Mimoriadne splátky

15. feb 2024

Ahojte, kazdy mesiac sa snazime dat mimoriadne splatky, niekedy je to min. 50 eur niekedy 200, zalezi od mesiaca od vydavkov... No rozmyslam ci to ma zmysel, pri takychto malych sumach....platime mesacne 350 eur, a ked dame mimoriadne tak nam to znizi o par centikov (dokopy sme takto za 3 roky znizili cca5 eur mesacne) .... vie sa niekto odborne vyjadrit? Dakujem

zuzkaa1991
15. feb 2024

Ak myslite hypo tak radsej tie mesacne splatky posielajte kde sa vam urocia a za 5r 10r vyplatie mimoriadne viac plus aj zarobite ;) my tak posielame mesacne do fondov a za 10r 15r.planunene splatit cast hypo

jarka_black
15. feb 2024

@zuzkaa1991 súhlas
@autor, treba si hodiť do kalkulačky... ak viete zhodnocovať napr. 10% ročne, tak zhodnocujte a potom splatite hypo

marci77
15. feb 2024

zavisi, aky mate teraz urok na hypoteke
ak este ten mensi, co bol v minulosti - do 1% ....tak mimoriadne splatky by som nedavala
skor to davat napr. na terminak a potom jednorazovo cast vyplatit, ked sa vam napr. bude menit fix.na vyssi

alebo ako radia dievcata, do fondov, len tam zase nie je zaruka, o kolko sa vam to naozaj zhodnoti, moze sa aj znehodnotit (s tym treba pocitat) - preto treba diverzifikovat pri investiciach

katkaseiner
15. feb 2024

ja ti poviem takto...peniaze sme investovali, a o mesiac dosla vojna...do dneska sme na tom prerabali, teraz sa to trochu zdvihlo. Takze som si skoro 2 roky buchala hlavu ze preco som to nedala radsej do hypo. Je jednoduche povedat ze investuj a to potom po rokoch vloz ako splatku ...len samozrejme to nie je take jednoduche...
ale k veci...teoria je super, zial o investovani treba aj nieco vediet...a ak nevies, tak za mna urcite davat extra splatky. Tiez sa chystam nieco vlozit..

sapetka
15. feb 2024

Urcite dat zhodnocovat tie penite niekde do fondov. Ak sa nevyznas najdi si financ poradcu.

macilaci
15. feb 2024

Nie, zmysel to nemá.

simca06022011
15. feb 2024

Hypo rýchlo splácať iba ak je vysoký úrok a dostatok financii inak to nemá význam. Stále sú to najlacnejšie peniaze.
A teda neviem... mne sa zrychlena.splatka odratavala z istiny. Znižovala sa mi teda celkovo dlžná suma, a tým doba splácania. Čiže ak som mala úrok 2,3% prerábanie bol menej ako 1%, alebo inak, 30rocnu hypo som skrátila na 15r.. ak by som nemala dostatok financií nesplacala by som.rychlo nič. Rovnako je diskutabilné koľko.dokazes.zarobit na fondoch a pod, treba si to naštudovať. Je ale podľa mňa lepšie tvoriť si dostupnú rezervu "ak by niečo " ako rýchlo hypo platiť, aby človek nemusel napr v prípade núdze drahšie bankové produkty využívať..

babydesire
15. feb 2024

@simca06022011 tiez sa nam podarllo pri uroku 0,99% znizit dobu splacania o 5rokov..keby sa to takto podarilo este aspon zo dva krat znizit mame hypo vyplatenu este pred 50tkou...bodaj by

kristiii
16. feb 2024

Ako písali baby, tiež dávam mimoriadne splátky, ale teda nechávam si skracovať dobu splácania, nie mesačné splátky. Skrátené roky ma potešia vždy viac než pár šušňov mesačne. Ale teda dávam väčšinou raz-dvakrat do roka vyššie sumy.

jaroslav81
16. feb 2024

Nepocuvaj rady typu investuj ked vies robit zhodnotenie 10% rocne a o 10 rokov das mimoriadnu splatku. Ty mas vestecku gulu? Vies ze aj do buducna bude nejaky fond robit 10% rocne, lebo poslednych 10 rokov takto robil? Pozri co sa stalo iba posledne 4 roky, co nikto necakal, COVID, Vojna...
Inak jeden z naj realitnych fondov na Slovensku, ktoremu sa dlhe roky darilo, HB Reavis je za rok 2023 v 29% strate, takze tak...

maba123
16. feb 2024

@jaroslav81 no vidim jaroslav , ze si vela investoval, samozrejme ze je to o riziku raz si hore , raz dole, no mne od covidu a vojny stupli fondy za 3 r o 34%, , cize rocne cez 11%, ale samozrejme respektujem tvoj nazor, len nabudice skus pisat o niecom co aj robis , nie o tom co si pocul, a mimochodom , spravne nastavenie fondov je o tom , ze nedavas prachy do jedneho fondu ale je to siet fondov , ktore ti pripadne straty vedia korigovat

maba123
16. feb 2024

A k autorovi, je to uhol pohladu co tym chces dosiahnut, ci to chces skor splatit, a byt cely cas s "holou ritou", alebo radsej das peniaze niekde kde ti peniaze robia peniaze, u mna je to tak ze hoci mozem vyplatit uvet kedy chcem, tak to pre mna nedava zmysel, pretoze polku uveru mam vo fondoch, ktore momentalne su v pluse ale to mam na horizont 5-10 r a druhu cast mam na sporeni za 6%, kedy sa k nim viem dostat kedykolvek, keby som potreboval, a nepotrebujes na to matiku, ze ak ti daju hypo za 4% a mas peniaze za 6%, tak ci tak mam hypo za urok -2%, cize investovane peniaze mi vykryju cely urok ktory platim a este aj nieco ostane navyse, a v konecnom dosledku musis si polozit otazku ci ty 5e rozdiel stoji za to aby sa ti sice znizily splatky a byt penazi, to uz ked chces na tom trosku ziskat, tak neznizuj splatky, radsej skracuj splatnost

banasovak
16. feb 2024

Odporúčam radšej investovať. Tiež sme rozmýšľali, no pri nízkych úrokoch, ktoré mame sa to neoplatí. Pracujem vo finančníctve, kde sme mali možnosť investovať od sumy 1000€, úrok od 6%-9%, ten závisí od dĺžky doby investície a 9% aj sumy. Ak by mal niekto záujem viac info nemám problém viac o tom povedať či už online alebo osobne. Nie je problém. Určite treba zvážiť vsetky+-