Môžem predať dom, keď je na ňom ťarcha?

26. apr 2023

Môžem “darovať” dom rodinemu príslušníkovi ak na dome je hypotéka zostávajúcich 30 000€ ? S tým že by ju dosplacal budúci majiteľ. Alebo musí vyplatiť naraz 30 000€?

alenah31
26. apr 2023

Pokial je na LV tarcha v prospech banky....dom bez jej suhlasu nevies predat ani darovat. S prevodom hypo na ineho dlznika musi banka tsktiez suhlasit. Ak budes konat bez suhlasu banky - moze banka vyhodnotit konanie ako podvod (porusenie podmienok pri poskytnuti hypo) a ziadat vyplatit zostatok hypo jednorazovo ako splatnu ihned.

domkakvet
26. apr 2023

Áno môžeš so súhlasom banky dom predať a či aj darovať to neviem.

draik
26. apr 2023

Záložné právo nebráni prevodu.
Ak tak však urobíte bez súhlasu banky, tá môže zosplatniť celý úver.

andreatytler
26. apr 2023

Jasne ze mozete predat. Ziadny suhlas z banky nepotrebujete.
Pri prevadzani penazi od cloveka co dom kupi k vam pojde automaticky najskor cast penazi banke na vyplatenie hypoteky a zvysok vam.
Novy majitel si bude musiet uzavriet novu hypoteku. Nemoze prevziat vasu hypoteku.

autor
27. apr 2023

No len problém je v tom že jemu hypotéku nedajú ani spotrebak… preto som myslel či nie je možné predať/darovať to tak že on bude splácať po 300€ každý mesiac ako ja doteraz

andreatytler
27. apr 2023

Nie, to urcite nie je mozne ze prenesies na neho svoju hypoteku, ved sam vravis ze jemu by hypoteku nedali. Banka berie kazdeho majitela ako noveho zakaznika a preveruje si ich a urcuje im ci im hypoteku da alebo nie.
S darovanim skusenosti nemam, ale predpokladam ze to bude tak ze ty musis vyplatit hypoteku a az potom darovat.
Preco to ty nevyplatis, darujes mu to a on potom tebe bude splacat $300 kazdy mesiac?

autor
28. apr 2023

@andreatytler Lebo ja už to splácať nezvládnem, a on mi so splácaním nepomoze kým bude dom na mna… ešte bude cca 2roky v úverovom registri

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
28. apr 2023

Neviem čo mám robiť mám tlaky od rodiny a neviem ako ďalej, som teraz v neľahkej situácii a neviem sa pohnúť bojím sa že o dom prídeme a predať realitke to neprichádza do úvahy to by má znenavidela cela rodina široko ďaleko…

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
28. apr 2023

Zmenili mi názov fóra bolo to darovať dom rodinnému príslušníkovi, nie je to cudzí človek doplním…

autor
28. apr 2023

On v tom dome býva tiež

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreatytler
28. apr 2023

Ziadaj o odklad ako radila @mamula20 a zatial si hladaj lepsiu pracu aby si to mohol splacat. Lebo to je jedinne riesenie ako si dom udrzat.
Ak to neurobis, nemas inu moznost ako dom predat cudziemu cloveku cez realitku.
Ak toto neurobis, stratis vsetky peniaze co si do domu uz vrazil, stratis akukolvek moznost v blyzkej buducnosti dostat dalsiu hypoteku a aj strechu nad hlavou a tak isto bezdomovec bude aj ten clovek co tam s tebou byva. Takze by to malo byt aj v jeho zaujme ze ti pomoze so splatkami, lebo inac skonci aj on na ulici.

autor
28. apr 2023

Splácal som asi 15rokov, teraz som prišiel o 1 prácu, hľadám ďalšiu.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamina7070
28. apr 2023

a odklad splatok nechces skusit ?

mamina7070
28. apr 2023

@mamula20 kupovat takyto dom je extremne rizikove aby o par rokov ste neskoncili na dlazbe ak povodni majitelia napadnu na sude drazbu 😉

dankanka
28. apr 2023

Vyzera to na laskavu rodinu, pohnevat si ich by mi teda nevadilo. Legalne to urobit nevies

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz