ... napríklad 5.5.2012 tak VZ by sa jej rátalo z roku 2012 a tj. z obdobia od 5.5.2012 do 31.12.2012 .... ako to, že zle chápeš zákon a že ho zle novinári reprodukovali ... neznamená , že ja píšem blbosti ... ja viem čo píšem ...

zalka
10. máj 2013

@pirhina zlý pocit... skúma sa či v posledných 2 rokoch je splnená podmienka 270 dní poistenia ...
materská sa ráta z rozhodujúceho obdobia... ako je uvedené na stránke sociálnej poisťovne ...

@domeli ďakujem.

pirhina
10. máj 2013

@zalka aha

katuskaa11
29. máj 2013

@mirka1011 270 dni do dna porodu.....