Môže si môj priateľ uplatniť daňový bonus na moje deti?

patricia992
16. apr 2024

Dobrý deň chcem sa opýtať. Ja mam po ex manželovi 2deti žijem s priateľom ktorý je zamestnaní. Môže si môj priateľ uplatniť daňový bonus na moje deti. Svadbu neplánujeme.

nelca84
16. apr 2024
klarissa25
16. apr 2024

Nie, nemôže

alenah31
16. apr 2024

@patricia992 nie nemôže - mohol by si uplatniť DB iba na deti svojej manželky - ty si iba partnerka.

patricia992
autor
16. apr 2024

klarissa25 ekonomka mu povedala ze môže si uplatniť daňové priznanie na nich

patricia992
autor
16. apr 2024

alenah31 a aj tak si môže uplatniť daňový bonus keď bude mať svoje dieťa a nebude zenaty

melanta
16. apr 2024

@patricia992 tak mu ekonómka povedala zle. Mohol by si uplatniť, ak by ste boli manželia a žili v spoločnej domácnosti. Ale ak manželia nie ste, aj keď žijete v spoločnej domácnosti, nemôže. A áno, na vlastné dieťa si uplatniť môže, aj keby ste neboli manželia, ak s dieťaťom žije v spoločnej domácnosti.

klarissa25
16. apr 2024

@patricia992 ak budete mat spoločne dieťa tak áno pokiaľ s nim žije v domácnosti. Na tvoje deti pokiaľ nie ste manželia nemôže poberať danovy bonus

alenah31
16. apr 2024

@patricia992 pri vlastnom dieťati si DB uplatniť môže - bude jeho otec aj keď nebudete manželia. ALE pri tvojich deťoch nie - nie je ich otec a ani tvoj manžel - musí splniť aspoň jednu z týchto podmienok. Čiže ak budete mať spoločné dieťa - môže si ho uplatniť no na tvoje nie. Aby si mohol uplatniť aj na tvoje okrem RL detí musel by do práce doniesť aj váš sobášny list - a ten nemáte.

patricia992
autor
16. apr 2024

melanta tak dieťa bude žiť spoločnej spoločnosti. Posledne 2tyzdne auguste mam termín porodu

alenah31
16. apr 2024

@patricia992 keď v auguste porodíš dáš manželovi rodný list a on s ním pôjde za ekonómkou - ona mu to zapíše do Vyhlásenia a dohodí v mz. položkách nárok na DB a bude ho mať mesačne vo výplate. No na tvoje deti nie - len na toto jedno spoločné.

nevenka
16. apr 2024

@patricia992 tak sa zosobaste a bude moct poberat na vsetky deti, nie? Inak iba na to 1 spolocne.

matullienka
16. apr 2024

@patricia992 pokiaľ nie ste manželia tak si uplatniť DB na tvoje deti nemôže. Ak mu ekonómka uplatnila nech očakáva, že do finančná správa vyzve, že musí db vrátiť

slavkab
16. apr 2024

Ak ziju v spolocnej domacnosti a stara sa o ne, tak si moze uplatnit aj na deti, ktore nie su jeho, info z DU

veronikaszabova
16. apr 2024

@slavkab ale LEN v pripade, ze to je jej MANZEL, nie PRIATEL

matullienka
16. apr 2024

@slavkab ale museli by byť manželia inak nie.

alenah31
16. apr 2024

@slavkab tú info s DU si ešte raz poriadne prečítaj - môže si uplatniť DB aj na dieťa/deti manžela/manželky, ktoré s daňovníkom žijú v spoločnej domácnosti najskôr od mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa vzali.

alickapusinka
16. apr 2024

nie nemôže

zmrzlinka2021
16. apr 2024

@patricia992
To je jedno, ze dieta s nim zije v spolocnej domacnosti, kedze:
- nie je to jeho dieta
- ty nie si jeho zena, si cudzi clovek

Si predstav keby zene kazdy frajer poberal danovy bonus 😀

Ty si daj dann. bonus pekne na seba , su to peniaze pre teba, tvoje deti, nie frajerove.

matullienka
16. apr 2024

@zmrzlinka2021 Ona nemôže, žije z hmotnej núdze 🫣

zmrzlinka2021
16. apr 2024

@matullienka a teraz som zistila, ze este aj aj tehotna s tymto novym frajerom.

lienka.7
16. apr 2024

@patricia992 na ich rodnom liste je uvedený tvoj priateľ? Nie je. Tak si žiadny DB nemoze uplatniť, keďže RL sa prikladá k DP. Len nech počúva ekonomku🤦‍♀️

nivea777
16. apr 2024

@lienka.7 jedine ekonómka povedala,že si môže uplatniť ( tak písala autorka vyssie)

slavkab
16. apr 2024

@veronikaszabova
@matullienka
@alenah31 ospravedlnujem sa, musi byt manzel

rachel36a
16. apr 2024

@slavkab zle radis...nemoze si uplatnit na deti svojej partnerky, iba ak by boli manzelia