Máte skúsenosti s exekútorom?

lulu551
15. okt 2013

Ahojte.Momentálne platím úver 200 EUR mesačne a ostane mi už len 100eur a o chvilocku budem mat babatko.Lenze,ten uver platim za byt v ktorom nebyvam ani ja a ani moj byvaly priatel ,takze su to zbytocne vyhodene peniaze a ja uz to nemozem dalej tahat,pretoze moj byvaly odmieta predat byt,kym mu nevyplatim ciastku,ktoru investoval do rekonstrukcie..Rozhodla som sa prestat platit ten uver,on je rucitel,takze pojde automaticky nanho,lenze ak nebude platit ani on ,zrejme nas cakaju exekutori,lenze ako to bude s nimi prebiehat?Za vsetky odpovede dakujem.

sissy27
15. okt 2013

@lulu551 už som ti to myslím raz písala - keďže v prospech hypotéky je založený byt, tak po 95dňoch banka bude požadovať splatiť celý zvyšok úveru, čoho sa nedočká a teda exekútor zoberie ten byt, pravdepodobne ho predá vo verejnej dražbe, vyplatí sa úver, odmena pre exekútor a dovidenia... a vy dvaja môžete zabudnúť na to, že najbližších pár rokov vám nejaká banka požičia čo len 100€... o všetkom budete informovaní cez banku...
dala si svojmu ex vedieť, čo ho čaká? že takto tie peniaze za rekonštrukciu naozaj nikdy neuvidí?

klincek
15. okt 2013

@lulu551 to myslis vazne?! exekucia je v tejto situacii to najposlednejsie riesenie, je pre vas z financneho hladiska totalne nevyhodna, ten tvoj ex musi byt uplny idiot!
komu patri byt? lebo ak len tebe, nemas co riesit, predaj, vyplat ho a hotovo. a ak ho mate v podielovom spoluvlastnictve, tak ten inteligent by mal cim skor pochopit, ze z predaja bytu sa mu vratia aj vlozene investicie, zatialco pri exekucii uz neuvidi s prepacenim ani h..fakt nechapem, ako niektori ludia rozmyslaju 😕

janielikk
15. okt 2013

V prvom rade pojdu po tebe, aby si si este nezavarila tak, ze ti dieta zoberie socialka... mysli aj na to...

sissy27
15. okt 2013

@janielikk toto určite nie, ona predsa nie je v situácii, že by sa nevedela postarať o dieťa a bývala pod mostom, ona len nemôže splácať úver, ale je z čoho uspokojiť banku aj exekútora (predaj založenej nehnuteľnosti), toto naozaj nie je vec sociálky, tak ju zbytočne nestraš...

lulu551
autor
15. okt 2013

@sissy27 dnes som mu to uz napisala,ze ma uz len par dni ku dnu,ked mi budu stahovat hypoteku,nech sa uz vyjadri normalne,pretoze tu uz nejde len o nas,ale najma o male,ktore o chvoilocku pride a nemam prenho absloutne nic kupene a zo 100 eur mesacne co mi ostane a sa kupit nebude dat,preto chapem sice,ze tym to vsetko nevyriesim,ale momentalne to vidim ako jedine riesenie,kedze on nesuhlasi s nicim...

sissy27
15. okt 2013

@lulu551 obávam sa, že tvoje slová má on hlboko niekde, lebo sa tak nejak spolieha na to, že ty sama nechceš mať zbytočné problémy a teda to budeš platiť... on sa preberie asi až keď mu príde papier z banky... a ty ho nezabudni dať na súd kvôli výživnému, dokonca aj ty máš nárok na nejaké peniaze od neho v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom...

lulu551
autor
15. okt 2013

@klincek Ja si to uvedomujem,ze exekucia je to najposlednejsia,co mi chyba,ale som v takej situacii,ze nemam na vyber..ten idiot s nicim nesuhlasi,co navrhnem a naschval mi robi napriek,ale pri tom si neuvedomuje,ze tu uz nejde o nas,ale o to maqle a ja mu z tej zozstavajucej stovky nebudem moct nic poriadne kupit:/..Preto som mu dnes dala ultimatum,aby mi do dna stahovania uveru da vediet uz normalne,ze co a ako a ak nebude suhlasit nezaplatim uz ten uver a on je rucitel a predpokldam,mze nebude ho platit ani on,takze mozem rata s exekutormi,ale ak ma postihne"len"to,ze budem zapisana v registri tak je mi to uplne jedno,len nech sa toho uz zbavim...aaach,co mam robit? :/

lulu551
autor
15. okt 2013

@janielikk aj to je mozne,zeby mi zobrali maleho neskor ????

janie80
15. okt 2013

Este by som doplnila @sissy27 co sa tyka tej drazby... Vyplati sa vsetko, co pisala, ale moze sa stat, ze na celu dlznu ciastku uveru neostane - ak sa byt drazi, tak sa moze vydrazit za 100tis €, ale kludne aj za 20tis €, je to risk... A ak este nejaka dlzna ciastka ostane, tak to od vas budu vymahat tak ci tak...
Navyse, on je spoludlznik alebo rucitel? Ak spoludlznik, tak za uver rucite obaja spolocne a nerozdielne... A ak rucitel, tak dlhuje len dlznik, v pripade, ze sa neplati, samozrejme idu aj po rucitelovi, ale ten si moze vsetko zaplatene vymahat v obciansko pravnom konani na sude... Cize ked je on rucitel, este sa kludne moze stat, ze ta bude on tahat po sudoch, kvoli ciastke, ktoru by pripadne zaplatil... 😔
A teda, ja osobne, z mojich skusenosti, ked som mala klientov, ktorym "zrazu" nabehla na ucet exekucia, by som sa exekutorom vyhybala oblukom... Ani nevies, kedy ta to potom moze dobehnut... Na x rokov budes pre banky klient, na ktoreho budu pozerat cez prsty a nepozicaju ani cent...

nivi
15. okt 2013

porad sa s pravnikom, alebo s mediatorom, v tvojom pripade s debilom to sama nevyriesis. Su aj bezplatne pravne poradne.

sissy27
15. okt 2013

@lulu551 dieťa ti kvôli hypotéke nikto brať nebude, ani teraz ani neskôr... pokiaľ budete mať strechu nad hlavou aj keď nie vlastnú a bude oňho normálne postarané, tak to vôbec spolu nesúvisí... keby mala sociálka brať deti každému, kto nespláca úver alebo má exekúciu, tak už ozaj neviem kam by ich umiestnili...
a ako radí @nivi, obráť sa na niekoho tretieho, na tvoje slová on nedá, ale keď mu to povie právnik alebo iná "vyššia moc", tak pochopí veľmi rýchlo... a by som sa pozrela na ten argument, keď sa ho spýtajú, prečo odmieta všetky varianty riešenia...

lulu551
autor
15. okt 2013

@sissy27 ved prave,ze aj ma hlboko v ...a teraz si mysli,ze som z neho roztrasena a hra zo seba hrdinu,ze nech trpim,ale jasa nesmiem vzdat,lebo ide najma o male,aby som mu vedela kupit uz veci,ved o chvilocku sa mi narodi a ja nemam ani na kociki takto..a povodne som mu vyzivne nechcela dat,ale za toto mu dat vsetko pekne zaplatit,co sa len da..niesom svina,ale presne takito ludia z nas robia svine tiez...

janielikk
15. okt 2013

@lulu551 No zobrat ti ho mozu az ked ho porodis 🙂
Prepac, to bol zly vtip... ked sa o dieta nevies riadne postarat, aj po tej financnej stranke, moze ti ho socialka odobrat, pretoze, zial, dieta je "majetok statu", stat zanho plati zdravotne poistenie, tebe matersku a tiez soc. a zdrav. poistenie... a ked nevies svoje dieta dostatocne uzivit (obliect, nakrmit, ubytovat), skutocne ti ho mozu odobrat.
Takze ex - ko nech sa zachova ako chlap, dohodnite sa na predaji, vyzivnom a bude sa ti aspon o nieco lahsie dychat. Hlavne to nenechaj zajst do krajnosti, to by ta mohlo moc draho vyjst, a nielen financne...

klincek
15. okt 2013

@lulu551 a nemozes ho trosku posmelit k spravnemu rozhodnutiu tym, ze ak si svihne s predajom, tak od neho nebudes pozadovat napr. vyzivne na seba pocas materskej? to by ho mohlo presvedcit. (vyzivne na dieta samozrejme pozadovat budes..ale to muzatial tiez hovorit nemusis).
ak sa da exekucii akokolvek vyhnut, skus to este.
a prosim ta, nenechaj sa strasit socialkami a odoberanim deti, nie je dovod. deti sa kvoli dlhom neodoberaju, to by polovica slovenska mala problemy...

lulu551
autor
15. okt 2013

@sissy27 chvalabohu,ze nie...a jeho odpoved by bola akurat taka,ze ehm..ta zlomila mi moje muzske ego,ta musel som jej to 100nasobne vratit...idiot...

nivi
15. okt 2013

@lulu551 preco by si mla byt svina. na plodeny sa zucastnil predpokladam s radostou a nie pistolou u hlavy. tak hadam by sa aspon trapnou ciastkou vyzivneho mohol podielat na spokojnosti jeho dietata.

lulu551
autor
15. okt 2013

@klincek nie nemozem,pretoze jemu hocico navrhnem,poviem,napisem vsetko odmieta,len aby mi robil anpriek,preto som sa uz rozhodla takto ,aj ked viem,ze je to to najhorsie co moze byt,ale predsa som mlada a tych par rokov bez uveru,ktory mi nikto neda,by som toí mala zvladnut...

janielikk
15. okt 2013

@sissy27 Socialka odobera deti aj pre vacsie blbosti, ako to, ze mu nemas co dat jest... Je X pripadov, staci sa divat okolo seba...

lulu551
autor
15. okt 2013

@nivi ved prave,ze uz teraz tymto uverom ide o to,ze to amle nebudem amt poriadne ako uzivit a ked uz teraz si to neuvedomuje,ze to robim kvoli malemu,tak aky bude potom jeho postoj k vyzivnemu?? :/ on si mysli,ze je hrdina,ze mi robi vsetko anpriek,ale neuvedomuje si,ze to ide vsetko an maleho:/

nivi
15. okt 2013

@lulu551 to uz ta nemusi trapit ci bude platit alebo nie. nechapem ale preco by si mu ho mala velkodusne odpustit. na Rodnom liste ho uvadzas? ci ani to nechces?

a neries to taktoo, neplatenim. porad sa s kompetentnymi a ver, ze jemu to dotecie. inak nechapem, preco si ho dala ako spoluvlastnika, ked hypo je na teba? koli tej rekonstrukcii? no to sa dalo vyriesit aj inac, lebo predpokladam, ta reko. nebola asi z dialky polovicna suma bytu.

sissy27
15. okt 2013

@janielikk ano, vidím okolo seba ľudí, ktorí majú x-exekúcií, dlžôb, ale deti majú pri sebe... ona bývať má kde, aj žiť majú z čoho, resp. má im kto pomôcť, toto sa tu nerieši, tak nevymýšľaj katastrofické scenáre, toto fakt nepotrebuje... to aj ja môžem tebe napísať, že keď prídeš o robotu, tak ti sociálka zoberie deti, lebo ich nebudeš mať z čoho uživiť... veď nikde nie je napísané, že o ňu a malého nebude postarané... a sociálku nezaujíma, či bude mať nový kočík za 1000€ alebo jej niekto daruje použitý...

janie80
15. okt 2013

@lulu551 to vyzivne by som riesila urcite... To nie je o tom, ci byt svina alebo nie, su to peniaze, ktore patria tvojmu dietatku a vdaka ktorym sa bude mat aspon trochu lepsie... A ked nebude platit, aj to sa da riesit... Exekutor na neho a nahradne vyzivne od statu... Urcite to nevzdaj len preto, lebo on je urazeny a robi ti naprieky... Ide o tvoje dietatko, tak sa zanho pobi...
A este mi napadlo, skus sa ist informovat do banky o pripadnom odlozeni splatok... Aby si ziskala nanho aspon trochu casu...

klincek
15. okt 2013

@lulu551 dobre, tak este aspon zajdi do banky, vysvetli situaciu, mozno este oni maju svoje sposoby, ako ho presvedcit-resp. aspon budu vediet, co sa deje. najhorsie je prestat platit a zaroven nekomunikovat 😒
a co sa vyzivneho tyka, je to jeho zakonna povinnost, takze hrdost bokom, to nie su peniaze pre teba, ale pre dieta, a pytaj aspon 100 eur/mes (aj viac, ak ma dobry prijem), menej nech ti ani nenapadne. plus mas narok na nahradu nakladov spojenych s tehotenstvom a porodom, tak si uplatni aj tie (vsetko na sude, navrhom). nech si to apson takto vyzerie, a rozpravat si moze, co a kde len chce.

havana_frost
15. okt 2013

Preboha dieťa nie je žiadny majetok štátu, ani len obrazne či prenesene. Nemyslím si, že by ti mohli dieťa zobrať v tejto situácii. U nás to nie je také rýchle ani jednoduché ako napríklad v UK.
Kto vlastní ten byt? Ste podieloví spoluvlastníci? Ten úver, to je hypotéka na ten byt alebo spotrebný úver alebo čo? Ako sa už niekto pýtal, on je spoludlžník? V prípade hypotéky sa ručí nehnuteľnosťou, nepočula som že by tam bol aj ručiteľ, ale môžem sa mýliť, neviem všetko.
Trošku off topic, to dieťa je jeho? (v súvislosti čo všetko by mal platiť on na dieťa a náklady spojené s tehotenstvom).

