Mesačné náklady na život po rozvode s dieťatom

zozo111
13. máj 2014

Ahojte, viem, že je to individuálne, ale snazim sa spocítat, aké sú približné náklady na život s 1 malým školáčikom, ako mi to bude vychadzat po rozvode, ked zarabam ledva 480-500eur v cistom... muz by platil 100e výživné.
Neviem, co mam zaratat, pocitala som po maximalnom šetreni (ja a syn spolu) , ze 150e najom, telefon cca 20e, životka 35, škola zatial mesacne 30, internet 15, drogeria 10, hygiena 15, oblečenie priemer 20/mesacne, jedlo 100eur, cestovanie 80e. nic ine ma nenapada. Neviem kde by sa dalo viac usetrit, alebo co som zabudla, vsetko som viackrat preratala...
dakujem vam za radu...

wena
13. máj 2014

@zozo111 Podľa mňa ti to celkom v pohode vyjde. Telefón, internet, drogéria + kozmetika sa dajú zohnať aj lacnejšie ako si napísala. Cestovanie myslíš benzín alebo MHD?

zozo111
autor
13. máj 2014

@wena aj ty si sama na dieta? cestovanie myslim busy aj vlak 😒

mamama2
13. máj 2014

Jaby som zrusila poistku a vychadza ti to krasne..mozno nebude potreba aby sa kazdy mesiac kupovalo oblecko.a ak das tu dvacku bokom...nie je o com.na vyzivnom ste sa dohodli?

ammellia
13. máj 2014

Poistku by som tiez prehodnotila, nechala by som si len rizikovu cast, ziadnu sporiacu. Snaz sa kazdy mesiac hned po vyplate odlozit 20e bokom, aby si si vytvarala rezervu na nepredvidane okolnosti.
Drzim palce.

zozo111
autor
13. máj 2014

@mamama2 muz povedal, ze nam da ako vyzivne 120, le neverim, ze da viac ako 100. Radsej pocitam s horsou variantou.. Poistku by som nechala len kvoli synovi, ak sa mi nieco stane, nech nezostane na ulici, neverim uz nikomu na tomto svete... Toho oblecka s dost bojim, ked teraz vidim ako zo vsetkeho rychlo vyrasta, tenisky, papuce, teplaky, bundy.. da sa kupit aj z bazarov, ale nieco musi mat aj ,,poriadne,, do skoly, lekarke a kostola.. z bazarov nemam az take super skusenosti..
nezapocitala som skolske vylety este, nedajboze aby mi vypovedal nejaky spotrebic... pracka, chladnicka.. ach jo..

zozo111
autor
13. máj 2014

100 e mesacne na stravu nepocitam malo? doteraz som si to nepreratavala, ze ako by to bolo vo dvojici...

moni244
13. máj 2014

@zozo111 určite dostávaš aj stravné lístky, či? 100 eur strava sa dá v pohode pre dvoch, urob si vždy jedálniček na celý týždeň, že čo budeš variť, na večeru a na raňajky, spíš si zoznam, čo máš kúpiť a kúp len to a bude ti to vychádzať 🙂 keď nemáš dobrú skúsenosť s bazárom, popozeraj sa po okolí v detských centrách bývajú na začiatku sezónny burzy detského oblečenia, ja vždy tak nakupujem. A malý bude chodiť aj k otcovi na víkend? Vtedy by si si mohla nájsť brigádu a niečo si ešte privyrobiť

svetluska82
13. máj 2014

@zozo111 mozno by som este znizila telefon, na mensí pausal, ak sa ti to da. Ale inak vychadza Ti to celkom v pohode. A tiež by som asi zrusila zivotku, ono sa to nejako extra neoplati. Ja som zivotku zrusila uz davnejsie, ale synovi som zivotku nechala, na deti tie poistky nie su az take predrazene...Este ak yi zvysi nejaka dvacka, tak by som mozno riesila stavebne sporenie, alebo nejake ine sporenie, nikdy nie je na skodu mat cosi bokom. 🙂

