Mesačné verzus ročné vyplácanie daňového bonusu

kralovna123456
22. dec 2022

Dobry den, manzel si bude uplatnovat DB na 2 deti do 15r., vychadza mu ten maximalny. Chcem sa spytat, vzdy si ho daval vyplacat 1x rocne..je nejake zmena, oplati sa teraz zahrnat ho mesacne do vyplaty? Alebo dalej mozno 1x rocne? Dakujem

princeznaaa12345
22. dec 2022

Určite mesačne nech si dá. Vraj keď by mal raz ročne a zostal by dlhšiu dobu pn, tak mu nemusia všetko vyplatiť, ale keď to bude poberať mesačne, tak to bude dostávať a nik mu to nevezm. Tak nejak mi to vysvetlila naša účtovníčka.

koniarova
22. dec 2022

Pripnem sa.

marci77
22. dec 2022

v minulosti si daval manzel vyplatit v rocnom zuctovani, bolo to fajn, ked na ucet prislo o 1.000eur viac (presnu sumu si nepamatam)

ale v dnesnej dobe inflacie sme to aj my zmenili ......a uz si to mesacne uplatnuje

u uctovnicky treba podpisat danove vyhlasenie a potom to chodi na mesacnej baze vo vyplate

co sa tyka sumy, malo by to byt to iste .....len pri rocnom zuctovani musi dosiahnut ten prijem, aby mu to mali z coho strhnut .....a ako pisu baby, tak ak by mal nejaku pauzu v priebehu roku napr. tu PN a nedosiahol by taky prijem, nemali by mu to z coho uplatnit

paciko9
22. dec 2022

@princeznaaa12345 presne. Partner ide na matersku, ked bol ma personalnom tak mu pani povedala,ze ked sa vrati nech si dava preplacat kazdy mesiac. Pn ale zalezi kolko rocne zarobi a od toho sa bude odvijat danovy bonus. Takto to ma istejsie.

petamich
22. dec 2022

@marci77 no to mu ale neuplatnia ani v mesacnom 🙂 ak bude napr. PN cely mesiac, tak nevznikne narok, kedze nemocenska je nezdanitelny prijem a tym padom za dany mesiac neodvedie ziadnu dan a teda nema sa z coho uplatnit danovy bonus

petamich
22. dec 2022

autorka: je tu na MK aj expertna poradna Dane a uctovnictvo a tam teraz radi expertka skor mesacne uplatnovanie ale tak kazdy ma iny prijem a inu situaciu 🙂

summer23456
22. dec 2022

Baby prečo je to výhodnejšie mesačne? Keď nie som on, ocr, tak vlastne dostanem tie isté peniaze za ten rok v mesačnom zúčtovaní ako keď by som to poberala mesačne?

maranco
22. dec 2022

@summer23456 peniaze máš rýchlejšie u seba
za ten čas ich môžeš zúročiť

aj keby si ich nechala ležať bez dotknutia a niečo sa vyskytne že ich potrebuješ tak ich máš okamžite k dispozícii, nemusíš čakať na ročné zúčtovanie

ale je tu aj riziko ak sa nevieš ovládať a odkladať si, že ich hneď minieš, ale to je rovnaké môžeš "rýchlo" minúť aj tie ročné

niekto si "sporí" tak, že posiela väčšie zálohové platby za energie, byt a potom sa teší koľko mal preplatok ako si "nasporil".

chadkroeger
22. dec 2022

to čo je za hluposť, že ak bude dlhsie na PN tak mu nemusia vsetko vyplatiť? Aj keby to mal na mesačnej báze tak nedostane už plnú výšku danoveho bonusu.
Po novom daňový bonus = HM - odvody zamestnanca (13,4%) a toto je ČZD a potom už idete podľa tých matelkových percent. AK bude PN aj vtedy sa mu automaticky zmení hrubá mzda
A po novom daňový bonus dostane každý (len v inej výške) od r.2023. Už to nie je viazané, aby mal zamestnanec aspoň polovicny uväzok.

summer23456
22. dec 2022

@maranco no mne sa viac ráta,keď mi viac pribudne na účet naraz, presne to beriem ako také sporenie...

summer23456
22. dec 2022

@chadkroeger takže je to úplne jedno,či raz za rok alebo mesačne...

chadkroeger
22. dec 2022

@summer23456 je to jedno akurát mňa osobne poteší ak mi cinkne vyššia suma raz za rok. Mesačne sa mi to stratí.

summer23456
22. dec 2022

@chadkroeger presne aj ja to tak mám, už som sa zľakla,že o niečo prichádzam...