Byt môžete stále predať a hypotéku vyplatiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov nesúhlasí, môže sa hociktorý spoluvlastník obrátiť na súd a ten nahradí (alebo nenahradí) súhlas druhého spoluvlastníka. Často sa stáva, že vec vlastní viac ľudí a nevedia sa dohodnúť ako s ňou naložiť. V prípade nehnuteľnosti, ak ty chceš byt predať a druhý spoluvlastník nie, má právo ho prednostne odkúpiť. Ak nechce ani to, ale ani nesúhlasí s predajom, treba sa obrátiť na súd. Obávam sa však, že rozhodnutie tak rýchlo nebude.

lulu551
autor
15. okt 2013

@janie80 ved prave len kvoli malemu som ochotna aj tych exekutorov podstupit,lebo on mi naozaj nedava na vyber a ja uz to nezvladam psychicky...Uz som sa informovala aj v banke o odlozeni platenia,ale nechcu,kym nebudem mat rok uver a mam ho len niekolko meiacov,takze ziadna vyhra..:/

lulu551
autor
15. okt 2013

@klincek už som pisala do banky ohladom odlozenia aspon na nejaky cas tych splatok,lenze sa to neda,ze kym nebudem ten uver mat rok,pritom si myslim,ze keby naozaj malo srdce ,vsetko by sa dalo,lebo dteraz som poctivo a nacas vsetko platila,ale nevzdavam sa a opat som im tam napisala,tak uvidime,co bude dalej,kiezyb mi vyhoveli...a co sa tyka toho vyzivneho,presne tak som aj planovala,ze minimalne 100ku budem od neho pytat a ak nebude suhlasit pojdem na sud a tam budem pytat 150 a sud nech uz rozhodne a dufam,zeby mali vyhoviet,pretoze zaraba cca 650 EUR a byva srodicmi a nema ziaden uver ani neplati ine vyzivne,tak uvidime...a rozymslam presne aj nad tym,ze mu dam zaplatit aj vsetko spojene s tehotenstvom,najviac ma aj tak trapi to,ze mu nebudem vediet kupit ani kocik,tak sa pokusim aspon na ten kocik z neho nieco vytlct,ale toto kym sa dostane na sud tak predpokladam,ze uz maly bude dospely clovek...

lulu551
autor
15. okt 2013

@havana_frost ved tak som to aj chcela,ze uz pojdem na sud,nech on rozhodne konecne aj zanho,ked je taky spriecny,lenze myslim is,ze toto kym sa dostane na sud,tak uz roky prejdu...:/

janie80
15. okt 2013

@lulu551 no a on je spoludlznik alebo rucitel? Lebo v tom je obrovsky rozdiel... A v tom byte je kto? Niekto z rodiny, nejaky podnajomnici? Ak podnajomnici, kam idu tie peniaze, co davaju naviac?
Vies, ono je fajn, ze kvoli malemu vsetko, ale nemyslim si , ze prave exekucia by bola v jeho prospech. Tie peniaze zaplatit budes musiet tak, ci tak, len budu vyssie o sudne trovy a odmenu exekutorovi. A to vie byt teda hoooooodne vysoka suma...

cecil36
15. okt 2013

@lulu551 listom s dorucenkou ho vyzvi na predkupne pravo k nehnutelnosti a ked sa ti vrati dorucenka, ze prevzal a nereflektuje, obrat sa na sud, dovtedy komunikuj s bankou.
A suhlasim s @havana_frost a @sissy27 😉

dada1212
15. okt 2013

@lulu551 ak neustúpite ani jeden ani druhý, tak to skončí tak, že byt sa predá na dražbe za smiešnu sumu a ostane na krku po odpočítaní nákladov na dražbu a odmenu exekútora aj tak skoro celá dlžná suma, ktorú budeš musieť tak či tak splácať.
čo tak ísť za právnikom a uzavrieť nejakú zmluvu, aby mal on istotu, že ak sa byt predá, dostane vložené peniaze naspäť? aby bolo jasné, nevyznám sa v tom, skôr triafam naslepo, ale možno by právnik niečo vedel vymyslieť.
prípadne nenechať prázdny byt., kde žiješ a s kým? nedalo by sa do toho bytu vrátiť alebo ho dať aspoň do prenájmu?
naozaj to nie je sranda, exekúcia nepomôže ale narobí veľké komplikácie n dlhé roky.
alebo aj známy alebo rodina, nevedeli by ti peniaze požičať aby si mu ich mohla dať, predať byt a potom by si im ich vrátila?