moni244
13. máj 2014

@zozo111 a ešte sa popýtaj na železnici aj na autobusovej stanici na mesačníky, ak teda už nemáš poriešené

mamama2
13. máj 2014

Ked tak si najdi partnera.vo dvojici je to niekedy lahsie 🙂 treba ratat aj s inymi vydavkami.vylety.narodeniny.lieky...vela stastia

marionmarion
13. máj 2014

@zozo111 neboj, vsetko sa da. Najviac usetris na jedle, ak si naplanujes na tyzden vopred co budes varit, co budete jest a kupis iba to a nic naviac, ak nebudes chodit nakupovat hladna, ak budes nosit so sebou flasu vody a nekupovat stale predrazene mineralky... Poistku by som zrusila...ak by sa ti naozaj nieco stalo, tvoje dieta ma predsa otca, na ulici by urcite neostalo..a vacsina poistiek je aj tak oblb, ked sa ti nieco naozaj stane, zrazu zistis ze ti nic nevyplatia, lebo nesplnas podmienky alebo ti vyplatia iba minimum, upne smiesnu sumu 😝 Urcite si vybav cipove karty na autobus, cestovne je tak lacnejsie, zisti co sa da u zeleznic, urcite su tiezt nejake zlavy, moznosti usetrit. Oblecenie sa da nakupovat bud vo vypredajoch( ak chces nieco nove a slusne), alebo v sekaci, kde si to mozes poprezerat ci je to poskodene, alebo nie, urcite je to lepsie nez objednavat z internetoveho bazaru, kde nikdy nevies ci ti naozaj dojde to co bolo na fotkach. Je tiez riesenie si oblecenie pozicat, alebo je tu skupina kde ludia daruju, co uz nepotrebuju vratane oblecka, tak sa da prist k veciam za postovne, ci odvoz...
Neviem, kde mas ucet, usetrit sa da dost vela aj na poplatkoch v banke, tusim mbank a zuno maju ucty bez poplatkov. Su tu aj skupiny "ako usetrit" a " za babku", tam najdes kopu dobrych napadov, ako neminut privela.
Este je super vec urobit si doma inventuru, veci, ktore uz naozaj nepotrebujes, mozes predat cez bazar, stalo sa mi uz ze to mesacne hodilo aj 60 € a kazdy z nas ma doma kopu nepotrebnosti, veci co su nam uz male, alebo uz ich mame iba na to aby zaberali miesto a niekomu mozu naopak urobit este radost.
Asi je dobre sledovat aj akcie, vybavit si vernostne karty a ziskat tym zlavy...aj tak si myslim, ze z tej sumy co pises, sa da vyzit v pohode, ja som s dietatom sama, mam iba rodicovsky prispevok a nehladujeme, ani nijako nestradame, da sa vsetko zvladnut, ked sa chce 😉

sisaha
13. máj 2014

@zozo111 na dieta si žiadaj 170 eur... stravu si pocitala malo..., oblecenie presne ako vravis...2x do roka budes menit..poistka 35 nie je az taka vysoka, obmedziť ju iba na rizika.. ak sati naozaj nieco stane, aby peniaze do rodiny prisli.

havino
13. máj 2014

Poistka je zbytočnosť - vyhodené peniaze, tak ako píšu vyššie. Ale to je každého vec, ako sa k tomu postaví 🙂 Na stravu počítaš málo - pre dvoch nemôžeš mať 100€ dosť. Je to cca 3,40€ na deň pre dve osoby a to iste nedáš. To by si musela mať "stolček, prestri sa" 🙂
Ešte sa mi nepozdáva nájom. Ja som s dieťaťom sama od jeho narodenia, t.j. 5,5 roka a žijem v podnájme. Najmenšie náklady, ktoré som mala, boli 200€, najvyššie 330€ (nájom + energie). Ale ak bývaš u rodičov, tak to je iná káva. Tam 150€ je asi reálne. Ostatné položky sa mi zdajú reálne, oblečenie + drogéria + kozmetika bude asi pohyblivá zložka. Ale neboj, dá sa zvládnuť naozaj všetko. Dobré tipy tu odzneli na prípravu jedálnička a nakupovanie iba NUTNÝCH potravín + čo najviac variť a piecť doma.

