Mesačné náklady na dom

18. dec 2021

Ahojte s manželom rozmýšľame o kúpe domu máme už aj vybratý ale chceli by sme vedieť približne mesačne náklady na dom sme trojčlenná rodina a dom má 160m2 je to starší dom nezatepleny, okná budú plastové za každú skúsenosť ďakujem

marryen
18. dec 2021

To je veľmi individuálne. Načo Ti budú náklady niekoho iného? Neuviedla si dosť podstatné informácie.
Aké bude kúrenie? Plyn, elektrina, tuhé palivo, tepelné čerpadlo? Čo vodovod a kanalizácia? Vlastná studňa, alebo mestská, obecná voda, tiež dosť podstatný rozdiel.
A mnoho mnoho ďalšieho.

ursula22
18. dec 2021

aho, my mame cca 300 m platíme 140plyn+70 elektrinu, zateplene. plastove okna

minutka
18. dec 2021

Nie su vysoke. Ale pocitaj rocne dan (v nasom meste extra palka), smeti, poistka, revizia kotla, kominu. Cim vacsia vymera, tym viac €

matapo
18. dec 2021

...my mame cca180m2. A platime 30 eur voda, 30 eur elektrika a 80 eur plyn. Varime na elektrike a kurime plynom + obcas krbom,vykurujeme komplet cely dom kazdy den. Sme 5 clenna rodina, kazdy den sa vari, kazdy den sa perie, niekedy aj 2x a 2x ide kazdy den aj umyvacka + takmer kazdy den sa vsetci sprchujeme. Dom mame nizkoenergeticky.

andrejka1974
18. dec 2021

Ja mam naklady 60 eur elektrina 30 eur plyn vacsinou kurime drevom obcas plynom varim na plyne dom ma 100 m2

lenkapap
19. dec 2021

Ahoj, 5izbova novostavba = 155 energie ( plyn, voda, elektrina, alarm, rtvs, telka, internet) plus mesacne odkladame 120 eur na vydavky ktore vieme, ze sa cez rok vyskytnu (smeti, dane, revizia kotla, poistka).

andreatytler
19. dec 2021

Energie su len jedna mala ciastka. Treba pripocitat poistku, dan z nehnutelnsti a opravy a rekonstrukcie (kedze dom je starsi, toto moze byt velmi velka polozka).

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lula313
19. dec 2021

Závisí od kúrenia. Rodičia, keď sli byvat do novostavby, tak kúrili elektrikou do podlahy. Boli nemilo prekvapeni, keď na vyúčtovaní im prišla rocna faktura za 1700eur. Tieto náklady výrazne zrazili, keď kurili v krbe. Teraz sa už na to kúrenie v krbe vykašlali, lebo bolo treba chodit po drevo do studenej garaze, čiže tie náklady im porastú.

hellwant
19. dec 2021

@lula313 1700 e doplatok za podlahove? Cosi maju asi zle poriesene. Asi by som hodil tepelne cerpadlo na tu podlahovku.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanka.zuzu
19. dec 2021

prosim vas kolko mesacne miniete na benzin? budem mat starsi opel, modra farba, dakujem 🙈🙄

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eeffka
19. dec 2021

Uz bezohladu na cisla co tu hadzete a aj na ten Opel 😁 u nikoho nevidim tvorenie "fondu oprav".

ziarifka
19. dec 2021

@andrejka1974 prosím, koľko približne platíte za drevo? My sme chceli tiež prejsť na drevo, mame starý kamenny nezateplený dom, v dedine všetci kúria drevom, sme tu jediní exoti s plynom. Akurát som včera zistila, že dva domy tu pri nás majú ročné náklady úplne rovnaké ako my. Že za drevo dávaj tak 900-1000e ročne. Toľko zaplatíme aj my za plyn a mame to bez roboty.

Tak ma zaujíma, či je to všade tak, alebo kde to tajomstvo, že sa ušetrí, keď sa kúri drevom.

lula313
19. dec 2021

@hellwant zle som to napisala. Nebol to nedoplatok 1700eur, ale vo vyúčtovaní prišli na to, že spotrebovali na elektrine za celé zúčtovacie obdobie energiu za 1700eur a to tam majú a ekonomicky výhodné režimy, kedy je v noci lacnejšia tarifa, čiže mali vyšší nedoplatok k zalohovym platbám, ktoré mali nastavené), teraz to bude podstatne viac, lebo majú na elektriku uz aj závlahu, čerpadlo v studni a pod. a prestali už úplne kúriť v krbe. Predtým za drevo dali 200eur na sezonu a krb vykuril polovicu domu(obývačku, kuchynu, schody, na poschodí chodbu a dve izby).

mmirka02
19. dec 2021

Ste si vedomí čo všetko v staršom dome treba opraviť? Naši majú straší dom, ale udržiavaný a každý rok niečo opravujú. Ved len elektrika, voda, kúrenie,kupelna,..nevravím, že sa to postupne nedá, ale rátajte s tým ze budete musieť ešte dosť investovať.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
enoula
19. dec 2021

Velmi zvazte. Stary/starsi a nezatepleny dom bude mat kolo 200, plus poistky, net, atd,...

andrea_ff
19. dec 2021

Kludne by som ratala 100eur plyn, 100eur ostane (elektrina, voda, prip. Internet). A dalsiu 100eurovku by som odlozila na revizie, dane, poistky a ine drobnosti, co mozu vyskocit.

deti95060810
19. dec 2021

dom - 140 štvorcov, 6 členov domácnosti
plyn - 36 e, elektrika - 37 e, voda - cca 110e/ 6 mesiacov, daň - cca 70 e/ rok, revízia plynov=ho kotla - 55e/rok, poistka domu - cca 100e/rok
plynom kúrime, varíme a ohrievame aj vodu.
okná drevené trojsklo, zateplený pomerne nový dom....

hopsadobrandejsa
19. dec 2021

Je to individualne a dost zalezi od parametrov domu...

