Máme zobrať takú hypotéku?

25. mar 2023

V príde, že by sme zobrali hypo na stavbu domu, splátka by bola cca 850€ mesačne, keď sa k tomu prirataju zálohy na energie, tak náklady na bývanie budú zhruba 1100-1200 eur. Išli by ste do toho s čistým príjmom 2500-3000€? Ja sa bojím, že to bude o hubu. Deti zatiaľ nemáme ale plánujeme jedno

gejb
25. mar 2023

Na koľko rokov?

autor
25. mar 2023

@gejb 25

dori2
25. mar 2023

podla toho ci je zaruka ze robim pracu ktora mi minimalne takto bude vynasat aj neskor…

andreakotesova
25. mar 2023

Úplne v pohode. Šla by som do toho.

maminkadeticiek
25. mar 2023

Predstav si co bude,ked ostanes na MD,RD,utiahne to manzel?Budes mat dostatocne uspory na platenie takto vysokych nakladov na byvanie?Vyzijete z manzelovho platu ked budete platit 1100 len za byvanie?Podla mna je to velmi vysoka splatka,ak este nemate deti,budes na RD,pocas tych rokov aj deti budu vyzadovat svoje vydavky,asi budete chciet chodit na dovolenky...no neviem,mne bybto prislo v tvojej situacii velmi vela.

rony2255
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mane01
25. mar 2023

Tak nemusi to byt celych 25 rokov za tolko. Ked uroky klesnu, treba si dat hypoteku refinancovat - preniest do inej banky, ktora ponukne nizsi urok, vacsinou ponukaju aj uhradu poplatku za predcasne splatenie. Treba sa poradit s dobrym financnym poradcom. Ale fakt dobrym… lebo beha po svete kopec ludi, krorí nemaju o finacnych ukazovateloch ani paru… a ti max tlacia ludi do poistiek na vsetko mozne.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jj298
25. mar 2023

Nepocitaj spolocny plat, pretoze na materskej budete mat iba jeden..ak mas cas skuste zit len z jedneho platu a uvidis ci to viete alebo ako vam to vychadza. Priprav sa na najhorsi scenar: si na rd a skoncila vam fixacia a pri refinancovani by ste mali ovela vyssie splatky. Vyjde vam to?

kukulda1234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janai1
25. mar 2023

A máš aj nejakú inú možnosť ako zobrať hypo?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
25. mar 2023

@mamula20 nad tým som premýšľala tiež, na pár rokov sa uskromniť snáď zvládneme, stále si hovorím že domácnosti funguju aj s nižšími príjmami. A ak to finančná situácia bude vyžadovať, nebudem 3 roky doma ale proste pôjdem pracovať. V mojej práci je potenciál platovo si prilepšiť po nejakom čase, strach o to, že by som bola bez práce tiež nemám. Keby to nevychádza, stále máme v zálohe nájsť si obaja brigádu a bude aj na deti aj na dovolenky.

olimuc
25. mar 2023

Ak pojdes po MD do prace tak pohoda, z RD to bude o hubu … samozrejme pokial 2500 nie je prijem na 1 osobu

autor
25. mar 2023

@elizabet173 md a pn je blbá kombinácia, a keď sa narodia dve, tak sa narodia dve. To sú všetko také situácie, ktoré môžu nastať a došli sme o tomu, že ich zvládneme. Síce si budeme musieť odopriet, ale likvidačné to nebude. Na tieto situácie budeme mať aj peniaze bokom keby prišla kríza, vieme ich použiť.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ariannazara
25. mar 2023

Ja osobne nie mame 400 a to už mi príde dost. Ale keď vieš ze to budeš zvládať platiť tak prečo nie.

anjelok
25. mar 2023

Za mna vysoky uver v pomere k prijmom. Ale zavisi od lokality, kde zijete, ake su naklady na zivot.

andreakotesova
25. mar 2023

Teraz bývate kde? Vo svojom byte?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ariannazara
25. mar 2023

@elizabet173 mne to príde dosť. Nemienim žiť z mesiaca na mesiac. Šetrím malému, chceme si dopriať aj nejaký wellnes dovolenku. Do domu stále treba ešte peniaze. Takze ja osobne by som takú vysokú hypoteku nechcela. Ale ved nech si každý vezme koľko uzná za vhodne, toto je môj názor.

marca12
25. mar 2023

Ja nie. Ja som si brala taku vysku hypoteky,aby som ju z mojho platu vedela zaplatit,plus vedela zaplatit aj energie,stravu a ostatne. Nezabudaj,ze choroby sa pokusaju aj o mladych ludi. Staci,ze budes pn par mesiacov a co potom? Alebo budes na materskej,deti odrastu,budu mat stale vacsie naroky,dokaze muz uzivit rodinu z jedneho platu?

autor
25. mar 2023

@janai1 predať obličku😂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
25. mar 2023

@ariannazara tak ak ti príde 400€ veľa, tak ja uz neviem čo. Momentálne nemám plny plat lebo som musela na čas prejsť na skrátený úväzok, takže do konca júna máme tej príjem 1800 spoločný. Nájom 900 a doprajeme si aj kvalitné jedlo, aj dovolenku v lete aj všetko, čo k životu potrebuješ.

ariannazara
25. mar 2023

@elizabet173 to už nech si každý uzná sám ci je schopný toľko platiť. Len zas ako všetko nehnuteľnosti išli hore. My tiež stávame dom a kebyže teraz začneme (stávame 1.5 roka) tak by nás opäť vyšiel o pekných pár tisíc viac. Takze v dnešnej dobe sa už nedá postaviť ani kúpiť dom lacno bohužiaľ. Už také hypotéky budú realita.

ariannazara
25. mar 2023

Autorka máš deti?

andreakotesova
25. mar 2023

Ak platíš nájom 900 eur, tak výška tej hypo je úplne OK

ariannazara
25. mar 2023

Mňa nemusíš presviedčať ja hovorím svoj názor. Keď to zvládneš kľudne si takú hypoteku vezmi. 🙂

zuzka1117
25. mar 2023

Mne to osobne príde dosť, ale musíte si to riadne preratat. Keď čítam tie splátky hypoték, je to stále len horsie.