kristiii
14. máj 2014

@zozo111 tak podľa tvojich uvedených výdavkov by ti v podstate výživné malo zostať akurát naviac a stačila by ti tvoja výplata, toto je presne môj ciel raz takto vychádzať až si nájdem konečne prácu 🙂 tiež som s malým sama. Strava ti podľa mňa do 100 eur v pohode výjde, ak si budeš plánovať týždenné menu 😀 ako ti baby predo mnou radili. Ja odkedy som začala toto praktizovať tak na tých potravinách ozaj ušetrím lebo nekupujem cez týždeň somariny a varím väčšinou na 2 dni, ono pre 1 dospelého a 1 dieťa sa variť denne fakt nevyplatí. Poistky nemáme, radšej malému normálne odkladám peniažky keď mám, tak aspoň viem že keby bolo treba tak sú hneď k dispozícii. Drogéria a hygiena nás určite nevyjde 25 eur mesačne, neviem čo všetko do toho zahrňaš, ale nám výjde velký prach na pranie aj na pol roka, sprcháče a takéto veci sa dajú dnes kúpiť za babku, možno si potrpíš na kozmetiku, šminky a tak, ja osobne moc nie takže to možno až tak neviem posúdiť. Na oblečenie je tá 20 tak akurát myslím, niekedy potrebuješ viac inokedy menej /inak ja mám zas s bazárikmi veľmi dobré skúsenosti, hlavne čo sa týka vecí pre malého, len sa tam treba dobre pohrabať a nakúpiť viac vecí od jednej predávajúcej/, cestovné asi moc neovplyvníš, ešte na tom telefóne by sa dalo možno ušetriť, ja teda s O2 tolko neprevolám ani keby som sa vykecávala od rána do večera ale všetci moji známi majú tiež O2 takže to sa to volá v podstate zadarmo 😀

eeffka
14. máj 2014

@zozo111 poratane to mas dobre, podla toho co si napisala by ti vyzivne ( 100e malo ostat ako rezerva) to budes mat na lieky, opravy a nepredvidatelne výdavky.
Poistku nerus!!! lebo z nej neuvidis ani halier pri predcasnom zruseni, ja by som to nechala tak a ak by si bola na hrane tak znizila jej sumu, 20e za telefom sa mi zda prehnane

co sa tyka oblecenia, nevidim dovod preco nakupovat v bazároch, neviem z kade si ale ja nakupim lacnejsie v Tescu aku tu co pozeram na ponuky na MK, ak su vypredaje, akcie za smiesne sumy, ja osobne nedelim veci na slusne/kostolne a na dvor, som z mesta. do kostola nechodim a keby som aj urcite nebudem kupovat lakovky, jarniky a ine haluziny ze "do kostola" takze takym sa netrap.
+ nikde nyvidim zeby si mala zaratane +20e danovy bonus a 20e pridavky, to mas dalsich 40e do plusu

hanatom
14. máj 2014

áno, ešteb rodinné a danový bonus, sama som v takej situácii., aj ked mi pomáhajú aj rodičia čím-tým, dá sa oblečku pre mna aj pre malu nakúpiť slušne a aza rozumnú cenu,

kristiii
14. máj 2014

@eeffka daňový bonus má podľa mňa zarátaný vo výplate

kaktusik007
14. máj 2014

@zozo111 vitaj v klube. ja mam deti dve - a mesacne naklady mame bez hypoteky 650 eur.