Ja som kupoval starsi dom tento rok a ide to dost do penazi. Som zvedavy kolko budu vyuctovania po roku byvania, ale ja mam momentalne nastavene platby za plyn na 140, elektrinu mam 51 a vodu 10. Plyn som si navysoval kedze od buduceho roka su hlasene vyssie ceny energii ( dom je cca 250m obytnej plochy ).

Nakolko nas povodni majitelia neinformovali o povodnych vadach v dome tak mame teraz zvysene naklady pretoze v kratkom casovom horizonte mi treba riesit extremne vela veci, ale pravnik nam povedal, ze by sme mali mat pravo na zlavu z kupnej ceny na zaklade vycislenia skody.

Ked kupujes starsi dom, je to vzdy tak trocha loteria, ale ako tu uz ostatni spominali je potrebne pripravit sa na aj na mimoriadne vydavky lebo sa ti moze kde co ukazat ani nevies ako a vyska opravy sa moze radovo hybat v tisicoch napr pri takych rozvodoch.

Ja osobne by som odporucal kupu domu len cloveku ktory bud ma hlboke vrecka alebo je manualne zrucny pretoze vediet si urobit znacnu cast veci v dome sam je velka uspora penazi ak nemusis kvoli kazdej blbosti volat majstra.

Ja predpokladam, ze nasledujuci rok dva bude troska trapenie kym dam urcite veci do stavu v akom to chcem mat, potom by to uz malo byt ok.

Kupu domu si dobre premyslite a hlavne zvazte co chcete riesit ohladom energetickej efektivnosti inak budete otrokmi faktur za energie.

janka2501
19. dec 2021

@zuzanka.zuzu 150e ma muz mesacne, opel r 2008

zuzanka.zuzu
19. dec 2021

@janka2501 preboha to bol ŽART 😨 to som ironicky reagovala na otázku autorky... čo ja mám z informácie 150e keď nevieš či jazdím 4x mesačne do kostola a späť alebo každý deň 100km do práce do iného mesta? 🙈 a analogicky to platí pri mesačnej spotrebe domácnosti
@eeffka
@mamula20 detto 🙄

kittyna5
19. dec 2021

Cca 340m2, 4 členná rodina, drevodom, drevené okná, podlahové kúrenie, všetko na plyn okrem trúby....100€ plyn, 40€ elektrina, 90€ žumpa raz za tri týždne, ročná poistka cca 250€, tv+net 45€, vodu neplatíme (studňa), Dom kupovaný 3 mesiace dozadu, majitelia zatajili vady, takže aj náklady sú teraz vysoké na opravy atď

hopsadobrandejsa
19. dec 2021

@kittyna5 Dom kupovaný 3 mesiace dozadu, majitelia zatajili vady, takže aj náklady sú teraz vysoké na opravy atď

Vidim, ze nie som jediny kto v sucasnosti riesi tuto problematiku. Ako brat tomu zvykne hovorit, to je taky " predaj na Slovaka".

My samozrejme taketo veci netolerujeme cize to uz riesime cez pravnika kedze povodni majitelia odmietli zodpovednost v plnom rozsahu. Uvidime ako sa budu tvarit ked si v schranke najdu uradny list.

Naklady na opravy v sucasnosti trapia aj mna kedze to co som mal v plane riesit v priebehu niekolkych rokov musim teraz riesit v ramci roka.

Dufam, ze sa Vam veci podari dat do poriadku bez zbytocne velkych investicii

autor
19. dec 2021

@hopsadobrandejsa to vieme že na staršom dome bude viac roboty🙂 čo sa týka vody,plynu to manžel vie spraviť pracuje v tom obore a čo sa týka elektriky máme známeho tak veľa veci si spravíme aj svojpomocne 🙂

@marryen kúrenie bude plynom -radiátory, elektrikov sa bude variť a voda tam je studnová do žumpy 🙂
@minutka To máme už máme zväčša vypočítané také výdavky ako je daň,poistky,,smeti,benzín splátky za úver mňa zaujímalo čisto len plyn a elektrika to neviem ale rátali sme okolo 300€ plyn,elektrika a plus žumpa

jaruska_12
19. dec 2021

Dvojpodlažný dom 340€ voda plyn elektrina RTVS nastavené hlavne tak aby neboli nedoplatky

desore
19. dec 2021

@hopsadobrandejsa Zil si niekedy v zahranici?

hopsadobrandejsa
19. dec 2021

@desore zijem v zahranici